ua en ru

Янукович і Медведєв на зустрічі в Сочі не вирішили жодного питання

Автор: RBC.UA
Під час вчорашньої зустрічі в Сочі Президент України Віктор Янукович і його російський колега Дмитро Медведєв не змогли дійти згоди по жодному з обговорюваних питань. Про це з посиланням на свої джерела пише російська газета «Комерсант».

Під час вчорашньої зустрічі в Сочі Президент Україна Віктор Янукович і його російський колега Дмитро Медведєв не змогли дійти згоди по жодному з обговорюваних питань. Про це з посиланням на свої джерела пише російська газета «Комерсант».

«Оглядаючи в Сочі олімпійські будівництва, Віктор Янукович сказав журналістам свого пулу, що Москва і Київ повинні "переглянути ціни на газ, не вдаючись до судової процедури». Таким чином, він дав зрозуміти, якщо компроміс не буде знайдений, України готова судитися», - пише газета.

У відповідь Медведєв озвучив коло двосторонніх проблем, що потребують вирішення - газове співробітництво та делімітація/демаркація державного кордону. Крім того, сторони торкнулися теми Митного союзу.

«Після цього переговори тривали за закритими дверима до глибокого вечора. Даремно чи ні провели цей час обидва лідери, оголошено не було. Щоправда, угод по найболючішу газову тему підписувати ніхто і не збирався - відсутність глави «Газпрому» Олексія Міллера і глави «Нафтогазу України» Євгена Бакуліна говорило саме за себе. «Тут такий клубок протиріч, що однією зустріччю його не вирішити», - зітхає співрозмовник «Ъ» в уряді РФ», - сказано в статті.

Далі «Комерсант» нагадав, що минулого року Москва запропонувала Києву низку інтеграційних проектів: Митний союз (МС), злиття атомних компаній, створення СП між Об'єднаної авіабудівної корпорацією і КБ «Антонов», входження російського капіталу в «Укртелеком» (активом цікавилися компанії «великої трійки»), Одеський припортовий завод (СИБУР), Кременчуцький НПЗ («Газпром-нафта»), «Запоріжсталь» («Северсталь») і «Луганськтепловоз» («Трансмашхолдинг»). «Вінцем інтеграції повинно було стати об'єднання «Газпрому» і «Нафтогазу» на основі їх ринкової вартості («Газпром» приблизно в десять разів дорожчий за «Нафтогаз»). Це дозволило б «Газпрому», по суті, поглинути «Нафтогаз», а Москві - встановити контроль над ключовими економічними активом Україні - її газотранспортною системою (ГТС). В обмін на «Нафтогаз» Росія обіцяла Києву змінити умови контракту, укладеного екс-прем'єром Юлією Тимошенко в 2009 р., що днями коштувало їй свободи», - пише газета.

Але для Києва умови виявилися неприйнятними. «Команду президента шокувало те, наскільки зарозуміло в Москві ставляться до України. Росіяни не хочуть нічого інвестувати, все просять задарма і погрожують санкціями для доступу української продукції на російський ринок», - пояснило причину розбіжностей джерело «Ъ» в уряді України.

Основна сутичка розгорнулася з питань злиття «Газпрому» з «Нафтогазом». «ГТС і «Нафтогаз» - основа нашого суверенітету. А суверенітет на гроші ми не мінюємо», - сказав високопоставлений співрозмовник «Ъ» в Києві. За словами співрозмовника «Ъ», близького до «Газпрому», востаннє Олексій Міллер обговорював ситуацію з главою Міненерговуглепрому України Юрієм Бойко в липні, але позиції сторін не зрушили ні на міліметр.

«Не менш драматично складаються і переговори по ТЗ. Віктор Янукович запропонував формулу «3 +1», за якою Київ не ставав би членом ТЗ. Але Москву вона не влаштувала. Ще більше Росію розлютило те, що Україна почала переговори з ЄС про створення зони вільної торгівлі (FTA). «Є розрахунки, згідно з якими економічні вигоди від створення FTA з Європою перевищують всі бонуси від членства в ТС», - сказало газеті джерело в МЗС Україні.

До економічних проблем додалися політичні. «Торік Москва і Київ не змогли узгодити питання про кордони. За словами співрозмовника «Ъ» в МЗС України, Росія не хоче вирішувати це питання «з шкідливості» - врегулювання кордонів може в перспективі полегшити Україні шлях до ЄС і НАТО », - сказано в статті.

Тому, пише газета, навряд чи варто чекати позитиву від засідання міждержавної комісії в вересні. «Ми вже починаємо морально готуватися до можливого повторення газової війни», - зазначив співрозмовник «КоммесантЪ» в Києві.

Нагадаємо, вчора Президент України Віктор Янукович на запрошення Президента РФ Дмитра Медведєва прибув з одноденним робочим візитом до Російської Федерації. Зустріч Януковича з Медведєвим повинна була відбутися ще в липні, на День ВМФ Росії, що відзначали в Севастополі. Однак візит Медведєва в Україну не відбувся.