ua en ru

ЗМІ: Сулейман Керімов, можливо, зберіг великі пакети акцій провідних світових банків

Автор: RBC.UA
Російський олігарх Сулейман Керімов за підтримки величезних кредитів набував значні частки в Morgan Stanley, Goldman Sachs, Deutsche Bank, а також ряд позицій в Credit Suisse, Fortis і RBS а в деяких випадках частки перевищували 3%.

Російський олігарх Сулейман Керімов за підтримки величезних кредитів набував значні частки в Morgan Stanley, Goldman Sachs, Deutsche Bank, а також ряд позицій в Credit Suisse, Fortis і RBS а в деяких випадках частки перевищували 3%. Про це пише британське видання The Financial Times (FT) із посиланням на декількох високопоставлених західних банкірів, обізнаних про інвестиції Керімова.

Як стверджує The Financial Times в матеріалі "Сулейман Керімов - таємний олігарх", ні він сам, ні його партнери, включаючи його праву руку Аллена Вайна (колишній банкір Merrill Lynch; народився в США і очолює Millennium Group Керімова), не хочуть розкривати точні дані про його активи в американських банках. Вони також не хочуть ні підтвердити, ні спростувати ту інформацію, яку повідомили виданню кілька банкірів: що він, можливо, зберіг частки в Goldman Sachs і JP Morgan.

У свою чергу, в Goldman Sachs і JP Morgan від коментарів відмовилися.

Партнери Керімова кажуть, що про нарощування часток ніколи не повідомлялося, тому що ці активи купувалися за підтримки величезних кредитів, в основному від західних банків, і хеджувались через опціони. "Велика частина ризиків хеджувалась через деривативи, і тому загальні чисті позиції були значно менше. З кожного вкладеного долара 80 центів були закладені іншим банкам як забезпечення кредиту. Співвідношення між власними і позиковими засобами становило 75%", - сказав один з них.

Однак це не завадило команді Керімова повідомити банки про те, що вони стали акціонерами зі значними частками, і попросити про зустріч з їх керівництвом. Про це розповіли три банкіри, з якими вдалося поговорити FT. Як повідомляє видання, "подейкують навіть, що він намагався (безуспішно) переконати один російський держбанк виступити в якості прикриття для його заявки на Lehman, щоб спробувати стримати глобальну кризу". При цьому повідомляється, що на західних банкірів справила враження "фінансова гнучкість Керімова". Вони звели його з такими людьми, як Йозеф Аккерман, глава Deutsche Bank, Джон Мек, колишній глава Morgan Stanley, і пізніше з Джеймі Даймоном з JP Morgan і Ллойдом Бланкфейнон з Goldman Sachs, який, за словами одного з них, після цього двічі побував вдома у Керімова в Москві.

Банкіри говорять, що Керімов іноді здається продовженням Кремля. "Багато чого з того, що він робить, здається як би в тандемі з урядом", - говорить Кріс Бартер, колишній співдиректор московського офісу Goldman Sachs.
У свою чергу, Керімов заперечує, що вкладає не свої гроші. Він каже, що зустрічався з Володимиром Путіним тільки один раз - кілька років тому на якомусь офіційному заході. "Ми не управляємо грішми для когось ще. Ми несемо відповідальність тільки за свій власний ризик", - сказав він.

Він також став спонсором престижної премії за заслуги в галузі мистецтва Kennedy Center Honors у Вашингтоні. За це його представник Аллен Вайн отримав запрошення в Білий дім на прийом в 2007 р. поряд з чиновниками і покровителями мистецтв, серед яких були і найбільші імена в американській банківській індустрії та голови хеджевих фондів.

Коли західні банки тільки почали вести справи з Керімовим, у них був доступ до результатів комплексної експертизи, проведеної в 2006 р. компанією Kroll. З цим документом ознайомилася і FT. Завдяки цьому документу до Керімова була повна довіра. Банки провели власну комплексну експертизу і, як вони стверджують, теж не знайшли ніяких проблем. Хоча деякі з них до цих пір запитують, як він заробив свій перший мільярд, вони були цілком задоволені Керімовим як інвестором, тому що статок, якого він набув на купівлі акцій російських "блакитних фішок", здавався таким "чітким і ясним".

Видання стверджує, що Сулейман Керімов спробував використовувати свої західні банківські зв'язки для сприяння планам Кремля перетворити Москву в міжнародний фінансовий центр. За його сприяння цей проект отримав підтримку західних фінансистів, включаючи Джеймі Даймона з JP Morgan і голови Citigroup Річарда Парсонса, а також глави Blackstone Стівена Шварцмана. Всі вони прилітали до Москви 28 жовтня минулого року для першого засідання міжнародної консультативної ради з цього проекту, а Керімов робив доповідь з цього проекту. Ллойд Бланкфейн, який також входить до цієї ради, брав участь в засіданні по відеозв'язку, для чого встав о п'ятій ранку за нью-йоркським часом. Деякі банкіри вважають, що Керімов був застрільником цього заходу, який, схоже, демонструє те, наскільки далеко він зумів зайти в отриманні визнання серед представників західної фінансової еліти.

Нагадаємо, ще в 2008 році поява інформації про те, що Керімов купує частки в акціонерному капіталі західних банків, послужила приводом для оптимізму в банківському секторі в ході торгів на європейських фондових майданчиках.