ru ua

Словенія не стане наступним Кіпром, - Президент

Автор: RBC.UA
Словенія не юуде наступним Кіпром. Про це заявив Президент Словенії Борут Пахор, захищаючи економіку і банківський сектор країни.

Словенія не юуде наступним Кіпром. Про це заявив Президент Словенії Борут Пахор (на фото), захищаючи економіку і банківський сектор країни, повідомляє "Росія 24".

Пахор стверджує, що економічні проблеми країн єврозони не страшно, ніж у інших європейських держав. Словенія останнім часом активно намагається зміцнити свій банківський сектор, більша частина якого знаходиться під контролем держави.

Пахор зазначив, що розмір банківського сектора Кіпру у вісім разів більше, ніж її ВВП. На відміну від цього банківський сектор Словенії тільки в 1,3 рази перевищує ВВП країни. Країна також на правильному шляху з точки зору проведення політики жорсткої економії. "Звичайно, нам необхідно вирішувати проблеми банківського сектора шляхом створення" поганих "банків та приватизації банків і компаній", - додав Президент.

Читайте також: Наступною жертвою боргової кризи може стати Словенія

Нагадаємо, що раніше прем'єр-міністр республіки Аленка Братушек заявляла, що для подолання поточної ситуації йде підготовка до продажу державних часток у ряді великих державних компаній. Однак це не заспокоїло інвесторів, і прибутковості державних облігацій продовжують перебувати на високому рівні, хоча минулого тижня прибутковість досягла мінімуму за 2 тижні на рівні 5,7%.

Тим не менше, навіть така прибутковість держбондів зменшує можливість Словенії позичати гроші на зовнішніх ринках.

У тому випадку якщо ситуація в країні не зміниться, на її порятунок може знадобитися приблизно 4 млрд євро. У такій складній ситуації країна опинилася через колапс іпотечного ринку і, як наслідок, через різке зростання обсягу непогашених кредитів.

Економісти, опитані Bloomberg, очікують скорочення економіки Словенії на 1,9% цього року. ВВП, за очікуваннями, зросте на 0,4% і 1,5% в 2014 і 2015 рр.. відповідно.

Читайте також: Ситуація в Словенії погіршується

Раніше повідомлялося, що кредитоспроможність Словенії погіршується найвищими темпами в світі після Кіпру, оскільки інвестори вважають, що саме ця країна слідом за Кіпром стане шостою економікою зони євро, яку доведеться рятувати від дефолту. За даними Bloomberg, вартість п'ятирічних кредитно-дефолтних свопів Словенії з 15 по 28 березня підскочила відразу на 66% - до 414 базисних пунктів. Це був шестимісячний пік.

За останній час в банківському секторі Словенії різко збільшилася частка неповернутих кредитів. У середньому по країні обсяг поганих боргів уже досяг 15%, а в трьох найбільших банках (включаючи Nova Ljubljanska Banka, NLB) "поганим" є кожен п'ятий кредит.
Словенський державний Nova Ljubljanska Banka, найбільший кредитний інститут в країні, завершив 2012 р. З збитками у 275 млн євро, а інший великий гравець на ринку - Nova Kreditna Banka Maribor - втратив 205 млн євро. При цьому акції Nova Kreditna Banka за останні 10 днів впали на 40%. Moody's на початку тижня знизило довгостроковий рейтинг за депозитами цього банку з B3 до Caa2 з "негативним" прогнозом.

Більше того, в найближчій перспективі ситуація буде погіршуватися. Згідно з прогнозами, ВВП країни за підсумками цього року впаде як мінімум на 2%. Раніше МВФ підрахував, що уряду необхідно не менше 1 млрд євро (3% від ВВП) на рекапіталізацію банківської системи та ще 3 млрд євро додаткового фінансування в цілому. Тим часом владі Словенії все важче знаходити необхідні кошти.

Читайте також: ОЕСР не бачить необхідності негайного надання екстреної допомоги Словенії

На думку експертів, влада ЄС спочатку дасть Словенії можливість самостійно зробити спробу по збору коштів і лише у разі її провалу будуть нав'язувати допомогу по кіпрському сценарієм. Зовнішній борг Словенії не так вже великий - 48% ВВП. Однак з урахуванням того, що багато інвесторів тепер не стануть вкладатися в економіку країни, якій загрожує дефолт, уряду доведеться шукати внутрішні резерви - не менше 10% від ВВП.

Про небезпеку поширення фінансової кризи на Словенію заговорили ще в 2012 р. У лютому 2012 р. міжнародне агентство Moody's знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг країни з A1 до A2, двічі за рік знижувало рейтинг Словенії агентство Fitch. Влітку 2012 р. Еврокоміссіяразрешіла владі Словенії надати переживає важкі часи банку NLB фінансову допомогу в розмірі 382,9 млн євро.