Скільки на Донбасі триватиме "тиша"
Михайло Криволапов
З 9 грудня на всіх позиціях сил антитерористичної операції (АТО) на Донбасі введено в дію режим припинення вогню. Про це йдеться в повідомленні прес-центру АТО в Facebook. При цьому, за даними української сторони, за перші добу "тиші" бойовики обстріляли позиції українських військових 14 разів.
За даними спікера АТО Олексія Дмитрашковского, місцеві сепаратисти, які порушують перемир'я, є відносно непідконтрольними. "Якщо мова йде про бойовиків, то я хочу сказати, що це непідконтрольне нікому стадо овець, які діють, не розуміючи, що вони роблять. Коли мова йде про припинення вогню, то це означає, що не буде стрільби. Самі по собі бойовики безпечні, як діти. Більш складне питання з російськими найманцями, які воюють на їх стороні. Загроза від бойовиків полягає лише в хаотичних обстрілах, які нічим не підкріплені", - сказав РБК-Україна Олексій Дмитрашковский.
Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк в коментарі РБК-Україна заявив, що, незважаючи на обстріл з боку сепаратистів, силовики не відповідають у відповідь. "З боку російських терористичних банд перемир'я ніколи не було і, на жаль, сподіватися на нього не доводиться. З моменту підписання мінських домовленостей, режим припинення вогню порушувався бойовиками і терористами практично щодня і щогодини. Українська сторона у всіх випадках чітко дотримується всіх домовленостей. І сьогодні, незважаючи на збройні провокації, у відповідь вогонь не відкривається", - заявив Шкіряк.
Також він зазначив, що війна є джерелом ресурсів і грошей для бойовиків, тому вони в першу чергу не зацікавлені у припиненні конфлікту. Представник МВС відкидає будь-які переговори з бойовиками. "Сідати за стіл переговорів з терористами, злодіями, вбивцями, мародерами і насильниками ніхто не буде. Будь-які домовленості про ситуацію на Донбасі повинні обговорюватися у форматі чотирьох: Україна, Росія, ЄС і обов'язково США. В такому випадку є надія на реальні зрушення. А бойовикам перемир'я не потрібно, а якщо говорити відверто, то й Кремлю", - заявив Шкіряк.
Самі ж сепаратисти не хочуть говорити про умови перемир'я. Так один з лідерів ДНР Олександр Бородай відмовився як-небудь коментувати РБК-Україна односторонню стрілянину по українських позиціях.
Що стосується тривалості одностороннього режиму тиші, то в генштабі поки не говорять про якісь рамки.
На думку політолога Вадима Карасьова, оголосивши "день тиші", Україна намагається зробити черговий акт доброї волі, щоб почати рішення військової кризи. "В односторонньому порядку це перемир'я триматися не буде, але нам важливо показати, що саме ми націлені на мирне рішення і дотримуємося перемир'я, в той час, як протилежна сторона його зриває. І це бонус з точки зору подальших дипломатичних мирних зусиль для вирішення конфлікту і для підтримки наших західних партнерів", - сказав РБК-Україна Вадим Карасьов.
На думку політолога, небажання бойовиків дотримуватися перемир'я може свідчити про відсутність узгодженості всередині "республік". "Те, що бойовики не дотримуються "дня тиші" свідчить або про відсутність бажання, або у них проблеми - вони не можуть досі навести порядок у власних, так званих, "республіках". Цілком можливо, що Росія, яка стоїть за лідерами самопроголошених республік не має чіткого розуміння того, як вийти з кризи, в той час, як в України є чітка позиція. Ми готові до миру і продемонструємо цю готовність", - вважає Карасьов.
Експерт зазначив, що в односторонньому порядку "режим тиші" може протривати до кінця тижня. "Якщо зустріч у п'ятницю не відбудеться, то можна буде виходити з режиму тиші", - резюмував експерт.
На думку політичного аналітика Інституту євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, вирішити конфлікт на сході може лише комбінація дій, яка б змусила Росію припинити агресію по відношенню до України. "Те, як пройшов день тиші, помітно менше стріляли, ніж зазвичай, але це не було днем тиші. Україна хоче зменшити кількість жертв і врегулювати цей конфлікт не тільки військовим шляхом, але і політико-дипломатичним. Ми демонструємо цю готовність, йдемо на переговори, приймали закон про особливості самоврядування на Донбасі. Але цього недостатньо, так як російська стратегія полягає в руйнуванні України. Комбінація військових дій, переговорів, політичних, дипломатичних інструментів, санкцій з боку заходу - це все, що залишається в даній ситуації", - розповів РБК-Україна Володимир Горбач.
Експерт упевнений, що самопроголошені "республіки" і Росія на даному етапі не виконуватимуть жодних домовленостей, незважаючи на взяті на себе зобов'язання.
"Якщо такі перемир'я дають можливість зменшити кількість жертв і руйнувань інфраструктури, то це потрібно робити. Але не треба сподіватися, що можна про щось домовитися на цьому етапі з РФ або з донецькими бандитами. Домовитися можна, але домовленості не будуть виконані з тієї сторони", - впевнений Володимир Горбач.