ua en ru

Сирійська опозиція закликала спостерігачів ЛАД почати діяти або залишити країну

Автор: RBC.UA
Лідер опозиції в Сирії Бурхан Галіун вважає, що група спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД), що перебуває на території країни з кінця грудня 2011р., повинна або почати діяти відповідно до заявленої мети або покинути Сирію.

Лідер опозиції в Сирії Бурхан Галіун вважає, що група спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД), що перебуває на території країни з кінця грудня 2011р., повинна або почати діяти відповідно до заявленої мети або покинути Сирію.

У своєму інтерв'ю ВВС Галіун заявив, що група спостерігачів ЛАД надає режиму Президента країни Башара Асада привід, під яким проводиться придушення народних виступів. "Наша головна надія - що місія ЛАД розповість правду про події в Сирії. Якби вони розповіли хоч крихту правди, цього вистачило б, щоб викрити брехливий режим Асада", - заявив опозиціонер.

Крім того, Галіун закликав країни Заходу до введення військ на територію Сирії і встановлення бесполітної зони над країною. "Тут не потрібні бомбардування в таких масштабах, як в Лівії. Ми хочемо, щоб Захід допоміг революціонерам, а не діяв замість них", - заявив він.

Це вже не перше критичне висловлювання на адресу спостерігачів з ЛАД. Сирійська опозиція називає місію "фарсом", покликаним відвернути увагу від масштабів репресій влади проти мирних демонстрантів.

Зазначимо, сьогодні міністри закордонних справ арабських країн повинні заслухати першу доповідь спостерігачів про ситуацію в Сирії. Йтиметься про підсумки роботи 10 днів, під час яких спостерігачі Ліги арабських держав відвідали сирійські міста, де було найбільше жертв. Потім міністри мають вирішити, чи потрібно збільшити число спостерігачів, зокрема, залучити до місії експертів ООН і правозахисників.

Так і не почувши з уст спостерігачів заяв про репресії, сирійські опозиціонери заявляють про провал місії. Женуть їх геть з країни і прихильники режиму Башара Асада. Спостерігачів критикують за те, що з тих пір, як вони з'явилися в країні, кровопролиття стало не менше, а більше.

Нагадаємо, 6 січня, у столиці Сирії Дамаску в результаті атаки терориста-смертника загинули щонайменше 25 осіб, головним чином, цивільні особи. Крім того, поранення отримали 46 осіб.

Міністерство внутрішніх справ Сирії пообіцяло "залізною рукою" відповісти на цей вибух. Як говориться в заяві міністерства, удар "залізного кулака" досягне кожного, хто спробує "підірвати безпеку держави". Офіційний Дамаск звинувачує в подібних вибухах неуточнених "терористів". Опозиція стверджує, що напади інсценує сама влада, щоб звинуватити своїх опонентів, а за жертви видають убитих в ході придушень протестів проти влади.

5 січня влади Сирії оголосили про амністію 552 політичних ув'язнених, які брали участь у виступах проти режиму Президента Башара Асада. 3 січня ц.р. були амністовані 3 тис. 500 учасників антиурядових демонстрацій.

Амністія проводиться в рамках угоди, досягнутої в листопаді 2011 р. між Дамаском і Лігою арабських держав (ЛАД), за яким влада Сирії зобов'язалася припинити насильство, налагодити діалог з опозицією, впустити в країну міжнародних спостерігачів і звільнити політичних ув'язнених.

Нагадаємо, під тиском санкцій Дамаск дозволив роботу спостерігачів ЛАД на території країни. 19 грудня 2011 р. міністр закордонних справ Сирії Файсал Мекдад підписав запропонований ЛАД договір про допуск її спостерігачів на територію країни.

Група з 50 спостерігачів, очолювана генералом армії Судану Мохаммедом Ахмед Мустафа аль-Дабі, прибула до столиці Сирії 27 грудня 2011 р. Першої точкою у маршруті місії стало оплот опозиції - м. Хомс.

27 листопада 2011 р. Ліга арабських держав (ЛАД) схвалила пакет санкцій проти Сирії. Санкції передбачають припинення ряду фінансових відносин між членами ЛАД і сирійським урядом, включаючи операції з Центробанком Сирії. Крім того, заходи передбачають заборону на в'їзд до країн-членів блоку ряду сирійських офіційних осіб.

Рішення про введення санкцій проти Сирії було прийнято після того, як сплив термін ультиматуму, пред'явленого ЛАД сирійській владі, згідно з яким Дамаск мав у триденний термін дотримати вимоги досягнутого раніше угоду з ЛАД з врегулювання конфлікту в країні.

Політика санкцій з боку ЄС і США призвела до серйозних наслідків для Сирії. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Крім того, на початку вересня 2011 р. ЄС ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.

Раніше уряди країн - членів ЄС попередньо схвалили розширення санкцій. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довівши його, таким чином, до 74 осіб. Особи, які потрапили до цього списку, позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках заморожені.

З березня 2011 р. у Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція домагається відставки Президента Башара Асада та проведення реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, який діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію. Однак, уряд продовжує жорстко придушувати несанкціоновані виступи, використовуючи для цього поліцію і армію.

За даними Організації Об'єднаних Націй (ООН), за час конфлікту в країні загинули більше 5 тис. осіб. Офіційний Дамаск заявляє, що ця цифра нижче в рази, і підкреслює, що серед загиблих багато поліцейських і військовослужбовців армії, які займалися наведенням порядку.