ua en ru

Сирія погодилася на розміщення спостерігачів ЛАД на своїй території

Автор: RBC.UA
Міністр закордонних справ Сирії Файсал Мекдад підписав запропонований Лігою арабських держав (ЛАД) договір про допуск її спостерігачів на територію країни. Представник ліги підтвердив підписання документа, передає Reuters.

Міністр закордонних справ Сирії Файсал Мекдад підписав запропонований Лігою арабських держав (ЛАД) договір про допуск її спостерігачів на територію країни. Представник ліги підтвердив підписання документа, передає Reuters.

Для підписання угоди представники обох сторін сьогодні прибули до столиці Єгипту м. Каїр.

До умов договору також входить виведення військ з міст, які виступили проти режиму сирійського Президента Башара Асада, звільнення політичних ув'язнених і початок діалогу з опозицією.

Нагадаємо, 10 грудня Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллей закликала владу Сирії пустити в країну міжнародних спостерігачів і зазначила, що Сирія зараз дуже близька до громадянської війни.

З березня 2011 р. у Сирії тривають заворушення, викликані аналогічними подіями в інших країнах арабського світу. Опозиція домагається відставки Президента Башара Асада та проведення реформ. Глава держави пішов на ряд поступок опозиції, зокрема скасував надзвичайний стан, який діяв в країні з 1963 р., і оголосив про широку амністію. Однак, уряд продовжує жорстко придушувати несанкціоновані виступи, використовуючи для цього поліцію та армію. За даними Організації Об'єднаних Націй (ООН), за час конфлікту в країні загинули більше 5 тис. чоловік. Офіційний Дамаск заявляє, що ця цифра нижче в рази, і підкреслює, що серед загиблих багато поліцейських і військовослужбовців армії, які займалися наведенням порядку.

7 грудня Туреччина оголосила про новий перелік санкцій проти Сирії. Міністр торгівлі Туреччини заявив про введення 30%-ного податку на ввезені з Сирії товари.

30 листопада влада Туреччини вже оголошувала про прийняття пакету економічних санкцій щодо Сирії. Обмежувальні заходи проти Сирії включали в себе призупинення стратегічного співробітництва та роботи з сирійським центральним банком. Турецька влада також зупинила всі операції з видачі Сирії фінансових кредитів і заморозила її державні активи, що знаходяться в Туреччині. Відносини Анкари і Дамаска погіршилися, після того як у березні 2011 р. в Сирії почалися масові заворушення.

1 грудня міністр закордонних справ країн Євросоюзу за підсумками засідання в Брюсселі домовилися посилити санкції відносно Ірану і Сирії, істотно розширивши "чорні списки". Списки по Сирії поповнилися додатково 11 установами і 12 офіційними особами, близькими до режиму президента Башара Асада, якого міжнародне співтовариство звинувачує в жорстокому придушенні антиурядових демонстрацій.

Раніше влада країни заявила, що понад 900 осіб, заарештованих за участь у недавніх антиурядових акціях, звільнені. Державні сірійські ЗМІ стверджують, що з початку листопада за амністією вже звільнили понад 1,5 тис. ув'язнених.

27 листопада ц.р. Ліга арабських держав (ЛАД) схвалила пакет санкцій проти Сирії. Санкції передбачають припинення ряду фінансових відносин між членами ЛАД і сирійським урядом, включаючи операції з Центробанком Сирії. Крім того, заходи передбачають заборону на в'їзд до країн-членів блоку ряду сирійських офіційних осіб.

Рішення про введення санкцій проти Сирії було прийнято після того, як сплив термін ультиматуму, пред'явленого ЛАД сирійській владі, згідно з яким Дамаск мав у триденний термін дотримати вимоги досягнутого раніше угоду з ЛАД з врегулювання конфлікту в країні.

Політика санкцій з боку ЄС і США вже призвела до серйозних наслідків для Сирії. Так, Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Крім того, на початку вересня 2011 р. ЄС ввів ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.

Раніше уряди країн - членів ЄС попередньо схвалили розширення санкцій. Європейський союз додав до "чорного списку" імена 18 сирійських чиновників і довівши його, таким чином, до 74 чоловік. Особи, які потрапили до цього списку, позбавляються права на в'їзд до ЄС. Крім того, їх вклади в європейських банках будуть заморожені.

9 грудня з'явилася заява Президента Сирії Башара Асада в якому він заперечує свою причетність до вбивств учасників антиурядових демонстрацій. Ассад заявив, що не віддавав збройним силам країни наказу про придушення демонстрацій.

"Сирія не вбиває своїх громадян ... Так вчиняють тільки в тих країнах, де при владі безумці", - заявив Асад у своєму інтерв'ю. Він також додав, що "більшість загиблих була прихильниками уряду, а не опозиції".

Білий дім висловив різку незгоду з точкою зору Асада. За словами представника Білого дому Джея Карні, весь світ своїми очима бачив, що відбувається в Сирії. Як США, так і багато інших країн засуджують жахливі акти насильства, здійснені урядом Асада, і знають, що саме відбувається і хто за це відповідальний.