Швейцарія в 2012 р. витратила на підтримку франка 200 млрд доларів
Швейцарський національний банк витратив у 2012 р. 188 млрд швейцарських франків (199 млрд дол), щоб утримати курс національної валюти вище рівня в 1,2 франка за євро. Про це повідомляє "Росія 24".
У вересні 2011 р. швейцарський Центробанк встановив граничний мінімум для вартості пари євро/швейцарський франк на рівні 1,2.
Весь 2012 регулятор проводив необмежені інтервенції, скуповуючи валюту, для того щоб не дати піднятися франку. Високий курс національної валюти душить бізнес, роблячи експортні товари занадто дорогими, вважають в Швейцарії. В результаті, країна нарівні з Японією стала найактивнішою учасницею валютних війн.
Читайте також: Країни G20 зобов'язалися утримуватися від "валютних воєн"
Глава Мінфіну Швейцарії Евеліна Відмер-Шлумпф (на фото) зізналася, що політика регулятора по заниженню курсу дала відчутний позитивний ефект для економіки. При цьому міністр підкреслила, що Швейцарія підписала угоди, що перешкоджають валютним війнам. "Франк у нас занадто сильний, занадто переоцінений. Я не повинна тут говорити, правильно так робити чи ні, це справа Центробанку. Але повинна сказати, що відчутний ефект очевидний і фінансову ситуацію ці заходи стабілізували", - сказала Відмер-Шлумпф.
У серпні 2011 р. після позбавлення США найвищого кредитного рейтингу біржові спекулянти почали продавати долари і масово скуповувати швейцарську валюту. Щоб захистити економіку, ЦБ 3 серпня знизив відсоткову ставку в країні майже до нуля і різко збільшив обсяг ліквідності для банків. Вже 6 вересня Нацбанк і зовсім вирішив взяти приклад з Народного банку Китаю і жорстко зафіксував курс франка на рівні "не менше 1,2 франка за євро", заявивши, що вище цієї позначки франка піти не дасть.
У 2011 р. на підтримку валютного курсу швейцарський ЦБ витратив 17,8 млрд франків. У 2012 р. - більш ніж в 10 разів більше: 188 млрд франків. Прибуток Нацбанку країни в 2012 р. скоротилася майже вдвічі до 6,9 млрд франків проти 13,1 млрд франків роком раніше.
Курс франка до євро в четвер опустився на 0,3% до 1,23251 франка за євро.
Читайте також: У Швейцарії скасована банківська таємниця
Нагадаємо, що у лютому фінансова G20 домовилася утримуватися від конкурентної девальвації валют. У комюніке, підписаному міністрами фінансів і керуючими центральними банками "Групи двадцяти" говориться, що країни - учасниці G20 не будуть орієнтувати їх обмінні курси у цілях конкуренції, а також утримаються від усіх форм протекціонізму при збереженні відкритими ринків.
Конкурентна девальвація - послідовні навмисні дії урядів і центробанків декількох країн по досягненню щодо низького обмінного курсу для своєї національної валюти, з метою збільшення власних обсягів експорту. Збільшення обсягів експорту відбувається за рахунок зниження в місцевій валюті собівартості виробництва вітчизняних підприємств-експортерів і можливості знизити ціни на продукцію експортерів.
Явище валютних воєн до останнього часу було досить рідкісним. Однак в останні роки ряд країн вдаються до цього інструменту. Китай довгий час занижує вартість юаня, щоб утримати обсяги торгівлі. Центробанк Японії має намір друкувати більше ієн, щоб здешевити валюту. Президент Франції Франсуа Олланд нещодавно заявив, що ЄЦБ слід здешевити євро, щоб збільшити конкурентоспроможність європейських товарів на світовому ринку.