ru ua

Шустергейт: чи став ведучий жертвою "ігор" Коломойського і Порошенко

Шустергейт: чи став ведучий жертвою "ігор" Коломойського і Порошенко Коломойський міг зняти "Шустер LIVE" з ефіру, щоб не викликати претензій у веденні інформвійни проти Порошенка
Навіщо Ігор Коломойський зняв шоу Савіка Шустера "Шустер LIVE" з ефіру свого телеканалу "1+1", на яких підставах керівництво каналу готується до суду з ведучим, і які потенційні вигоди це може принести мільярдерові - розбиралося РБК-Україна.

Навіщо Ігор Коломойський зняв шоу Савіка Шустера "Шустер LIVE" з ефіру свого телеканалу "1+1", на яких підставах керівництво каналу готується до суду з ведучим, і які потенційні вигоди це може принести мільярдерові, - розбиралося РБК-Україна.

Безвихідна ситуація

Вже два тижні телеканалі "1+1" не виходить політичне ток-шоу "Шустер LIVE".

Нагадаємо, на каналі Ігоря Коломойського шоу почало виходити у вересні цього року. Але в ефір вийшов тільки один випуск програми, а 18 вересня керівництво каналу зняло її з сітки мовлення.

За словами Савіка Шустера, він дізнався про це за 2 хвилини до ефіру. Після чого ведучий екстрено домовився про трансляцію з телеканалом "112".

Цікаво, що тоді Шустер звинуватив в інциденті Адміністрацію Президента. Він, зокрема, стверджував, що зняття програми - результат якихось домовленостей Банковій і Коломойського. Проте в АП слова ведучого спростували.

"В ефірі прозвучало серйозне звинувачення про нібито причетність Адміністрації Президента до невыходу ток-шоу в ефір. Це не відповідає дійсності. Думаю, такі звинувачення, щоб не бути голослівними, вимагають доказів. Тому звертаюся до Савіка Шустера з проханням, якщо у нього є такі докази, оприлюднити їх", - заявив прес-секретар Президента Святослав Цеголко.

У свою чергу, керівництво каналу весь минулий тиждень утримувалося від коментарів. Сам Шустер також відмовився розповісти подробиці інциденту і взагалі спілкуватися з РБК-Україна, посилаючись на те, що він зайнятий.

При цьому, минулої п`ятниці, 25 вересня, програма "Шустер LIVE" знову не вийшла на "1+1" і транслювалася лише в інтернеті (на цей раз канал "112" її не транслював). Хоча до останнього шоу було анонсовано у програмі передач телеканалу Коломойського на цю дату.

На цей раз керівництво "1+1" прокоментувало ситуацію. Зміни в сітці мовлення на телеканалі пояснили тим, що між каналом і студією "залишився ряд неузгоджених юридичних моментів, для вирішення яких потрібен певний час".

Крім того, керівництво "1+1" повідомило, що між сторонами підписана довгострокова угода, що передбачає оплату виробництва програми авансом.

"Канал виконав свої зобов'язання і сплатив у повному обсязі всі необхідні платежі", - сказано в повідомленні.

У відповідь Шустер в ефірі свого шоу, продемонстрував окремі пункти контракту і заявив, що, згідно з договором, авторські права на програму переходять каналу з першої хвилини ефіру. Але, оскільки програма в ефір не виходить, то він має повне право транслювати її в інтернеті.

Зазначимо, що цього разу ведучий утримався від прямих звинувачень на адресу АП, але підкреслено демонстрував в ефірі рейтинги підтримки Президента Петра Порошенка (за вимірами студії "Шустер LIVE") і розповідав, що "влада повинна знати про те, що втрачає підтримку громадян".

Більше ніяких офіційних заяв з цього приводу ні одна із сторін не робила. Що ж все-таки сталося з ток-шоу Шустера, і чи причетна до цього Банкова?

Хитрий і ще хитріший

Як Савік Шустер, так і керівництво "1+1" відмовляються розповідати про ситуацію більше, ніж викладено в офіційних заявах. Але РБК-Україна стало відомо, що Ігор Коломойський пояснює подію, що називається, "для своїх".

Нібито, справа в тому, що його співпраця з Шустером не заладила від самого початку - каменем спотикання став склад гостей, запрошених на шоу. Коломойський вимагав від Шустера, щоб той кожну середу погоджував з ним перелік тем, які будуть обговорюватися в ефірі, а щочетверга - список осіб, які будуть в ньому бути присутнім.

На цьому ґрунті ще перед першим ефіром між власником каналу та ведучим спалахнув конфлікт. Співрозмовники РБК-Украина стверджують, що для першого і поки єдиного ефіру "Шустер LIVE" на "1+1" Ігор Коломойський особисто обдзвонював деяких політиків і просив їх прийти в п'ятницю в студію.

Але на Савіка Шустера, нібито, це не подіяло, і Коломойський вирішив його провчити - зняти шоу з ефіру.

При цьому співрозмовники РБК-Україна в оточенні мільярдера запевняють: Адміністрація Президента до його конфлікту з Шустером відношення не має. Нібито, ввечері п'ятниці 18 вересня співвласник групи "Приват" навіть дзвонив керівництву АП і жартував: "Що, чекаєте Шустера? Приготувалися, що вас "мочити"? Розслабтеся, шоу не буде".

Про те, що Шустер вперто відмовлявся запрошувати на ефіри представників всіх партій, у неформальному спілкуванні говорять і на телеканалі "1+1".

"Він наш юрвідділ задовбав з цим, мовляв, у мене своя редакційна політика і все таке. Нам заради нього можна було б, звичайно, і заплатити штраф за такі порушення закону, але з Нацрадою (з питань телерадіомовлення, - ред.) зараз стосунки і так не супер", - розповів співрозмовник РБК-Україна.

Після чого додав, що Савік Шустер серйозно порушив договір з телеканалом, і зараз "1+1" пред'явив ведучому безліч претензій. Більше того, канал планує судовий розгляд з Шустером в господарському суді. Якщо ведучий програє суд, на нього очікують серйозні штрафи.

Як уже згадувалося вище, з самим Савіком Шустером РБК-Україна на цю тему поспілкуватися не вдалося.

Підвищена увага до складу гостей на телеканалі пояснюють необхідністю відповідати виборчого законодавства. Нагадаємо, за новим законом про місцеві вибори, на ток-шоу поширюються правила проведення передвиборної агітації (п. 4. ст. 13 закону). І відразу після вступу закону в силу глава департаменту гуманітарної політики АП Юрій Рубан заявив, що Банкова розраховує переконати канали дотримуватися нових правил.

"Телевізор під час виборчої кампанії не повинен перетворюватись на засіб промивання мізків. Мені здається, що варто про це поговорити, єдине що, будемо сподіватися, що того часу, який залишився до виборів, до початку виборчої кампанії, вистачить для цієї розмови", - заявив тоді Рубан.

Втім, на прохання РБК-Україна пояснити, чи відповідає, на його думку, ефір телеканалу "1+1" новим законом Юрій Рубан відповідати відмовився, наголосивши, що такі питання вирішує не він, а суд.

При цьому, в те, що конфлікт навколо "Шустер LIVE" розгорівся з-за особистої конфронтації Коломойського і Шустера, не вірять навіть близькі до олігарха люди.

"Якщо зірки запалюють, значить, це комусь потрібно. Тому я не вірю, що справа лише в особистому конфлікті. Швидше, це елемент гри Ігоря Валерійовича з владою, і справа тут не тільки у місцевих виборах. Але всю правду знають тільки Коломойський і вище керівництво країни. Втім, це тільки моя думка", - на умовах анонімності розповів РБК-Україна один із соратників Коломойського.

Гра у довгу

У Ігоря Коломойського дійсно непрості стосунки з Президентом Петром Порошенком. Досить згадати історію звільнення мільярдера з посади губернатора Дніпропетровської області. Тоді вони більше 12 годин обговорювали на Банковій умови догляду Коломойського з держслужби.

Крім того, саме з подачі депутатів від "Блоку Петра Порошенко" Верховна Рада прийняла новий закон про акціонерні товариства, який мав позбавити Коломойського контролю над державним підприємством "Укрнафта".

Не секрет, що Петро Порошенко, який сам володіє телеканалом ("5 канал") приділяє суттєву увагу до того, що говорять і пишуть медіа. І якраз напередодні 18 вересня, коли Савік Шустер зник з "Плюсів", ЗМІ поширили інформацію про те, що Ігор Коломойський і власник корпорації СКМ Рінат Ахметов домовилися про спільну боротьбу проти АП зусиллями своїх телеканалів.

Не виключено, що знімаючи з ефіру "Шустер LIVE", Коломойський тим самим хотів продемонструвати Порошенко, що не має наміру вести проти нього інформаційну війну.

"Коломойський, що називається "поставив Шустера в шафу"", - зазначив один з нардепів, який раніше працював медіа-менеджером.

На його думку, оскільки Шустер пов'язаний з "1+1" довгостроковим контрактом, виходити зі своїм ток-шоу в ефірі інших каналів йому буде дуже проблематично, особливо, якщо "Плюси" почнуть з ним судові позови.

"Фактично це такий "привіт" Порошенку від Коломойського. Адже він у будь-який момент може відмовитися від звинувачень Шустеру в обмін на те, що той продовжить своє шоу на "плюсах", а може і далі тримати його в шафі", - підкреслив нардеп.