ua en ru

Шотландія може увійти до складу єврозони в разі відокремлення від Великобританії

Автор: RBC.UA
Шотландія може увійти до складу єврозони в разі отримання незалежності від Великобританії. Таку заяву сьогодні зробив перший міністр країни Алекс Салмонд.

Шотландія може увійти до складу єврозони в разі отримання незалежності від Великобританії. Таку заяву сьогодні зробив перший міністр країни Алекс Салмонд, передає Reuters.

Представник шотландського уряду розкритикував рішення прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона, який відмовився підписувати договір про створення Бюджетно-податкового союзу.

Салмонд назвав цей крок ізоляціонізмом і "безвідповідальним позуванням", додавши, що глава британського уряду "прийняв рішення, яке може поставити під питання зайнятість десятків тисяч людей".

Зазначимо, що на тлі відмови Кемерона від вступу до Бюджетно-податковий союз істотно зросла ймовірність, що Салмонду вдасться провести референдум про відокремлення Шотландії від Сполученого королівства, що входить в програму очолюваної ним Шотландської національної партії.

У той же час, за словами міністра, в разі отримання незалежності шотландської валютою на час залишиться британський фунт стерлінгів. Вступ до єврозони розглядається як довгострокова перспектива.

Нагадаємо, раніше Кемерон відмовився підписувати договір про створення Бюджетно-податкового союзу, до якого Великобританія в результаті не увійшла. Це рішення прем'єр-міністра викликало ряд суперечностей у правлячій коаліції Консервативної та Ліберально-демократичної партії.

Між тим, за словами Кемерона, членство в Євросоюзі - необхідна частина державних інтересів Великобританії, незважаючи на її відмову вступити в союз. "Британія як і раніше є повноправним членом Євросоюзу, події останнього тижня не змінили її положення. Членство в Євросоюзі життєво необхідно нашій країні", - заявив Кемерон на парламентських дебатах.

Варто відзначити, що канцлер Німеччини Ангела Меркель, виступаючи сьогодні в Бундестазі, заявила, що Великобританія залишиться важливим партнером ЄС, незважаючи на відмову підписати ключове рішення недавнього європейського саміту.

Разом з тим, за словами Меркель, вона украй жалкує про те, що британський прем'єр Девід Кемерон не підтримав новий договір про посилення бюджетної політики в країнах Євросоюзу. Минулого тижня в Брюсселі за цей документ проголосували 26 з 27 членів ЄС.

Канцлер висловила думку, що для подолання труднощів, подібних до нинішньої боргової кризи в єврозоні, необхідно покладатися, насамперед, на тіснішу взаємодію між всіма учасниками європейського співтовариства.

Нагадаємо, за підсумками дводенної зустрічі 8-9 грудня 2011 р. європейські лідери попередньо домовилися про укладення нової угоди, що передбачає тіснішу інтеграцію країн регіону і розширення повноважень Європейського суду. Договір передбачає юридичну відповідальність європейських держав за невиконання програми проведення узгодженої податкової та бюджетної політики, що буде відображено на законодавчому рівні через поправки до чинних європейських конвенцій.

Мова йде про створенні нових фіскальних правил на національному рівні, при цьому всі кроки, що робляться повинні привести до нормалізації ситуації всередині єврозони. Згідно з оприлюдненою на саміті ініціативи, керівництво країн повинна взяти на себе зобов'язання стверджувати тільки збалансовані бюджети. Уточнюється, що під визначення "збалансований" в даному випадку потрапляє бюджет з річним структурним дефіцитом не більше 0,5% від номінального ВВП. Поряд з цим допускається, що країни з державним боргом менше 60% від ВВП можуть незначно перевищувати зазначену позначку.

Цей бюджетний пакт з усіх країн Євросоюзу категорично відмовилася підтримати тільки Великобританія, пославшись на те, що подібні домовленості суперечать інтересам країни, ставлячи під удар вкрай важливий для економіки сектор фінансових послуг. Кілька країн ЄС, включаючи Швеції, Угорщини і Чехії, повідомили, що для приєднання до узгодженого на саміті бюджетного пакту їм буде потрібно схвалення парламентів, водночас висловивши принципову підтримку такої угоди.

Досягнуті на саміті домовленості не є такими, що юридично зобов'язують. Мова йде лише про попередніх угодах. Напередодні президент Франції Ніколя Саркозі зазначив, що юридичні аспекти досягнутого на саміті Євросоюзу в Брюсселі угоди будуть розроблені протягом 15 днів.