Схема реверсних поставок газу до Україну абсолютно законна, - Міненерговугілля
Схема реверсних поставок газу до Україну є абсолютно законною. Про це сьогодні, 2 квітня, заявив заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України - керівник апарату Володимир Макуха (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
Читайте також: Реальний реверс газу з Європи до України можливий в обсязі до 16 млрд куб. м на рік
"Газ виходить з країни і потім заходить знову. Ця схема реалізується абсолютно законно, і немає жодних проблем. Інакше б Україна на це не пішла. Це не є механізмом, який не відповідав би міжнародному законодавству. Ця схема абсолютно законна. Я це точно можу сказати, я спеціально спілкувався з юристами з НАК ("Нафтогаз України"). Вони все врахували", - наголосив Макуха.
Нагадаємо, напередодні голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер під час виступу на російському телебаченні заявив, що схеми, організовувані України з отримання газу у Європі, нагадують шахрайські. "Що стосується питання реверсних поставок газу з території Європейського союзу на Україну. Ми добре знаємо про ці плани, але в нас є підозра, що жодних реверсних поставок немає. Взагалі, де-факто - фізично газ не передбачається, передбачається використовувати "газпромівський" газ у якийсь віртуальний реверс", - сказав Міллер.
Він наголосив, що "газпромівський" газ заходить до Європи і тут же повертається в Україну. "Він не просто так закачується: на кордоні робиться закольцовка, і на газовимірювальній станції показується, що нібито певні обсяги "газпромівського" газу в реверсному режимі поставляються в Європу, а відповідно - на європейський ринок. Це схеми, які нагадують якісь шахрайські схеми. З ними просто-напросто треба розбиратися", - зазначив Міллер.
Читайте також: Україна може щорічно імпортувати через Угорщину 5 млрд куб. м газу, - Ставицький
"Якщо ми говоримо про Україну і надії України, що вона зможе закуповувати газ десь на спотових майданчиках у Європі, то сьогодні на всіх спотових майданчиках ціна газу вища, ніж за довгостроковими контрактами "Газпрому". Буквально минулого тижня на торговельному майданчику Великої Британії газ коштував 800 дол. Наше розуміння і наше бачення - Україна спотових цін не витримає", - заявляв Міллер.
Як повідомлялося, з 1 квітня Україна почала імпортувати з Польщі 5 млн куб. м газу на добу. З 1 січня 2013 р. по 17 березня 2013 р. надходження природного газу в ГТС України становили до 2 млн куб. м на добу. "З 1 квітня 2013 р. у відповідності з підписаним контрактом між НАК "Нафтогаз України" і RWE обсяг надходжень становитиме 5 млн куб. м на добу", - зазначили в "Укртрансгазі".
Раніше повідомлялося, що максимальний обсяг газу, який Україна зараз технічно може отримувати з Польщі, не перевищує 600 млн куб. м на рік.
Раніше стало відомо, що Україна може почати поставки газу з Румунії обсягом до 5 млн куб. м на добу і зі Словаччини обсягом до 10 млрд куб. м на рік.
Читайте також: Реверсні поставки газу з Угорщини посилять позицію України в переговорах з Росією, - експерти
При цьому 28 березня Україна почала імпорт газу з Європи через Угорщину. "Сьогодні - і це знаменна подія - українсько-угорський кордон перетнула перша молекула газу по реверсному напрямку. Це без перебільшення надзвичайно велика подія, і вона означає прорив у напрямку енергетичної незалежності України", - наголошував прем'єр-міністр Микола Азаров.
Під час переговорів український прем'єр повідомив угорському колезі Віктору Орбану, що існуючі можливості дозволяють імпортувати 2 млрд куб. м на рік, але, за розрахунками експертів, ці потужності можна збільшити в п'ять разів - до 10 млрд куб. м.
Зазначимо, що основним імпортером газу для України поки залишається Росія. У Росії у 2012 р. було закуплено 32,87 млрд кубометрів на 14,003 млрд дол., тобто по 426 дол. за 1 тис. куб. м. Україна планує у 2013 р. зменшити закупівлю газу в Росії до 18-20 млрд куб. м. Ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. У держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. При цьому "Газпром" ще й вимагав від України сплати 7 млрд дол. за недобраний у 2012 р. газ.
Додамо, що в лютому 2013 р. Україна імпортувала природний газ за середньою ціною 419,70 дол. за 1 тис. куб. м (у січні - 426,16 долл./тис. куб. м).
Читайте також: Україна у 2013 р. має намір імпортувати з Угорщини та Словаччини до 7 млрд куб. м газу
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Так, у зв'язку з цим ведуться переговори про закупівлі газу у Європі, Азербайджані, Туркменистані, розробляються проекти з видобутку сланцевого газу, будується LNG-термінал.