ua en ru

Шанси добитися покарання Росії за катастрофу МН17 близькі до нуля

Шанси добитися покарання Росії за катастрофу МН17 близькі до нуля В України немає інструментів для притягнення винних до відповідальності
Сьогодні був опублікований технічний звіт щодо причин катастрофи рейсу МН17. Розслідування показало, що літак був уражений ракетою випущеною з російського "Бука". Водночас в технічному звіті зазначено, що Україна, як країна, на території якої відбувається військовий конфлікт, повинна була закрити повітряний простір для цивільної авіації. В українському уряді тільки частково погодилися із оприлюдненим звітом.

Сьогодні був опублікований технічний звіт щодо причин катастрофи рейсу МН17. Розслідування показало, що літак був уражений ракетою випущеною з російського "Бука". Водночас в технічному звіті зазначено, що Україна, як країна, на території якої відбувається військовий конфлікт, повинна була закрити повітряний простір для цивільної авіації. В українському уряді тільки частково погодилися із оприлюдненим звітом.

Чи є провина України

На прес-конференції, що пройшла у вівторок 13 жовтня і була присвячена звіту щодо катастрофи МН17, чинний віце-прем'єр Геннадій Зубко заявив про те, що Україна виконала всі вимоги ІСАО (Міжнародної організації цивільної авіації), які були надані Україні на той момент.

"Україна провела максимально прозоре розслідування і сьогодні підтримує технічний звіт Нідерландів в частині того, що речі, які відбулися на території України, сталися внаслідок терористичного акту: російська зброя, російські оператори і з території контрольованої проросійськими бойовиками", - заявив Зубко.

Більш того, як виявилося, Україна зробила більше, ніж вимагала ІСАО, на вимогу українського Міністерства оборони.

"Поступово Україна закривала повітряний простір. Це було нагальною необхідністю, яку озвучило Міністерство оборони України, і ми прийняли таке рішення: закрити повітряний простір до ешелону 260, це висота 7900 м, але для забезпечення додаткової безпеки було застосовано закриття до 9750 м, тобто до 320 ешелону", - зазначив директор Украероруху Дмитро Бабейчук.

Він пояснив, що Україна не закривала повністю повітряний простір, оскільки в компетентних органів не було інформації про наявність "Бука" на території, підконтрольній терористам.

"За наявною інформацією компетентних органів України, на землі в нас проходила лише АТО з застосуванням стрілецької зброї", - зазначив Бабейчук.

У свою чергу Геннадій Зубко нагадав, що починаючи з 1972 р. в зонах військових конфліктів сталося 33 авіакатастрофи, але попри те ІСАО не змінила своїх рекомендацій для безпечності польотів. Він також зазначив, що до теперішнього часу жодних рекомендацій не надано і Сирії. Тож Україна запропонувала ІСАО прийняти ряд рекомендації, аби уникнути в майбутньому катастроф в зонах військових конфліктів.

Замголови Міністерства закордонних справ Олена Зеркаль на питання РБК-Україна про те, чи може бути Україна притягнута до відповідальності за те, що вона не закрила власний повітряний простір, відповіла, що на той момент Україна не мала жодного доказу про наявність на її території зброї, яка уразила боїнг.

"В трибуналі вирішує прокурор, кого і до якої відповідальності притягати, і які є підстави для притягнення до відповідальності. Сьогодні був технічний звіт, в якому зазначається, що на думку Ради безпеки на транспорті Нідерландів, існувала доцільність закриття повітряного простору. Разом з тим не було жодної рекомендації (її немає і досі), на підставі якої це можливо чи доцільно було робити. Не було жодного доказу того, що на території України є така зброя, яка може уразити цивільний літак", - наголосила Зеркаль.

Водночас в медіа вже з'явилася інформація про те, що родичі загиблих готові судитися з Україною.

Покарати Росію

Як зазначила заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль, кримінальне розслідування щодо збиття боїнга може затягнутися до осені 2016 р. Це означає, що судовий процес щодо цієї справи, якщо він взагалі відбудеться, слід очікувати не раніше кінця 2016 р. - початку 2017 р.

Зеркаль наголосила на тому, що Україна сьогодні робить все можливе аби притягнути Росію до відповідальності, але механізму для цього поки не знайдено. Вона додала, що після того, як Росія заблокувала рішення Ради Безпеки ООН щодо утворення міжнародного трибуналу з цього питання, МЗС РФ пропонує звернутися до міжнародного кримінального суду.

"Ані Україна, ані Росія, ані Малайзія не є сторонами міжнародного кримінального суду. Через це з боку Росії говорити, що вже створений механізм, який можна використовувати наразі, є не тільки некоректно, а це взагалі нонсенс. Тому країни цієї спільної групи по розслідуванню шукають можливий варіант. Для нас, як для країни на території якої стався цей інцидент, дуже важливо забезпечити створення цього механізму і показати своє відповідальне ставлення", - зазначила заступник міністра.

Вона додала, що Україна сьогодні розглядає інші варіанти, як наприклад створення гібридного трибуналу за участю п'яти країн, які беруть участь розслідуванні: України, Австралії, Малайзії, Бельгії та Нідерландів.

"Гібридний трибунал - це угода між країнами. Це можуть бути п'ять країн, які беруть участь у кримінальному розслідуванні, а може, воно буде розширено на інші країни, громадяни яких постраждали в результаті цієї трагедії. Зазвичай гібридний трибунал утворюється на підставі угоди між країнами, а також ООН. В даному випадку ми виходимо з того, що подолати вето Росії в Раді безпеки ООН доволі складно, навіть неможливо. Тому розглядається або варіант угоди між країнами, або ми передаємо юрисдикцію щодо наших громадян в іншу країну - таку як, наприклад, Нідерланди - і вони здійснюють правосуддя", - розповіла чиновниця.

Водночас вона визнала, що незалежно від того, який із варіантів буде обрано, він не дасть змоги покарати росіян, винних у теракті.

"По-перше, вони не видають своїх громадян. По-друге, в них немає обов'язку співпрацювати з жодним судовим органом поза межами Росії ", - зазначила Зеркаль.

Отже єдиним способом притягнути РФ до відповідальності залишається створення міжнародного трибуналу за рішенням РБ ООН. Голова парламентського Комітету з питань закордонних справ Ганна Гопко переконана, що це можна буде зробити після того як буде змінено склад Ради Безпеки ООН.

"Ми поставили питання під час Генеральної Асамблеї ООН, і не тільки ми, але й ряд інших країн, що час модернізувати ООН, реформуючи його, оновлюючи склад учасників Ради Безпеки. Я дуже сподіваюся на міжнародний трибунал. Я думаю, що цього разу Росії не вдасться уникнути справжнього розслідування і покарання, і це має бути такий перший прецедент правосуддя, коли має бути невідворотність покарання за злочин", - заявила Гопко РБК-Україна.

Вона також наголосила на тому, що родичі загиблих не дозволять політикам своїх країн не довести цю справу до кінця. Більш того, за її словами, утворення трибуналу вимагають також громадяни РФ.

Водночас 15 жовтня має відбутися голосування за непостійних членів Ради Безпеки ООН. Стати одним із них Україна має великі шанси, але це членство в РБ ООН наразі жодним чином не допоможе у створенні міжнародного трибуналу, який покарав би росіян, що надали бойовикам російський "Бук" і операторів для нього.

Звіт з розслідування аварії малайзійського Boeing 777 на Донбасі.