Серверам спробували забезпечити безпеку
Наприкінці минулого тижня Президент Петро Порошенко підписав законопроект №1580 про дерегуляцію ведення бізнесу. У числі інших норм, цей законопроект ініціює заборону на вилучення об'єктів інформаційної інфраструктури співробітниками правоохоронних органів без дозволу суду. На думку учасників ринку, ця норма однозначно поліпшить бізнес-клімат, втім, юристи відзначають, що слідчі при бажанні знайдуть спосіб її обійти.
Відповідно до фінальної версії тексту законопроекту №1580, тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем для зняття копії інформації буде здійснюватися без їх вилучення співробітниками правоохоронних органів. Разом з тим, тимчасове вилучення таких систем можливе тільки у випадку, якщо вони безпосередньо вказані в ухвалі суду.
Автори даної норми, партнери юридичної компанії "Юскутум" Дмитро Гадомський і Артем Афян, вважають, що дані норми істотно спростять життя IT-компаніям і знизять ризик незаконного вилучення обладнання у компаній. "Ну от і все, співробітники правоохоронних органів не заберуть у вас комп'ютер, сервер, флешку... Головне, щоб слідчі та оперуповноважені вчасно вклеїли ці зміни у свої кримінальні процесуальні кодекси", - зазначив Гадомський на своїй сторінці в Facebook в день підписання законопроекту Президентом.
Нагадаємо, однією з останніх гучних справ, пов'язаних з незаконним вилученням обладнання правоохоронцями, була тимчасова конфіскація майна і товару інтернет-магазину Sokol.ua вартістю понад 20 млн грн у грудні минулого року. Тоді робота компанії була паралізована на два тижні. Також не залишилося непоміченим і вилучення серверів з київського дата-центр "Парковий" у квітні 2014 р. Тоді міліція самовільно відключила і вилучила обладнання дата-центру, порушивши цілісність його хмарної інфраструктури компанії, що спричинило пошкодження інформації клієнтів компанії і зупинило їх роботу, під приводом розслідування щодо компанії "Амадеус Ко", яка є орендодавцем дата-центру.
Як зазначає генеральний директор компанії DeNovo Максим Агєєв, обшуки в IT-компаніях та вилучення інформації з серверів відбуваються по всьому світу, проте ніде в цивілізованих країнах не використовуються настільки варварські методи. "Крім того, в останні півтора-два роки, з поширенням хмарних структур вилучення серверів стає безглуздим, але до наших правоохоронців це ще треба донести", - додає Агєєв. На його думку, від реалізації цивілізованих правил гри на ринку стане краще усім його гравцям.
Агєєв також додав, що загальних даних про збитки, завдані самовільним вилученням об'єктів інфраструктури на ринку немає. "Але потрібно сказати, що фінансові втрати компаній набагато менші, ніж репутаційні. Через них наші провайдери втрачають частки українського ринку, і тут мова йде вже про мільйони доларів в багаторічній перспективі", - вважає гендиректор DeNovo.
За його словами, українські компанії зараз воліють все частіше звертатися до закордонних дата-центрів, щоб захистити свої дані від подібних форс-мажорів. "Ми могли б обслуговувати і західні компанії, але вони просто бояться зберігати у нас свою інформацію", - говорить Максим Агєєв. Він також зазначив, що прийняття закону "Про дерегуляцію" дасть можливість спробувати залучити закордонні компанії у вітчизняні центри обробки даних.
Втім, слід зазначити, що правило "суворість закону компенсується необов'язковістю його виконання" може бути актуальним і тут. На думку адвоката кримінальної практики юридичної компанії Jurimex Андрія Іванця, хоч сама по собі норма і є позитивною як для IT-компаній, так і для бізнесу в цілому, оскільки інтерес до смартфонів, флешок і комп'ютерів незмінно проявляється правоохоронцями при досудових розслідуваннях. "Добре, що тепер стало зрозуміло, як слідчі повинні отримувати інформацію, яка їх цікавить, і те, що потрібен дозвіл судді для вилучення. Однак практика останніх років показує, що слідчі і так регулярно вказують в судових ухвалах техніку з метою вилучення", - говорить Іванець.
За його словами, правоохоронці намагаються максимально узагальнювати найменування об'єктів, що підлягають вилученню. І, хоча судді і повинні вимагати конкретизувати і обґрунтувати вимоги - багато хто з них цього не робить.
"Поки ми не доб'ємося того, що судді будуть перевіряти відомості, надані їм слідчими - нормальної реалізації цієї норми чекати не варто", - резюмує адвокат.
Втім, він вважає, що нові норми все ж можуть допомогти, будучи додатковим аргументом і захистом при свавіллі правоохоронних органів.