Сергій Тігіпко: “Рішення по Трудовому кодексу може бути прийняте найближчими тижнями”
РБК-Україна: Зарубіжні експерти сказали багато приємних слів про реформації прийнятого Податкового кодексу, але хотілося б почути Вашу точку зору щодо останньої корекції Податкового кодексу?
Сергій Тігіпко: Що стосується наступного року, то ви знаєте, тут я думаю, об'єктивніше за все дивитися на розрахунки, які ми проводимо з МВФ. Бо звинуватити МВФ в будь якій лояльності або в якомусь оптимістичному настрої неможливо. На наступний рік, припускає МВФ, буде зростання 3,9%. Прогноз досить песимістичний. Ось це і буде, цього і слід очікувати в економіці.
РБК-Україна: А щодо корекції Податкового кодексу?
Сергій Тігіпко: Останні зміни стосувалися, того, проти чого заперечував малий бізнес. Мова про оподаткування підприємств, які працюють на спрощеній системі оподаткування. Проблеми, які були у малого бізнесу, вирішені.
РБК-Україна: Наприклад?
Сергій Тігіпко: Збільшено обсяг, в якому працюють на спрощеній системі оподаткування, можуть проводити операції. Вони допущені до роботи з великими підприємствами. Вони отримують можливість компенсувати ПДВ. Плюс ставки залишилися дуже низькими.
РБК-Україна: Наскільки поглибленими, враховуючи парламентські вибори, будуть реформи в 2012 р.?
Сергій Тігіпко: Я сьогодні згоден з Наталією Яресько з Horizon capital, що приймати непопулярні рішення, які дуже потрібні країні, в 2012 р. буде дуже складно. Але, тим не менш, такі рішення, як Трудовий кодекс, як легалізація робочих місць, легалізація заробітних плат, як законодавство про банкрутство, як цілий ряд рішень по дерегуляції, які покращуватимуть економічний клімат, приймати треба.
Можна думати і про елементи судової реформи - це популярні реформи, яких у нас залишився величезний нереалізований пласт. І це можна буде проводити в 2012 р.
РБК-Україна: На якому етапі зараз робота над Трудовим кодексом?
Сергій Тігіпко: Практично завершені переговори з профспілками, отримана їхня позиція. На завершальному етапі узгодження позиції роботодавців, думаю, нам залишився один тиждень. Повертаємося і в середу (7 грудня) проведемо остаточне засідання. Якщо вийде, в найближчі тижні можемо отримати ефективне рішення.
РБК-Україна: Як ви себе бачите в гонці? Чи подобаються вам останні рейтинги «Сильної України»?
Сергій Тігіпко: Я поки що досить спокійно дивлюся на ці рейтинги. Тому що в даному випадку - або рейтинги, або реформи. Для мене вибір цілком очевидний. Наші політики 20 років думали про рейтинги - і ми бачимо не реформовану економіку і країну в цілому. А через це - неконкурентоспроможну, а через це - більш бідну.
Тому сьогодні потрібно думати про ті зміни, які слід внести. Прийшли до влади - потрібно відповідати владі, треба робити справу і менше думати про те, як це позначиться, робити справу для країни, в першу чергу.
РБК-Украінa: Тобто, вже є якийсь позитив від пенсійної реформи?
Сергій Тігіпко: Коли ми починали пенсійну реформу, дефіцит бюджету Пенсійного фонду становив 3,4% ВВП. На наступний рік за консервативними мірками він становитиме 0,7% ВВП. Ми змінили тренд, який дуже сильно погрожував пенсійній системі, і який, зрештою, міг закінчитися зменшенням пенсій, затримками з виплати цих пенсій. Це найголовніше. Крім того, цей тренд погрожував бюджету країну, тому що компенсацію все одно доводилося б робити з держбюджету.
Також ми змогли консолідувати державні фінанси - і другий рік поспіль отримуємо значне зростання реальних доходів населення. У 2010 р. це було близько 10%, цього року ми очікуємо близько 9%.
РБК-Украінa: Ви вважаєте, що суспільство прийняло пенсійну реформу. Ви готові продовжувати роботу в даному напрямку?
Сергій Тігіпко: Потрібні ефективні рішення зі спеціальними пенсіями - і в цьому напрямку ми зараз працюємо.
Потрібно вийти на ефективну систему другого рівня пенсійного забезпечення. Це слід зробити, коли ми стабілізуємо Пенсійний фонд. Ще не виходить зробити це в 2012 р., але, якщо нам вдасться провести ті ж закони по легалізації зарплати і робочих місць, в 2013 р. це цілком можливо.
РБК-Украінa: Наступного року є реальна можливість хоча б частково уникнути зарплат в конвертах?
Сергій Тігіпко: Поки що нас стримує Трудовий кодекс. Спочатку Трудовий кодекс, потім - легалізація. Ефект, який може бути досягнутий, ми спостерігали в інших країнах, - вивільнення та легалізація до 20% фонду зарплати. Я б не був таким оптимістом, але близько 10% зростання фонду зарплати отримати реально.
РБК-Україна: Коли буде вирішене питання по спеціальним пенсіям? Закрили б його і отримали б реальну можливість повернути довіру громадян з мінімальними доходами.
Сергій Тігіпко: Спеціальні пенсії вже обмежені 8 тис. грн, як і для всіх громадян. Проблема в іншому - вони все-таки вираховуються за іншою формулою. І я розумію настрої людей, але я все-таки вважаю, що такі речі потрібно робити паралельно з реформою зарплат. Інакше ми можемо досить серйозно втратити в якості держуправління.
І сьогодні ми не можемо похвалитися найбільшими зарплатами у цьому секторі, але, якщо ми ще приберемо такі стимули, як пенсійне забезпечення, не компенсувавши це зарплатами, які б давали нормальну соціальну забезпеченість тим же держслужбовцям, то ми втратимо хороших фахівців.
РБК-Україна: Як би Ви самі оцінили останній рік своєї діяльності на посту віце-прем'єра - міністра соцполітики? Афганці бунтують, чорнобильці голодують, масові протести по всій країні. Занадто великими були очікування людей?
Сергій Тігіпко: Очікування людей, звичайно ж, можуть бути дуже великі, але коли ви говорите «афганці бунтують», то потрібно розмовляти все-таки з афганцями. Є 200-300 осіб, які обрали для себе таку політичну стезю - це їх рішення. Але на наступний рік по тих же інвалідах війни, куди включаються і афганці, вже прийнято рішення про збільшення пенсії на 20%. Родини, які втратили своїх людей на війні, отримають плюс 30%.
Що стосується чорнобильців, то ми теж зробили ефективний крок по осучасненню пенсій, який свого часу не був зроблений. І я вважаю, що це була значна несправедливість по відношенню до чорнобильців. Це значно збільшить пенсії ліквідаторам, інвалідам-чорнобильцям.
Те, що вдалося провести Пенсійну реформу, я вважаю, ми все правильно робимо. Може бути не до кінця пояснюємо людям свої кроки... І це велика проблема.
РБК-Україна: Монетизація пільг. Ви в своїй книзі багато і цікаво говорите про роздуту кількість пільг, які висять на бюджеті. Чи готовий уряд до реальної монетизації пільг? Як відомо, чинний посол Росії в Україні Михайло Зурабов поховав свій політичний капітал у Росії якраз після монетизації.
Сергій Тігіпко: Мені здається, монетизація - не самоціль, є й інші рішення. Ми нещодавно прийняли хороше рішення, за яким, скажімо, тендери, які раніше проводилися по закупівлі візків для інвалідів, ліквідовані. І людина буде отримувати сертифікат, який після вибору коляски віддасть в ту компанію, яка йому надасть цю коляску. Цей сертифікат потрапить в міністерство і міністерство його оплатить. Ось до чого, я вважаю, треба йти. Тоді немає і корупційної складової. Якщо ж десь є можливість монетизувати послуги, це потрібно робити при дуже активних консультаціях з громадськими організаціями.
Я не можу, скажімо, переконати людей, які представляють організацію інвалідів, щоб ми відмовилися від закупівлі автомобілів. Незважаючи на те, що там черги на десятиліття, вони наполягають, щоб це залишилося. Я не можу переконати чорнобильські організації, що ми повинні перейти від годування дітей чорнобильців до виплати грошової компенсації.
Спілкувався Олексій Біловол