ua en ru

Сергій Тарута: "У мене великий сумнів, що ми зможемо мирним шляхом вирішити конфлікт на Донбасі"

Сергій Тарута: "У мене великий сумнів, що ми зможемо мирним шляхом вирішити конфлікт на Донбасі"
Автор: RBC.UA
Колишній голова Донецької обласної державної адміністрації, один із засновників корпорації "Індустріальний союз Донбасу", позафракційний народний депутат Сергій Тарута у бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів про поточну ситуацію в Донецькій області, чому вона там загострилася і за яких обставин слід вводити воєнний стан.

Колишній голова Донецької обласної державної адміністрації, один із засновників корпорації "Індустріальний союз Донбасу", позафракційний народний депутат Сергій Тарута у бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів про поточну ситуацію в Донецькій області, чому вона там загострилася і за яких обставин слід вводити воєнний стан.

РБК-Україна: Нещодавно нардеп від "Народного фронту" Сергій Пашинський заявив, що вперше за весь час проведення АТО кількість бойовиків і російських військових на Донбасі перевищила кількість українських військових там. Наскільки ця інформація відповідає дійсності?

Сергій Тарута: Я думаю, що ніхто до кінця не знає. Це орієнтовні цифри.

За моєю інформацією, російських військових не стало більше, їх стало менше. Наскільки я маю інформацію від різних представників місцевої влади, це стосується Донецької області.

РБК-Україна: Сьогодні народний депутат, лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив про те, що після підписання мінських домовленостей територія, яку контролюють бойовики, збільшилася вдвічі. Чи відповідає ця інформація дійсності?

Сергій Тарута: Що стосується Донецької області, то територія залишається такою, якою була. Тут жодних змін не відбулося. Що стосується Луганської області, то я не можу об'єктивно відповісти на це запитання.

РБК-Україна: Як Ви вважаєте, чому зараз відбувається ескалація конфлікту на сході України з боку бойовиків?

Сергій Тарута: Моє розуміння таке, що це перед Астаною. Це спроба забрати ще частину території для того, щоб мати більш сильну переговорну позицію.

РБК-Україна: Чому ж тоді, на Вашу думку, Президент України Петро Порошенко не вводить воєнний стан?

Сергій Тарута: Воєнний стан має запроваджуватися тоді, коли всі інші аргументи вичерпані. Це рішення Президента. Він веде переговори, він відповідальний за переговори, а ми, депутати не залучені до цього процесу. Він повинен визначити, вичерпані чи ні можливості для переговорів.

РБК-Україна: А яка Ваша думка з цього приводу?

Сергій Тарута: Я не всередині переговорного процесу. Тоді б я міг сказати остаточно, вірю чи не вірю. Але у мене є великий сумнів у тому, що ми зможемо мирним шляхом вирішити це питання.

РБК-Україна: Чому ж тоді політики продовжують наполягати на мирному врегулюванні цього питання, незважаючи на те, що це не вдається зробити протягом тривалого періоду?

Сергій Тарута: Головне питання в тому, що не хотілося б, щоб масштаб силових дій розширився.

Якщо ми говоримо про воєнний стан, це означає, що ми силовим шляхом будемо відновлювати територію Донецької області. Це означає, що починаються бойові дії. Президент має відповісти собі на питання разом з військовими, чи достатньо ми сьогодні готові до таких бойових дій, чи маємо необхідні ресурси, озброєння, чи готові всі інженерні споруди, чи є мобілізаційні ресурси? Тоді вже треба приймати рішення. А без урахування цих факторів рішення приймати не можна.

РБК-Україна: Хіба те, що відбувається в донецькому аеропорту, не є бойовими діями?

Сергій Тарута: Так, це бойові дії. І це порушення мінських домовленостей.

РБК-Україна: Розкажіть детальніше про ситуацію з шахтарями, які з територій, підконтрольних бойовикам, їздять на роботу на територію, підконтрольну українській владі.

Сергій Тарута: Є така проблема, коли ми спочатку робимо, а потім пояснюємо, що необхідно для того, щоб люди могли спокійно добиратися до місця роботи. Взяти ці заходи з підсилення пропускного контролю. Адже треба спочатку пояснити, визначити механізм, за яким будуть перетинатися ці блокпости, і тільки після цього вводити. Необхідна підготовча робота. У нас підготовчої роботи немає.

РБК-Україна: А навіщо взагалі наражати людей на небезпеку під час військових дій і давати їм можливість переміщатися по цій території?

Сергій Тарута: У мене ті ж запитання.

РБК-Україна: А який є ризик того, що в результаті дій бойовиків Україна втратить ще частину території Донбасу?

Сергій Тарута: Такого ризику немає. Я знаю ситуацію, я перебуваю в Маріуполі, і ми зробили там достатньо для захисту.

РБК-Україна: Розкажіть про ситуації із зростанням злочинності на території Донбасу, підконтрольній українській владі.

Сергій Тарута: На жаль, війни без цих проблем не буває. Це велика трагедія, і дуже важливо, щоб і Адміністрація Президента, і РНБО навели порядок. Є такі провокації, є випадки, яких досить багато. З цим треба боротися. Сьогодні парламент прийняв рішення про посилення покарання за всі прояви мародерства.

Розмовляла Тетяна Шпайхер