Сергій Орєхов: "Наш обов'язок - захищати закон України і 46 мільйонів населення"
РБК Україна : Рітейлери вважають, що Ви хочете поставити галузь на коліна. Що вони під цим розуміють і чи є підстави для таких тверджень?
Сергій Орєхов: Я вже не один раз говорив, що якщо виконання Держспоживінспекцією своїх повноважень ставить якийсь ринок «на коліна», варто пильніше придивитися до цього ринку.
З такими заявами, наскільки мені відомо, найбільш завзято виступили тільки керівники «Ельдорадо» і « Фокстроту», хоча інспекція перевіряла і перевіряє всі роздрібні мережі. Без сумніву, це одні з найбільших роздрібних мереж побутової техніки в Україні, та їх керівники вважають себе «великими бізнесменами».
Напевно, це і дозволяє їм сподіватися на вседозволеність і працювати за старою схемою, коли, на їхню думку, всі питання можна було вирішити кулуарно і, можливо, використовуючи свої зв'язки або корупцію, в тій чи іншій мірі, можна домовитися з будь-якою владою. За принципом: немає такої влади, яку не можна купити за гроші або за великі гроші.
У цьому сенсі ми бачимо, що частина патріотичного великого бізнесу прийняли рішення сьогодні підтримати владу, а не використовувати її. З іншого боку, є ряд «олігархічних недоростків» це насамперед Віктор Поліщук з «Ельдорадо» і Валерій Маковецький, співвласник «Фокстроту», які за всіма ознаками намагаються корумпувати нинішню владу.
РБК-Україна: У Вас є факти, що названі вами власники мереж намагаються використовувати нинішню владу, корумпувати?
Сергій Орєхов: Для повноти розуміння абсурдності ситуації і непорядності цих людей, треба торкнутися історії питання.
Коротка хрестоматія така. Ми на підставі листів людей, звернень до Держспоживінспекції, провели перевірку ряд мереж, серед яких були «Ельдорадо», «Фокстрот», Comfy і ряд інших. Ми виявили порушення. Причому великі порушення, які свідчили, що половина і більше продукції реалізується вроздріб, є контрабандою і контрафактом. Ми доповіли про це керівництву країни і звернулися до Генпрокуратури.
До мене посипалися дзвінки від самих високопоставлених чиновників з проханням не чіпати ці мережі. Я наполіг на тому, що все вирішується за законом і вирішується в суді, як у всіх цивілізованих країнах.
Ми підготували документи і звернулися в судові інстанції. Відразу ж отримали нові загрози. Можливо, ви пам'ятаєте, що ряд депутатів від Партії регіонів звернулися до прем'єра Азарова і публічно пригрозили мені, що якщо ми не відкликаємо свої документи, то вони знімуть мене з посади.
У цей час почався Майдан і запал «захисників кримінального бізнесу» зменшився. За моїми даними, частина нардепів від правлячої на той момент партії вже внесли до порядку денного засідання фракції у Верховній Раді питання про зняття мене з посади. І це незважаючи на те, що пройшли судові засідання і суд підтвердив процедуру проведення перевірок та законність прийнятих Держспоживінспекцією санкцій, а значить - нашу правоту. Більш того, суд підтвердив штрафні санкції, виписані, зокрема, «Ельдорадо» і «Фокстроту».
Тобто, напевно це один з небагатьох прикладів, який показує, що збіг обставин, виступи народу проти влади і корупції, не дозволили спрацювати «позвонковому праву».
РБК-Україна: Тобто, Майдан, а не закон допоміг відстояти вам позицію?
Сергій Орєхов: Ну, по-перше, не мені, а Держспоживінспекції, яка, не хочу розкидатися гучними словами, але виступила не на боці влади, а на боці народу.
Ви зрозумійте, що ті ж «Ельдорадо» і «Фокстрот» ухилялися від податків на території України. Фактично, «Ельдорадо» підривало економічну міць держави. Подивіться, який оборот у компанії, скільки вони завозять товарів - це десятки мільярдів гривень, і платять при цьому державі копійки податків. При цьому, вони завозять контрафакт в обхід митних органів, від чого страждає вітчизняний виробник і простий український чоловік.
А що стосується Майдану, то його початок дозволило довести справу до логічного кінця - сьогодні ці мережі повинні виплатити державі штрафи, які визначив не я, а закон і підтвердили суди.
Водночас, до мене тиждень тому в кабінет прийшли представники «Ельдорадо» і «Фокстроту», я маю на увазі панів Поліщука та Маковецького, і погрожували тим, що якщо Держспоживінспекція не відкличе свої позови, то вони домовляться з людьми на Майдані, приведуть їх до Держспоживінспекції та спалять тут все. Крім того, погрожували, що нова влада мене порве «як Тузик ганчірку», прикривалися прізвищами та посадами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і Генпрокурора Олега Махніцького.
Я у них запитав, навіщо взагалі потрібен був Майдан, навіщо потрібні були жертви, щоб ті, хто ховався за спинами хлопців знову вибудовували свої брудні схеми? Вони тільки посміхнулися. Я не хочу вірити, що в їх словах є хоч частка правди, але все ж про це написав доповідні записки в СБУ та Генпрокуратуру.
Водночас, дзвінки від цих хлопців з намаганням мене залякати тривають. Крім того, ці «молодоолігархи» розгортають у пресі чергову кампанію з дискредитації Держспоживінспекції і мене особисто. Мета якої очевидна - дискредитувати Держспоживінспекції, скасувати правдою і неправдою судові рішення і продовжувати свої чорні контрабандні схеми .
РБК-Україна: І чого хочуть від Вас особисто представники «Ельдорадо» і «Фокстроту»?
Сергій Орєхов: Вимога проста - скасувати штрафи, хоча самі гор -комерсанти визнають законність наших рішень і вважають, що просто закони виписані неправильно. Але якщо у вас є питання до законів, то правильно було б їх міняти і використовувати народних депутатів не для мого залякування та тиску на Держспоживінспекції, а для внесення змін до законодавчої бази. До слова, розуміючи свою відповідальність, представники цих мереж у листопаді минулого року самі запропонували підписати і підписали меморандум з Держспоживінспекцією. У меморандумі був пункт про зміну законів. І це цивілізований, європейський шлях.
Але зараз в позиції «Фокстроту» і «Ельдорадо», та й не тільки цих торгових мереж, знову з'явилася чимала частка нахабства і лукавства. Вони стверджують, що наше відомство навмисно заважає їм отримувати прибуток і платити з неї податки державі. Насамперед, хочу сказати, що збором податків у нас займається зовсім інший державний орган. Вважати, скільки одержав або недоотримав державний бюджет - це обов'язок Міністерства доходів і зборів (ліквідований Радою, - ред.). А наше завдання - захищати українського споживача від неякісних товарів і послуг.
РБК-Україна: Але, може бути, Ви дійсно перегинати палицю і не даєте працювати цьому бізнесу?
Сергій Орєхов: А ви самі мені скажіть, чи правильно наповнювати бізнесу тільки свої кишені і, порушуючи закони, незначною мірою державний бюджет? І це ціною здоров'я і навіть життя українських громадян, постраждалих від неякісної побутової техніки. Я твердо впевнений, що ні!
До того ж штрафи, які ми накладаємо на недбайливих продавців, точно так само направляються до державної скарбниці, як і податки. Причому, найчастіше, вони приносять більше грошей. Адже контрафактна продукція потрапляє на прилавки магазинів без сплати відповідних мит, а штрафи це компенсують.
Наші штрафні санкції сукупно становлять понад 1,5 млрд грн, при тому, що тільки « Ельдорадо» ввозить товарів на сотні мільярдів гривень. Більш того, елементарні підрахунки показують, що кількість ввезених товарів набагато більше, ніж кількість реалізованих. Це означає, що навіть реалізація йде сірим шляхом, але це вже не зона нашої компетенції. Ось де тіньові гроші і ось чому порожній державний бюджет.
Що стосується особисто мене. Я прийшов до інспекції багато років тому. На моїх очах змінювалися уряди, до влади приходили різні лідери та політичні сили. І завжди знаходилися бажаючі звинуватити наше відомство в тиску, неправомірних діях, та й багато в чому ще. Ми завжди стаємо поперек горла тіньовому бізнесу. Нам не звикати відбивати такі атаки. Хочу відповідально заявити, що я працював і працюю на закон і 46 млн громадян України, і не буду підлаштовуватися під будь-які корупційні бізнес-групи.
РБК-Україна: Якщо повернутися до питання контрабанди, наскільки серйозна ситуація з контрафактом?
Сергій Орєхов: За відкритими даними, тільки за минулий рік за двома самим великим мережам «Ельдорадо» і «Фокстрот» наша інспекція опрацювала понад 600 звернень громадян. Ми провели більше 200 позапланових перевірок. Перевірили понад 13 тис. одиниць електропобутових товарів. Половину з них забракували і зняли з реалізації через невідповідність нормативним вимогам, відсутність супровідних документів, що підтверджують якість і безпеку товару. Це кричущі цифри. А яким чином цей товар потрапив в Україну - питання не до нас, а до інших компетентних органів.
Виходить, що мало не половина асортименту торгових мереж - це товари незрозумілого походження. Адже логотипи відомих брендів - ще не гарантія того, що техніка безпечна для споживача і має легальне походження.
Сьогодні Україна переживає серйозні випробування. Контроль держави над багатьма галузями економіки та суспільного життя ослаблений. Здавалося б, саме зараз бізнес має взяти на себе відповідальність за якість товарів і послуг, за свою поведінку на ринку. Однак цього чомусь не відбувається. Навпаки - зловживання тільки посилюються.
РБК-Україна: Чи є надія, що зі зміною влади зміниться і ситуація в сфері захисту прав споживачів?
Сергій Орєхов: Мені важко щось прогнозувати, тому що багато залежить від самих рішень і дій влади. Одне можу сказати, дивлячись на поведінку окремих гравців ринку мереж вони поки змінюватися на краще точно не збираються. Сьогодні вони намагаються тиснути на Держспоживінспекцію через Генпрокуратуру, міністерства, нові громадянські інститути влади і, як я вже говорив раніше, навіть через Майдан.
Фактично виходить, що частина компаній залазили в кишеню державі за колишньої влади, збираються це робити і за нової. Мені здається, що сьогодні вони просто намагаються перенаправити крадені гроші з одних владних кишень в інші, шукають покровителів в нових коридорах влади. Наскільки це їм вдасться, покаже найближче майбутнє.
Але повторю, ні тод , ні зараз Держспоживінспекція не здавалася, і здаватися не збирається. Що б не відбувалося в Україні, ми будемо продовжувати захищати українських споживачів.