Сенат США підтримав підвищення ліміту державного боргу на 1,2 трлн дол
Сенат США проголосував за пропозицію Президента Барака Обами про підвищення ліміту державного боргу країни, передає Reuters. Таким чином, попередні спроби Республіканської партії, яка має найбільшу кількість голосів в Палаті представників (нижній палаті Конгресу), не принесли результатів.
Як повідомив голова Комісії сенату з фінансових питань Макс Баукус, без підвищення ліміту державного боргу в уряду не залишилося б коштів на реалізацію програм і виконання зобов'язань перед партнерами США.
При цьому він зазначив, що вперше за всю історію США зіткнулися з можливістю дефолту. У випадку, якщо США оголосили б дефолт, це, на думку Баукуса, могло б призвести до нової хвилі кризи або, можливо, повторення Великої депресії 1930-их рр.
З проханням до конгресу про підвищення стелі держборгу на 1,2 трлн дол. нещодавно звернувся Президент США Барак Обама. Проте члени палати представників США, очолюваної Партією республіканців, проголосували проти підвищення ліміту державного боргу. Хоча право Президента Обами на накладення вето на рішення конгресу також було гарантією вступу проекту про підвищення ліміту чинності.
На тлі цього впливове рейтингове агентство Fitch Ratings 22 грудня випустило доповідь, присвячену фінансовій політиці США, в якому пригрозило знизити кредитний рейтинг Сполучених Штатів. Фахівців агентства засмутила нездатність членів комітету конгресу США прийти до єдиної думки щодо заходів зі скорочення дефіциту бюджету та державного боргу.
За даними Fitch, щоб протягом 10 років стабілізувати федеральний борг на рівні 90% від ВВП, уряду США необхідно буде скоротити дефіцит бюджету як мінімум на 3,5 трлн дол.
Нагадаємо, Білий дім вже зіткнувся з аналогічною проблемою минулого літа, коли конгрес США повинен був до 2 серпня 2011 р. підвищити планку держборгу, яка складала тоді 14,3 трлн дол., щоб Сполучені Штати могли уникнути дефолту за своїми борговими зобов'язаннями. Допустима межа запозичень була вичерпаний Міністерством фінансів США ще в травні 2011 р. Тривалі переговори поставили США на межу технічного дефолту. Вважається, що політична криза стала одним з факторів, за яких рейтингове агентство Standard & Рoor's позбавило США найвищого кредитного рейтингу.
Компромісний план був узгоджений в останній момент Білим домом і лідерами обох партій в конгресі, а потім схвалений законодавцями і підписаний Президентом Обамою.
Угода про збільшення боргового ліміту минулого літа спочатку була розрахована на те, що грошей вистачить до кінця 2012 р. Але Обама так і не зміг реалізувати план загального підвищення ліміту на 2,4 трлн дол., так як двопартійний "суперкомітет" Конгресу не зміг узгодити програму скорочення витрат.
Після цього заговорили про те, що підвищений влітку минулого року на 1,2 трлн дол. борговий ліміт США може вичерпатися до листопадових виборів президента. З урахуванням поточної динаміки дефіциту і оцінки запозичення, ряд аналітиків вважають, що без нового підвищення ліміту запозичень США можуть знову впертися в боргову стелю до 6 листопада.
У поточному фінансовому 2012 р., який почався 1 жовтня, дефіцит федерального бюджету становить у середньому 107,25 млрд дол. З таким темпом 1,1 трлн дол. з обсягу підвищення на 1,2 трлн дол. вичерпаються до кінця жовтня. А в листопаді Мінфін має погасити облігацій на 88 млрд дол. і покрити високу процентну ставку.
Нагадаємо, на даний момент ліміт держборгу США становить 15,194 трлн дол.