ua en ru

Сьогодні набуває чинності закон про приватизацію гуртожитків

Автор: RBC.UA
В Україні, сьогодні 30 вересня, набуває чинності закон України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

В Україні, сьогодні 30 вересня, набуває чинності закон України "Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", підписаний Президентом України Віктором Януковичем 26 вересня 2011 р. Текст закону опублікований на сайті Верховної Ради України.

Нова редакція закону передбачає обов'язкову передачу гуртожитків у власність територіальних громад з подальшою їх приватизацією та визначає порядок цієї процедури.

За законом, на приватизацію мають право громадяни, які на законних підставах тривалий час (не менше п'яти років) зареєстровані та фактично проживають у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або для проживання сімей, та не мають іншого власного житла.

Нагадаємо, Верховна Рада Україна 8 вересня 2011 у другому читанні і в цілому ухвалила законопроект про реалізацію житлових прав мешканців гуртожитків.

Закон розроблений з метою удосконалення законодавчого врегулювання неузгоджених діючими законодавчими актами питань забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

Законом передбачається уточнити, що приватизація житла в гуртожитках здійснюється його жителями, які потребують соціального захисту, не мають іншого житла, законно проживають у гуртожитку на підставах визначених цим Законом більше п'яти років;
- уточнити, що приватизація житла в гуртожитках стосується всіх житлових приміщень - житлових кімнат, житлових блоків, секцій житлових;
- доповнити перелік гуртожитків, на які не поширюється дія цього Закону - гуртожитки інших військових формувань (крім визначених зазначеним Законом), утворених відповідно до законодавства, та державних навчальних закладів;
- збільшити передбачений законом № 500 термін передачі гуртожитків у комунальну власність з трьох до шести років;
- уточнити, що передача гуртожитків у комунальну власність повинна здійснюватися відповідно до Державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад (затвердженої Верховною Радою України);
- продовжити термін дії мораторію введеного пунктом 3 перехідних положень закону № 500 - до шести років (тобто - до 31.12.2014 р.) - на виселення мешканців гуртожитків, на які поширюється дія цього Закону та на відчуження (крім передачі у власність територіальних громад ) гуртожитків, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, або були включені до статутних фондів організацій створених в процесі приватизації.

Також пропонується встановити, що фінансування виплат, зазначених у цьому Законі, будуть здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України (50%) і коштів місцевих бюджетів (50%).

Нагадаємо, що 21 вересня до Конституційного Суду України (КСУ) надійшло конституційне подання уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" від 4 березня 1992 р. № 2163-ХІІ в редакції до 3 березня 2005 р. стосовно права на приватизацію гуртожитків. Про це повідомляє прес-служба КСУ.

Згідно з Регламентом КСУ, конституційне подання передано на вивчення в Секретаріат Суду, говориться в повідомленні КСУ.

Раніше Київська міська рада створила комісію із забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків. Як зазначила секретар Київради Галина Герега, комісія передаватиме до Київської міської державної адміністрації та Київради пропозиції з вирішення проблем мешканців гуртожитків, і зокрема з питань забезпечення виконання державної політики по формуванню і змісту житлового фонду гуртожитків, формуванню державної і місцевої програм передачі гуртожитків в комунальну власність Києва. Також по зверненнях громадян комісія проводитиме попередні досудові розгляди справ, пов'язаних з порушенням їхніх житлових прав.