Сьогодні в Україні відзначають День захисника Вітчизни
Сьогодні, 23 лютого, в Україні традиційно відзначається День захисника Вітчизни. Історія свята налічує 95 років. Воно було офіційно відновлено у країні у 1999 р.
Незважаючи на великий пієтет і давню народну любов до 23 лютого, ця дата офіційно не є вихідним днем. Втім, у нинішньому році традиція "робочого дня" порушена, оскільки свято припало на перший день останнього зимового вік-енду.
Читайте також: Національному університету оборони України присвоєно ім'я Черняховського
Сьогодні - один з небагатьох днів у календарі, коли сильна половина людства отримує законне право приймати від жінок вітання, подяку і, звичайно, подарунки.
Для деяких людей свято 23 лютого залишилося днем чоловіків, які служать в армії або в будь-яких силових структурах. Тим не менше, більшість громадян України і країн колишнього СРСР схильні розглядати День захисника Вітчизни не стільки як річницю великої перемоги або День Народження Червоної Армії, скільки як День справжніх чоловіків - захисників у найширшому розумінні цього слова.
Президент України Віктор Янукович з цієї нагоди привітав громадян України зі святом.
"Цим святом ми висловлюємо подяку тим, хто захищав нашу землю від загарбників. Завдяки їх силі духу, мужності і непохитної віри наша вітчизна отримала жаданий мир і свободу. Честь вам і слава!" - йдеться у вітанні глави держави.
Також Янукович привітав "тих, хто сьогодні примножує перемогу старших поколінь, захищає нашу державу та її кордони".
"Від вашого щоденного самовідданого служіння батьківщині залежить обороноздатність нашої країни і безпека українських громадян. Вірю, що ви й надалі будете відважно виконувати покладену на вас священну місію захисту держави", - підсумував Президент.
Читайте також: Близько 1200 військовослужбовців ЗСУ взяли участь у 10 міжнародних миротворчих операціях у 2012 р., - "Біла книга"
День захисника Вітчизни - свято, що відзначається 23 лютого в Україні, Росії, Білорусі, Придністров'ї та Киргизії. До речі, в останній країні, рівно як і в Україні, це неробочий день.
Свято захисника Вітчизни було встановлено в СРСР у 1922 р. як "День Червоної Армії і Флоту". З 1949 до 1993 рр. мало назву "День Радянської Армії і Військово-Морського флоту". Після розпаду СРСР свято також продовжують відзначати в низці країн СНД.
В Україні святкування 23 лютого на державному рівні було відновлено у 1999 р. Втім, досі ця дата продовжує залишатися робочим днем.
Водночас День збройних сил офіційно святкується в Україні 6 грудня. Цей день, однак, також не є вихідним. Та й до списку "народних свят" він не увійшов. Тому у 1999 р. було видано указ, згідно з яким 23 лютого було названо Днем захисника Вітчизни. Цей день вважається "чоловічим днем", як 8 березня - "жіночим святом".
Читайте також: Міноборони має намір ввести в Україні добровільну військову службу
У 2008 р. тодішній Президент України Віктор Ющенко назвав 29 січня ("День подвигу героїв Крут") "справжнім національним Днем захисника Вітчизни" і підтримав ініціативи щодо державного встановлення такого пам'ятного дня.
Додамо, що в січні 2008 р. Черкаська обласна організація Української народної партії запропонувала главі держави перенести святкування Дня захисника Вітчизни із 23 лютого на 29 січня. Незважаючи на це, 23 лютого залишається офіційним Днем захисника Вітчизни.
Як повідомлялося в березні минулого року, у Партії регіонів запропонували зробити 23 лютого вихідним днем, а 2 травня - робочим. Відповідний законопроект був зареєстрований у Верховній Раді в середині березня під №10189.
Як йшлося в пояснювальній записці до документа, "хоча коріння походження цього свята (Дня захисника Вітчизни) знаходяться ще в радянській історії, за ці роки в суспільстві сформувався певний стереотип, що повноцінними і потенційними захисниками Вітчизни є і можуть бути тільки чоловіки... Психологічно на неформальному рівні це свято сприймається як свято всіх чоловіків".
Читайте також: Науково-експертне управління ВР проти перенесення неробочого дня 2 травня на 23 лютого
Автор законопроекту зазначав, що введення цього дня (23 лютого) додаткового вихідного підвищить увагу до свята, дозволить посилити виховну і патріотичну роботу серед молоді, збільшить повагу мужньої роботи військового щодо захисту своєї Вітчизни.
Щоб зберегти баланс святкових і робочих днів, автор пропонував додатковий вихідний день встановити за рахунок 2 травня, оскільки День міжнародної солідарності трудящих у всьому світі святкують лише один день - 1 травня.
Зазначимо, що у другій половині 30-х рр. XX століття для обгрунтування дати, обраної для такого важливого свята, було складено міф про перемогу, нібито здобуту цього дня над німцями під Псковом і Нарвою. Згідно з архівними даними, до вечора 23 лютого 1918 р. германська армія знаходилася в 55 км від Пскова і 170 км від Нарви. Жодних боїв того дня ані в німецьких, ані в радянських архівах зафіксовано не було.