ua en ru

Хто збив Boeing MH17: фінальний звіт

Хто збив Boeing MH17: фінальний звіт Міжнародна слідча комісія представила доповідь з розслідування катастрофи MH17
Автор: RBC.UA

28 вересня в Гаазі міжнародна слідча група представила попередні результати розслідування авіакатастрофи МН17 на Донбасі, яка сталася 17 липня 2014 року. Найважливішим заявою слідства стало підтвердження причетності до катастрофи Росії. Проте всіх подробиць аварії МН17 на даний момент встановити не вдалося. Тому строк розслідування продовжено до 2018 року. Повний текст звіту розміщено на сайті СБУ. РБК-Україна зібрала всі подробиці доповіді.

Слідство по МН17 підтвердило причетність Росії до катастрофи

Найважливішим на даний момент висновком слідства стало підтвердження причетності Росії до краху МН17. Так, згідно з доповіддю, Boeing МН17 був збитий з пускової установки "Бук", яка була доставлена в Україну з РФ.

Крім того, встановлено, що лайнер був збитий з населеного пункту Сніжне. І на момент катастрофи, і в даний час, Сніжне контролювали проросійські сепаратисти так званої "Донецької народної республіки".

У звіті міжнародної слідчої комісії також детально описаний маршрут руху з Росії в Україну колони з "Буком".

Слідству вдалося довести, що фрагменти збитого Боїнга не перебували на цій території до моменту катастрофи та не були поміщені туди третіми особами згодом.

Версії катастрофи МН17

Головний прокурор Нідерландів Фред Вестербеке в ході презентації доповіді заявив про те, що спочатку слідство розглядало чотири версії авіакатастрофи МН17. Проте в ході розслідування три з них були виключені. Зокрема, це технічна несправність, теракт на борту лайнера і атака іншим літаком. Відповідно, остаточна версія – атака з землі.

"Сценарій атаки з іншого літака згодом теж довелося виключити, так як жоден літак не знаходився поруч зі збитим "Боїнгом". Це підтвердили навіть у Росії", - заявив Вестербеке.

Наслідок ідентифікувало 100 підозрюваних

Крім розслідування причин катастрофи, метою міжнародної слідчої групи є також встановлення винних осіб. Як розповів Фред Вестербеке, вдалося ідентифікувати особи підозрюваних 100. За його словами, ці люди гарантовано брали участь у транспортуванні, наведенні запуску ракети і повернення установки "Бук" на територію Росії.

У ході розслідування слідча група отримувала відомості про цих людей з різних джерел, таких як записи перехоплених телефонних розмов і показання свідків.

"Ми хочемо представити докази високих стандартів, доказів має бути достатньо, щоб притягнути винних до суду", - зазначив Вестербек.

Термін розслідування катастрофи MH17 продовжено до 2018

Доповідь, який був представлений в Гаазі, не є остаточним. За словами Вестербеке, слідча група опублікувала тільки ті дані, з якими згодні всі учасники розслідування. Щоб встановити всі деталі катастрофи і прийти до висновків, з якими згодні всі, строк розслідування продовжено до 2018 року.

"Термін розслідування катастрофи MH17 продовжено до 2018 року. Поки не вдалося встановити, чи діяв екіпаж "Бука" за наказом "зверху", або за власною ініціативою", - заявив головний прокурор Нідерландів.

Крім того, як розповів заступник генпрокурора України Дмитро Столярчук, оприлюднені у ході презентації доповіді по катастрофі МН17 на Донбасі матеріали використовують в суді.

У Росії не згодні

Російська сторона, не дивлячись на наявність доказів, продовжує заперечувати той факт, що ракета з MH17 була запущена з території проросійських бойовиків.

"Існують абсолютно різні точки зору, експертні, але й неспростовні факти. Безумовно, важливо робити висновки, враховуючи останню інформацію, яка була опублікована нашими військовими - первинні дані радарів, які фіксували всі літальні апарати і об'єкти, які могли б стартувати або перебувати в повітрі на території, контрольованій на той момент бойовиками", - зазначив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Нагадаємо також, що напередодні оприлюднення доповіді, в Росії спростували свою версію катастрофи Боїнга над Донбасом. Зокрема, раніше там заявляли про те, що MH17 був збитий українським літаком. А 26 вересня в Міноборони РФ заявили про те, що поруч з Боїнгом не було ніяких повітряних об'єктів.

Про причетність Росії до катастрофи раніше заявляла Bellingcat

Незалежна група журналістських розслідувань Bellingcat ще до оприлюднення офіційної доповіді заявляла про те, що до катастрофи Боїнга над Донбасом причетна Росія. Зокрема, на основі відкритих джерел вони склали звіт, в якому встановлені факти про події, що відбулися 17 липня 2014 року, і походження ракетної установки "Бук", яка збила MH17.