ua en ru

РБ ООН: Безпольотна зона над Лівією буде знята з 1 листопада

Автор: RBC.UA
Рада Безпеки ООН ухвалила рішення про зняття безпольотної зони над Лівією з 1 листопада 2011 р. Радбез ООН одностайно схвалив резолюцію, яка анулює мандат на проведення закордонними силами операції по встановленню безпольотної зони над Лівією, передає Reuters. Рішення набирає чинності в 23:59 за часом Тріполі 31 жовтня 2011 р.

Рада Безпеки ООН ухвалила рішення про зняття безпольотної зони над Лівією з 1 листопада 2011 р. Радбез ООН одностайно схвалив резолюцію, яка анулює мандат на проведення закордонними силами операції по встановленню безпольотної зони над Лівією, передає Reuters. Рішення набирає чинності в 23:59 за часом Тріполі 31 жовтня 2011 р.

Лівії, була схвалена 15 членами РБ ООН.

Представник Лівії в ООН Ібрагім Даббаші напередодні попросив Раду Безпеки не поспішати із припиненням іноземного мандата, оскільки новій владі країни потрібно час, щоб оцінити ситуацію з безпекою, у тому числі на кордонах держави. Проте західні дипломати вважають, що ці питання лежать поза мандата ООН.

Північноатлантична рада НАТО повинен 28 жовтня провести засідання, на якому буде офіційно оголошено про закінчення військово-повітряної кампанії в Лівії.

Військову операцію НАТО в Лівії було розпочато в березні, після того, як Рада безпеки ООН прийняла відповідну резолюцію, яка дозволяла в цілях захисту мирного населення вдатися до військового втручання, за винятком наземного вторгнення. Тоді за проект резолюції №1973, представленої делегаціями Лівану, Великобританії, Франції і США проголосували 10 з 15 країн-членів РБ ООН. П'ять країн - Росія, Китай, Німеччина, Індія і Бразилія - утрималися від голосування.

"Документ уповноважує всі країни ООН приймати необхідні заходи для захисту цивільного населення та населених пунктів, що знаходяться під загрозою нападу, у тому числі в Бенгазі, виключаючи будь-яку форму іноземної окупації в будь-якій частині території Лівії", - говорилося в тексті резолюції.

Нагадаємо, документ приймали на тлі загострення ситуації в Лівії, де з середини лютого 2011 р. в Лівії почалися масові антиурядові виступи, які в короткі терміни переросли в масштабні збройні зіткнення з офіційною владою. Опозиція взяла під контроль східну частину країни, захопивши склади зі зброєю. Муаммар Каддафі відповів застосуванням авіації, почавши повномасштабні бомбардування позицій опозиціонерів.

19 березня 2011 р. після ухвалення резолюції Ради Безпеки ООН коаліція п'яти західних країн - США, Франції, Великобританії, Канади та Італії - почала завдавати ракетні і авіаудари по території Лівії. Пізніше до коаліції приєдналися інші країни. 27 березня 2011 р. НАТО взяло на себе командування операцією в Лівії. Союзні війська наносили ракетні і авіаудари по території Лівії, військах Каддафі і його бункерах у Тріполі. Півроку війська Каддафі тримали оборону. Незважаючи на сильну підтримку Заходу, здавалося, повстанці не в змозі перемогти. Але ситуацію змінив несподівано успішний штурм Тріполі, зроблений повстанцями в ніч на 22 серпня. Після цього повстанці захопили місто за містом, кілька разів намагалися взяти штурмом рідне місто Каддафі Сирт, де він намагався ховатися. 20 жовтня 2011 р. в ході чергової операції полковник був убитий. Загибель Каддафі ознаменувала кінець диктаторської Джамахірії. Лідери США і країн ЄС схвалили "звільнення" Лівії від режиму Каддафі.

Зараз при владі в Лівії пеербуває Національна перехідна рада, керівництво якої вже звернулося до НАТО продовжити операцію в Лівії хоча б на місяць. Раніше генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що попередньо операцію планується завершити 31 жовтня.