ua en ru

Саудівська Аравія вперше відпустить жінок-спортсменок на Олімпіаду

Автор: RBC.UA
Саудівська Аравія вперше дозволила своїм спортсменкам брати участь в Олімпіаді. Про це заявили в лондонському посольстві країни.

Саудівська Аравія вперше дозволила своїм спортсменкам брати участь в Олімпіаді. Про це заявили в лондонському посольстві країни, повідомляє CNN.

Саудівська Аравія була однією з трьох країн (поряд із Катаром і Брунеєм), які забороняють своїм жінкам захищати спортивну честь країни на Олімпійських іграх. Катар і Бруней також заявили цього року, що переглянули свої заборони і згідні послати жіночі команди на лондонську Олімпіаду. Катар відправить трьох жінок - стрілка, плавчиху і бігуна. Від Брунею одна жінка змагатиметься у бігу з перешкодами.

"Королівство Саудівська Аравія хотіло би знову заявити про свою підтримку піднесеного сенсу Олімпійських ігор, і заповітних цінностей передового досвіду, дружби і поваги, які вони представляють", - заявили в посольстві Саудівської Аравії в Лондоні.

Міжнародний олімпійський комітет чинив тиск на Саудівську Аравію, щоб жінки могли брати участь у спортивних змаганнях.

Поступка для спортсменок Саудівської Аравії виглядає великим кроком уперед, враховуючи, що в королівстві жінкам заборонено навіть кермувати. Вони також не можуть голосувати або обіймати державну посаду, хоча це зміниться в 2015 р. Жінка в Саудівській Аравії також не може вийти заміж, поїхати з країни, ходити в школу або відкривати банківські рахунки без дозволу опікуна-чоловіка, яким зазвичай є батько чи чоловік. Жінки-спортсменки були усунені від Олімпійських ігор, бо серед глядачів завжди є безліч чоловіків. На спортсменках буде вільний одяг, а також "спортивний хіджаб", тобто хустка, що закриває волосся, але не обличчя.

Посольство Саудівської Аравії не пояснило, що спонукало державу змінити свою думку. Невідомо також, скільки спортсменок зможуть підготувати за такий короткий термін.

Цього року організація Human Rights Watch опублікувала доповідь, де повідомляється, що політика уряду Саудівської Аравії про заборону участі жінок у національних видах спорту відображає "переважну консервативну думку, відповідно до якої допуск до спорту жінок і дівчаток призведе до їхньої аморальності".

За даними правозахисників, у 2009 і 2010 рр. у країні були закриті приватні спортзали для жінок, а шкільна програма не містить занять фізкультурою для дівчаток. І в той час, як Саудівський Національний олімпійський комітет відбирає спортсменок, які представлятимуть його на Олімпіаді в Лондоні, комітет не має жіночої секції.

153 офіційних спортивних клуби Саудівської Аравії також закриті для жінок. Єдиним винятком є жіноча баскетбольна секція Jeddah United, приватної компанії, яка не входить до списку офіційних спортивних клубів.

На даний момент єдиною аравійської спортсменкою, яка брала участь у міжнародних змаганнях (юнацьких Олімпійських іграх) є наїзниця Далма Рушді Малхас. Дівчина схвалила рішення дозволити жінкам в королівстві представляти країну в спорті, зазначивши, що це відкриває багато дверей перед жінками. За словами Малхас, вона не буде брати участь в Іграх цього літа, проте з нетерпінням чекає на них, щоб повболівати за співвітчизниць.

Нагадаємо, у вересні 2011 р. король Саудівської Аравії Абдалла ібн Абдель Азіз пообіцяв, що вже через рік жінок у країні наділять вагомішими політичними правами: вони зможуть балотуватися до ради Шури і брати участь у муніципальних виборах. У червні ц.р. впливовий борець за права жінок в Саудівській Аравії Мана аль Шаріф написала відкритого листа королю Абдаллі із закликом дозволити жінкам керувати автомобілем.