Саркозі: Грецію даремно взяли до єврозони
Рішення про прийняття Греції до складу єврозони в 2001р. було помилковим. Таку заяву зробив президент Франції Ніколя Саркозі в інтерв'ю за підсумками саміту ЄС, передає британський телеканал Sky News.
"Греція була не готова до інтеграції в єврозону, однак приєдналася до блоку, надавши неправдиві економічні показники. Тепер же ми змушені їй допомагати, щоб уникнути загального краху", - стверджує французький лідер.
Нагадаємо, у вересні повідомлялося, що влада Греції розглядає питання про проведення референдуму на тему членства країни в ЄС і єврозоні. Пізніше питання було зняте з порядку денного. Раніше канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що виключення країн Європейського Союзу з блоку може мати згубні наслідки. 15 вересня Президент Франції Ніколя Саркозі, канцлер Німеччини Ангела Меркель, а також прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу заявили, що Греція залишиться в складі Європейського союзу. Американський фінансист Джордж Сорос, в свою чергу, висловлював думку, що ЄС повинен розробити процедуру виходу Греції з єврозони, що дозволить не переносити бюджетні проблеми однієї країни на весь Євросоюз.
Коментуючи рішення глав ЄС на саміті 26 жовтня, Саркозі висловив упевненість, що завдяки прийнятим рішенням, Греції вдасться виборсатися з боргової кризи і уникнути дефолту. "Дефолт Греції неминуче створить ефект доміно по всій Європі. За грецьким крахом обов'язково пішли б сумніви інвесторів у подальшій долі Італії, а це може сильно підірвати стабільність євро. Якщо вибухне євро, вибухне вся Європа", вважає Саркозі. "Ми прийняли важливі рішення, які допоможуть обійти стороною катастрофу. І якщо Греція буде чітко виконувати свої зобов'язання, то прийняті на саміті рішення не ляжуть важким тягарем на гарантують сторони", - запевняє глава Єлисейського палацу.
Про те, що глави країн Євросоюзу заклали фундамент для подолання боргової кризи в Європі заявив Президент США Барак Обама. "Американська сторона розраховує на якнайшвидше виконання і подальший розвиток затверджених планів. Ми продовжимо підтримувати наших європейських партнерів у боротьбі з кризою, так як нас всіх об'єднує одна мета - підтримати відновлення світової економіки і подолати безробіття", - заявив глава Білого дому. Держсекретар США Хілларі Клінтон на зустрічі з міністром закордонних справ Греції Ставросом Ламбрінідісом назвала саміт ЄС вирішальною подією, здатною покласти край борговій кризі, і закликала Грецію йти на поступки і дотримуватися взятих зобов'язань.
У той же час міністр фінансів Греції Евангелос Венізелос заявив, ято Греція постарається витягти максимум користі з рішень, прийнятих на саміті ЄС, щоб скоротити держборг шляхом структурного реформування. "Такий шанс не можна упускати, ми просто зобов'язані приступити до реформ", - упевнений він.
За словами Венізелос, влада Греції зараз ведуть переговори з приватними банками про деталі процесу списання грецьких боргів. Крім того, міністр стверджує, що нових заходів зі скорочення держвитрат, які могли б торкнутися розмір пенсій, зарплат та податків, в найближчому майбутньому не очікується, тому що населення втомилося від жорсткої економії.
Прем'єр міністр Греції Георгіос Папандреу висловив схожу точку зору, заявивши, що рішення саміту ЄС дали Афінам необхідний перепочинок для того, щоб зібратися з силами і приступити до реформ. "Ми повинні продовжувати інтенсивно працювати, щоб змінити ситуацію і позбавити Грецію боргового тягаря", - заявив прем'єр в телевізійному зверненні.
Нагадаємо, за підсумками саміту ЄС 26 жовтня ц.р. було досягнуто угоди з приватними кредиторами про добровільне списання 50% від суми боргу по грецьких облігаціях. Подібна угода дозволить списати близько 100 млрд євро. Нині сукупний державний борг країни перед приватними і національними кредиторами складає близько 350 млрд євро. За оцінкою французького лідера Ніколя Саркозі, подібні заходи дозволять Греції до 2020р. знизити рівень держборгу до 120% від ВВП.