ua en ru

Саркозі: Франція і Німеччина оприлюднять пропозиції по зміні європейських конвенцій до 9 грудня

Автор: RBC.UA
Пропозиції щодо зміни європейських конвенцій від Франції та Німеччини будуть оприлюднені ще до саміту Євросоюзу 9 грудня 2011 р. Відповідну заяву зробив Президент Франції Ніколя Саркозі в рамках пресс-конференції за підсумками зустрічі з канцлером ФРН Ангелою Меркель і прем'єр-міністром Італії Маріо Монті. Як відзначив французький лідер, всі три політики висловили готовність йти на необхідні для підтримки єдиної європейської валюти кроки, передає Reuters.

Пропозиції щодо зміни європейських конвенцій від Франції та Німеччини будуть оприлюднені ще до саміту Євросоюзу 9 грудня 2011 р. Відповідну заяву зробив Президент Франції Ніколя Саркозі в рамках пресс-конференції за підсумками зустрічі з канцлером ФРН Ангелою Меркель і прем'єр-міністром Італії Маріо Монті. Як відзначив французький лідер, всі три політики висловили готовність йти на необхідні для підтримки єдиної європейської валюти кроки, передає Reuters.

Раніше Меркель неодноразово вказувала на необхідність внесення коректив в існуючі європейські угоди, посилаючись на те, що фінансове становище держав - членів блоку необхідно контролювати, а безвідповідальна поведінка окремих урядів, які допускають занадто високий рівень держборгу, - карати. Незважаючи на позицію Німеччини, Франція висловлювала невпевненість в даному питанні. Однак за підсумками сьогоднішньої зустрічі політикам вдалося прийти до єдиної позиції по цій темі.

Крім того, політикам вдалося домовитися ще по одному вкрай важливому питанню, а саме з питання про роль Європейського Центрального банку (ЄЦБ) у вирішенні європейської боргової кризи. За підсумками зустрічі Саркозі заявив, що Франція, Німеччина та Італія домовилися поважати незалежну позицію ЄЦБ, висловивши повну довіру експертам організації. "Ми всі висловили нашу довіру експертам ЄЦБ і домовилися поважати незалежність, закладену в статуті організації, не висуваючи будь-яких вимог (за зміни мандата ЄЦБ)", - сказав французький лідер.

Нагадаємо, що окремі європейські держави, у тому числі Франція, вимагали від ЄЦБ більш активних дій для виходу з кризи, посилаючись на те, що інтервенції банку можуть бути єдиним шляхом подолання боргової кризи. Німеччина виступила проти надання ЄЦБ центральної ролі у вирішенні боргової кризи, вказуючи на те, що інтервенції ЄЦБ послаблять мотивацію країн провести необхідні для стабілізації єврозони реформи.

Сам ЄЦБ також не бажає брати на себе більш значиму роль у вирішенні європейських боргових проблем і, незважаючи на інтенсифікацію кризи і зростання прибутковості держоблігацій європейських країн, намагається протистояти тиску, наполегливо відмовляючись від проведення "шокової терапії", яка могла б привести інвесторів до тями і заспокоїти фінансові ринки. 21 листопада представники ЄЦБ прямо заявили, що банк не почне друкувати гроші у відповідь на боргову кризу в єврозоні.

Вчора Єврокомісія опублікувала звіт з економічним обґрунтуванням проекту з впровадження єдиних облігацій єврозони, проте так і не зупинилася на будь-якому одному переважному варіанті їх випуску. Замість цього в документі Єврокомісії представлені на вибір три загальних підходи до випуску єдиних облігацій.

"На даний момент комісія ще не вибрала кращий варіант. Ми вважаємо кращим представити кілька різних можливостей, які потрібно обговорити з громадськістю, усіма країнами єврозони, а також громадянами Європи та експертами", - заявив президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

Опублікувавши проект єдиних європейських облігацій, або "облігацій стабільності", як офіційно пропонує їх називати Єврокомісія, виконавчий орган Євросоюзу відкрив політичні дебати в ЄС з приводу доцільності, що передують умовам і можливим варіантам випуску таких інструментів, говориться в прес-реліз комісії.

За задумом Єврокомісії, емісія загальних боргових зобов'язань призведе до значного поглиблення економічного і монетарного союзу" за рахунок створення нових засобів урядового фінансування, які будуть затребувані серед інвесторів завдяки високій надійності та ліквідності. Як наголошується, буде створений широкий інтегрований ринок єдиних облігацій, який не поступиться за обсягом і ліквідності ринку казначейських облігацій США.

Найбільш амбітний варіант введення таких бондів припускає, що ці облігації повністю замінять боргові інструменти національних урядів. Крім того, будь-який випуск облігацій "стабільності" буде забезпечуватися гарантіями всіх держав єврозони. Однак ця опція сполучена з максимальним ризиком, оскільки ринкові ставки за випусками держав єврозони будуть уніфіковані, а це призведе до усунення важливого інструменту тиску на країни, менш відповідально ставляться до бюджетних дефіцитів і рівня боргу, у вигляді більш високих ставок.

Інші опції передбачають збереження національних облігацій при паралельному випуску єдиних бондів і надання (або ненадання) єдиних гарантій єврозони за такими випусками.

Нагадаємо, що головним супротивником ідеї єдиних облігацій єврозони виступає Німеччина, яка побоюється, що це призведе до підвищення вартості запозичень для країни в порівнянні з поточними, дуже низькими ставками по німецьких бондах. Вчора глава Міністерства фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле в інтерв'ю німецькій радіостанції Deutschlandfunk заявив, що введення єдиних облігацій єврозони не зможе докорінно вирішити проблему боргової кризи в регіоні і знизить мотивацію країн проводити програму жорсткої економії. Одночасно глава німецького Мінфіну ще раз підкреслив важливість зміни існуючих європейських конвенцій з тим, щоб змусити "порушників бюджетної дисципліни" відповідати за "розбазарювання" бюджетних коштів. "Внести зиіни в європейські угоди необхідно найближчим часом. Потрібно діяти швидко, у нас немає кількох місяців на роздуми. Нам терміново необхідно повернути довіру фінансових ринків", - заявив Шойбле.