ua en ru

Саратов: Різниця в тарифах на водопостачання між регіонами складе близько 10%

Автор: RBC.UA
Коридор різниці в тарифах на водопостачання між регіонами України складе плюс-мінус 10%. Про це в інтерв'ю виданню "Комерсант-Україна" повідомив голова Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (НКРКП)Валерій Саратов.

Коридор різниці в тарифах на водопостачання між регіонами України складе плюс-мінус 10%. Про це в інтерв'ю виданню "Комерсант-Україна" повідомив голова Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (НКРКП) Валерій Саратов.

Він зазначив, що структура економічно обґрунтованого тарифу на водопостачання за умови скорочення різниці в тарифах між регіонами повинна включати: "30% - витрати на електроенергію, 30% - фонд заробітної плати і соціальні відрахування, а 40% - амортизаційні та інші витрати. Останні не будуть істотно відрізнятися по областях, оскільки стан мереж, вартість палива і техніки приблизно однакові. Коридор різниці в тарифах між регіонами складе в діапазоні плюс-мінус 10%. Але третина підприємств країни в цей діапазон не потрапить. Наприклад, один водоканал забезпечує водою безліч сіл, у нього більше накладні витрати, інший - перекачує воду, третій - витрачає більше реагентів". За словами Саратова, завдання регулятора якраз і полягає в тому, щоб зменшити витратну частину тарифу і збільшити інвестиційну.

Відповідаючи на питання щодо ситуації, у разі якщо ліцензіат не впишеться в цей коридор, глава НКРКП підкреслив: "Їм потрібно дозволити включати в тариф інвестиційну складову, що надалі дозволить стримати зростання тарифу за рахунок скорочення витрат. Ми брали участь у підготовці змін до закону України "Про природні монополії", які дозволять підприємствам встановлювати стимулюючі тарифи. Вони будуть прийматися на п'ять років і, з урахуванням макроекономічних показників, дозволять підприємствам самостійно проводити роботу зі скорочення витрат і збільшення прибутковості. Якщо витрати підприємства, наприклад, складають 5 грн, то, знизивши їх до 4 грн, ліцензіат отримає 1 грн, яку можна вкласти в розвиток. Адже для підвищення якості послуг потрібні кошти, а підвищувати витрати на виробництво для збільшення прибутковості - тупиковий шлях".

"Вартість гігакалорії тепла для населення в діючих тарифах сьогодні складає 227 грн без ПДВ. Середньозважена ціна одного кубометра води для населення зараз - 2,18 грн без ПДВ", - зазначив Саратов, коментуючи питання щодо обґрунтованої вартості тепла і води.

Нагадаємо, 25 лютого 2011 р. Президент України Віктор Янукович заявив, що тарифи на послуги ЖКГ до кінця року повинні бути однаковими для всіх громадян України, незважаючи на регіон проживання.

12 травня Янукович, під час засідання комітету з економічних реформ підкреслив, що принципово важливо забезпечити єдиний по всій країні підхід до тарифоутворення. Звертаючись до прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Президент зазначив, що особисто йому дав доручення знайти рішення цього питання. Янукович нагадав, що в минулому році було передано право встановлення тарифів для регіональних монополістів національному регулятору. Глава держави висловив переконання, що необхідно нарешті почати реформу системи соціального забезпечення.

У червні ц.р. Янукович зробив "останнє попередження" прем'єр-міністру Азарову про необхідність до кінця поточного політичного сезону, до липня, провести суттєві зміни у сфері житлово-комунального комунальних послуг.

У липні для впорядкування системи тарифоутворення була створена Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг (НКРРК, пізніше була перейменована). "Тарифи, безумовно, нам потрібно відрегулювати", - сказав тоді Янукович. Глава держави особливо наголосив на важливості відповідального ставлення влади до формування тарифів. "Дуже важливо, щоб ми зламали ту практику, яка вже пустила коріння у всю систему ЖКГ, - практику, коли безвідповідально формуються тарифи. І це стало звичкою", - сказав Янукович.
Депутати від Партії регіонів і Народної партії в липні подали у Верховну Раду (ВР) України законопроект 9033 від 22 липня 2011 р., в якому пропонували дозволити підприємствам ЖКГ закладати в тариф кошти на модернізацію.

"До складу економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг можуть включатися витрати на відшкодування залучених інвестиційних ресурсів та їх вартості в межах і за рахунок зниження фактичної собівартості цих послуг у результаті залучення таких інвестиційних ресурсів", - сказано в законопроекті.

Граничний рівень вартості інвестицій і рівень рентабельності, що застосовується при розрахунку економічно обґрунтованих витрат на виробництво послуг ЖКГ, повинен затверджувати Кабінет міністрів України.

У свою чергу міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк заявив про ініціативу введення диференційованих тарифів на послуги гарячого і холодного водопостачання. За словами Близнюка, норми споживання води будуть змінені, і за її наднормативну витрату, тарифи будуть збільшені в кілька разів. "Ми будемо прагнути до запровадження європейських стандартів. Середній європеєць споживає в добу 150 л гарячої та холодної води (4,5 кубометра на місяць), а українець - 360 л (10,8 кубометри). При цьому в ЄС населення платить за економічно обґрунтованими тарифами, а у нас вони не покривають собівартості. Тому, ми спільно з регулятором будемо міняти ідеологію тарифоутворення. Остаточні розрахунки будуть представлені Кабміну у вересні",- повідомив міністр.

Близнюк тоді зазначив, що введення двоступінчастого тарифу (до 150 л і вище) передбачає оснащення житлового фонду засобами обліку споживання води: "Без приладів обліку вводити цю ініціативу неможливо,- повідомив міністр.- Швидше за все, мова піде не про індивідуальні, а про загальнобудинкові лічильники, встановлення яких оплатять держава і споживачі".

Слід зазначити, що в липні міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв заявляв про те, що в Україні в 2012 р. буде виділено додатково 3-4 млрд грн на закупівлю комунальних лічильників. "Уряд на це час виділив 500 млн грн на придбання лічильників. На 2012 р. - ще 3-4 млрд грн будуть виділені", - заявив Клюєв. Він підкреслив, що необхідно, щоб до кінця 2012 р. по всій Україні працювали всі види лічильників.

Що стосується тарифів на водопостачання, то згідно з нормативами, встановленими Міністерством з питань ЖКГ в 2009 р., громадянин, який проживає в будинку понад 12 поверхів, повинен споживати, залежно від регіону, порядку 210-360 л гарячої і холодної води в добу (6,3-10,8 кубометра в місяць); а що проживає в будинку понад п'яти поверхів - 150-190 л (4,5-5,7 кубометри). "Наша ініціатива не означає однозначне тарифне зростання. Ми будемо стимулювати тих громадян, які укладаються в норми споживання",- сказав Близнюк.

У серпні Кабмін затвердив єдиний підхід до формування тарифів на ЖКП. Згідно з постановою уряду від 1 червня 2011 р. № 869, формування тарифів здійснюється ліцензіатами і підприємствами згідно з річними планами виробництва, транспортуванням і постачанням, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних і галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунках, кошторисах, з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

30 вересня Саратов запевнив, що до кінця 2012 р. у всіх областях України будуть діяти економічно обґрунтовані тарифи. "Я можу запевнити, що через рік повністю по всіх областях будуть діяти всі економічно обґрунтовані тарифи. Я думаю, що через три місяці будуть виправлені і встановлені ринкові тарифи, тобто - економічно обґрунтовані". Так само він зазначив, що за підрахунками комісії третина підприємств пропонують обґрунтовані тарифи: "а друга третина - не обґрунтовані тарифи, і ще одна третина по тарифах по воді мають великі труднощі з водою - це маловодні регіони, які до того ж мають високу складову вартості електроенергії", - заявив Саратов.

Тоді ж НКРКП скоригувала діючі тарифи на централізоване водопостачання і водовідведення для підприємств водопровідно каналізаційного господарства для потреб бюджетних установ та інших споживачів, окрім населення.

Зазначимо, 31 жовтня Держстат повідомив, що заборгованість населення по оплаті житлово-комунальних-комунальних послуг зменшилася у вересні 2011 р. порівняно з серпнем на 2,3% і на кінець вересня 2011 р. склала 9 млрд 878,9 млн грн.