ua en ru

Сапатеро: Зайва свобода економік стала причиною кризи в зоні євро

Автор: RBC.UA
Криза, пов'язаний з держборгом трьох європейських країн (Греції, Ірландії та Португалії), був викликаний відсутністю економічних обмежень, вважає прем'єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро.

Криза, пов'язаний з держборгом трьох європейських країн (Греції, Ірландії та Португалії), був викликаний відсутністю економічних обмежень, вважає прем'єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро, повідомляє РБК

"Ми дозволили економіці бути саморегулюючої", - пояснив він причину кризи в ході пленарної сесії Петербурзького міжнародного економічного форуму. За його словами, нинішні проблеми повинні навчити Європу тому, що політика має бути присутня в економічному майбутньому.

Сапатеро зазначив, що в даний час Європа стоїть перед випробуванням: чи зможе вона виступити з єдиною позицією щодо вирішення проблеми заборгованості трьох країн - Греції, Ірландії та Португалії, - і "відповісти на нього в безпрецедентній формі". При цьому глава іспанського уряду підкреслив, що "не існує кризи євро як валюти, існує криза заборгованості деяких країн".

Він також висловив сподівання, що "наступного тижня Європейська рада, нехай навіть в останню хвилину, дасть відповідь, яка потрібна Греції, єврозоні і яка потрібна світовій економіці". "Це буде політична відповідь. Якщо країни єврозони ще раз зобов'яжуться допомогти Греції, це буде вже політичне зобов'язання", - підкреслив іспанський прем'єр.

Сапатеро також виступив за більш жорстке регулювання системи фінансових інститутів з метою недопущення нової світової кризи. За його словами, таким шляхом вже ідуть країни ЄС. Прем'єр-міністр, зокрема, зазначив, що посилення заходів направлено на запобігання "генерування надмірних фінансових ризиків".

Іспанський прем'єр також переконаний, що уряди країн повинні вживати своєчасних заходів щодо недопущення структурного дисбалансу своїх економік."В даному випадку важливо, щоб економіки не росли тільки на основі кредитів - потрібне зростання продуктивності", - підкреслив Сапатеро.

Нагадаємо, криза суверенного ринку продовжується в зоні євро вже півтора року. Розпочався з Греції в грудні 2009 р, вона втягнула у свою орбіту вже Ірландію, Португалію та Іспанію. Проблемні моменти цих країн носять наступний характер.

Для Португалії - дефіцит бюджету становить 9,3% ВВП, що втричі вище норм ЄС. В Ірландії дефіцит бюджету 12% ВВП. У самому скрутному становищі опинилася Греція: її держборг - 300 млрд євро - перевищує розмір економіки країни, бюджетний дефіцит підходить до 13% ВВП. Іспанія б'є рекорди з безробіття: на біржі праці стоять майже 19% іспанців, що в два рази вище середньоєвропейського показника.