ua en ru

найуспішніші помічники Порошенко та його роль в їхній долі

найуспішніші помічники Порошенко та його роль в їхній долі Петро Порошенко в оточенні своїх найбільш успішних помічників (колаж - РБК-Україна)

Парламентська життя Петра Порошенка розтяглася на довгі десять років. З короткими перепочинками - на відпочинок, бізнес і роботу у виконавчій владі. Кількість помічників, які супроводжували депутата Порошенка за ці роки, обчислюється багатьма десятками. Хто допомагав в юридичних питаннях, хтось був бізнес-партнером. Частина з них пізніше самі опинилися в ролі "панів", і зробили кар'єру.

Що потрібно знати про найяскравіших представників армії помічників Петра Порошенка всіх депутатських років, як склалися їх долі і який Порошенко у поводженні з підлеглими - в матеріалі РБК-Україна.

Яким шефом був депутат Порошенко?

Петро Порошенко лягає спати пізно і може працювати до чотирьох ранку. У цьому випадку доводиться працювати допізна і помічникам. Про це РБК-Україна розповів один з політичних експертів, який протягом тривалого часу працював на Петра Порошенка в якості консультанта.

"При цьому Порошенко не балує своїх працівників рівнем оплати. Зазвичай це робота на знос. Цим він перевіряє. Якщо ти, як професіонал, почнеш вимагати жорсткого графіка роботи, і до тебе неможливо додзвониться в дві години ночі, коли треба буде, ти для нього - не віддана людина", - сказав співрозмовник.

За його словами, саме відданість - головний критерій, за яким підбирав до себе в команду Петро Олексійович. Але витримували не всі. Багато йшли через режиму роботи і складного відносини Петра Олексійовича до підлеглих. "Коли ти відданий свій чоловік, з тобою не обов'язково розмовляти по-етикету. З тобою можна лаятися, кричати, кричати... ну, свої ж люди, правда?", - пояснює експерт.

Затримувалися ж з нинішнім президентом, в основному, слухняні і не сперечаються з ним виконавці, оскільки Петро Порошенко звик керувати і командувати у всіх сферах, відзначає співрозмовник РБК-Україна. Ті, хто залишався, звикали терпіти складний характер шефа, сприймаючи себе великою частиною сім'ї. Сперечатися ж з Порошенком - собі дорожче.

Поділився з РБК-Україна своїм досвідом роботи на Порошенка і нинішній секретар Київради Володимир Прокопів. До Порошенко, зазначимо, Прокопів працював помічником іншого відомого політика з орбіти нинішнього президента Анатолія Матвієнка.

"Особисто я не працював допізна. Але не здивований, якщо в такому режимі міг жити Порошенко. Тому що він бере на себе стільки обов'язків, що вісім робочих годин не вистачає", - сказав Прокопів.

При цьому Прокопів зазначив, що посада в Київраді отримав без протекції колишнього шефа. Так як, за його словами, посаду секретаря Київради, глава держави не контролює.

"Я до цього працював у Київраді, будучи співголовою фракції. І секретарем став завдяки тому, що мав близьке спілкування практично з кожним депутатом, і моя кандидатура була в той час найбільш виваженою, - говорить він. - Хоча й завдяки тому, що я працював у Петра Олексійовича, той досвід, якого я набрався, дало мені підстави претендувати на посаду секретаря Київради".

Всі свої: команда Порошенка різних років

Артур Герасимов - головний по фракції

Нинішній глава парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" Артур Герасимов серед усіх помічників президента поки що досяг найбільших висот. До недавнього часу він перебував поза публічною політикою, хоча почасти був причетний до неї - очолював групу компаній "Українська маркетингова група". Вперше в політиці Герасимов "засвітився" в 2012 році, але не в команді Порошенко. Він балотувався по мажоритарному округу в Горлівці Донецької області. Неофіційно - від команди Сергія Шахова, нинішнього депутата групи "Воля народу". Але програв. З другої спроби потрапити в парламент він зумів уже в 2014-м У списку "Блоку Петра Порошенко" на парламентських виборах прізвище Герасимова значилася під номером 43.

В публічному просторі його навіть згадували, як людину, у якого колись працював водієм лідер горлівської клітинки так званої ДНР Ігор Безлер.

За три роки депутатства Герасимов побудував стрімку кар'єру. У травні 2016-го Герасимов замінив Степана Кубіва на посаді представника президента у Верховній Раді. Вже через рік він очолив фракцію БПП в парламенті.

Володимир Прокопів - столичний начальник

33-річний секретар Київради Володимир Прокопів працював помічником Порошенко зовсім недавно - з 2012 по 2014 рік. За інформацією ЗМІ, Прокопів входить в так звану "групу впливу Кононенко-Березенко" в партії БПП. Втім, дружні відносини з Березенко Прокопів не приховував ніколи.

За словами І.прокопіва, його обов'язками під час роботи помічником Порошенко був юридичний аналіз та допомога у підготовці законопроектів, що стосуються угоди про асоціацію України з Євросоюзом.

Володимир Гунчик - велика людина на Волині

Володимир Гунчик був помічником Петра Олексійовича тільки один раз - в VII скликання. Але пов'язували їх не тільки парламентські, але й бізнес-відносини. Гунчик працював на керівних посадах у луцькому філіалі корпорації "Богдан", співзасновником якого був Порошенко.

На президентських виборах 2014 року Гунчик працював керівником Волинського обласного виборчого штабу Петра Порошенка. Майже через місяць після переможних виборів для нинішнього президента Володимир Гунчик став головою Волинської обласної державної адміністрації, де і працює донині.

Іван Мельничук - земляк президента

Нинішній народний депутат від БПП Іван Мельничук у 2012 році намагався пробитися в парламент самостійно, причому від "Батьківщини". Але програв на одному з мажоритарних округів. Після тих виборів він одразу ж став працювати помічником депутата Петра Порошенка, з ім'ям якого пов'язаний донині. У 2014 році Мельничук став головою Вінницької обласної партійної організації "Солідарність". На своєму 14-му окрузі, на якому програв у 2012-му, 2014-му Мельничук забезпечив один з кращих результатів для Порошенка на президентських виборах. У вигляді подяки негайно після вступу Порошенка на посаду Мельничука призначили головою одного з вінницьких райрад. А на парламентських виборах у 2014-му під брендом БПП Іван Мельничук отримав вже особисту сатисфакцію - переміг на тому ж 14-му окрузі з результатом понад 42% і зараз входить у фракцію БПП

Юрій Буглак - надійний штик

Ще один нинішній народний депутат від БПП Юрій Буглак працював помічником Порошенко під час його першого депутатського скликання в 1998 році. На сам зміг отримати депутатський значок тільки в березні 2017-го. Коли звільнилося місце у фракції після відходу на губернаторську роботу в Миколаїв Олексія Савченка.

Всі ці десять років - з першого депутатства Порошенка до першого депутатства Булгака останній постійно працював у команді нинішнього президента. У різних сферах та на різних посадах. Наприклад, головним юридичним радником на дочірньому підприємстві "Рошен", членом наглядової ради "Міжнародного інвестиційного банку", заступником гендиректора з правових питань у "Укрпромінвест". Всі ці компанії, як відомо, належать Порошенку або його оточенню.

Ірина Фриз - прес-опора

Нинішній народний депутат від БПП Ірина Фриз, напевно, найвідоміший помічник Порошенка для українських журналістів. Вона відповідала за його публічність протягом двох останніх скликань, працюючи прес-секретарем, хоча сама весь час була в тіні. Кілька місяців - з літа по осінь 2014 року Фриз керувала Головним департаментом інформаційної політики Адміністрації президента. У Раду пройшла за списком БПП під №30.

Крім цього, Фриз є однією із засновниць компанії "Інститут геополітики і проблеми безпеки". Ще однією засновницею якого значиться якась Ольга Фабричева - помічниця депутата України з групи "Відродження" Дмитра Святаша.

Юрій Федоров - охоронець

Юрій Федоров - співробітник Управління держохорони з 16-річним стажем (1996-2001 роки). Судячи з його офіційної біографії, з 2011 по 2014 рік був без роботи. Насправді ж в цей період Федоров працював особистим охоронцем Порошенко, хай і неофіційно. Відразу ж після інавгурації влітку 2014-го Федоров отримав призначення на посаду заступника начальника УДО - начальника Служби безпеки президента. У травні 2015-го отримав квартиру.

У Вінниці, але не ображенi

Олег Заболотний - свій у другому поколінні

Олег Заболотний був помічником Петра Порошенка під час VII скликання. Батько Олега Заболотного - Григорій Заболотний зараз входить в парламентську фракцію БПП, а під час "помаранчевого періоду" чотири роки очолював Вінницька обласна рада. Примітно, що в 2012-2014 роках помічником народного депутата Григорія Заболотного значилася Марина Порошенко. Але повернемося від батька до сина.

Стихія Олега Заболотного - аграрний бізнес. Він співвласник низки компаній з вирощування зернових культур, виробництва дитячого харчування та дієтичних харчових продуктів. Поки Олег займається аграрними справами у Вінницькій області, його батько в Києві намагається впливати на аграрну політику. Зараз Григорій Заболотний - заступник голови комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.

Олександр Жупанов - місцевий лiкар

Олександр Жупанов у Вінниці не потребує представлення, так як з 2010 року очолює обласну лікарню. Крім того, він - депутат Вінницької міської ради останніх чотирьох скликань. Помічником Порошенко він працював в період IV скликання Ради - з 2002 по 2005 рік. У 2005-2010 роках він також працював начальником управління охорони здоров'я та курортів Вінницької ОДА. Зараз у Вінницькій міськраді Жупанов представляє партію "Вінницька європейська стратегія" Володимира Гройсмана.

Ігор Івасюк - вчитель з малої Батьківщини

У той же час, що і Жупанів, на депутата Порошенка в якості помічника працював Ігор Івасюк. Пізніше - з 2005 року він працював у сфері освіти і науки Вінницької області. У 2009-му Віктор Ющенко навіть нагородив Івасюка званням "Заслужений працівник освіти України". Влітку 2014 року він став заступником голови Вінницької облдержадміністрації та директором Департаменту освіти і науки.

Багаторічний досвід роботи і відданість Івасюка оцінив президент Порошенко. У минулому році включив заступника Вінницької ОДА комітет з Державної премії України в галузі освіти.

Уникають публічності

Людмила Дараган - дуже довірена особа

Дараган Людмила допомагала Порошенко тільки при його останньої парламентської каденції. Сьогодні вона є представником у справах інтелектуальної власності для торгового знаку "Agro hub". Власником цього знака зареєстрована дружина старшого сина президента, народного депутата від БПП Олексія Порошенка. Власне, тепер Дарган працює помічником народного депутата Порошенка-молодшого.

До того, як перейти на роботу помічницею членів родини Порошенка, Дарган кілька скликань працювала на депутатів Романа Зварича та Григорія Заболотного. У 2014-му навіть балотувалася до парламенту за списком БПП, але на дуже далекому від прохідного 152 місці.

Крім зв'язків з родиною Порошенко, Дараган тісно знайома і працює з іншими депутатами. Наприклад, її чоловік - Олександр Лунін є співзасновником у вже згаданому "Інституті проблем геополітики і безпеки" разом з Іриною Фриз і помічницею Дмитра Святаша.

Анатолій Баронін - чоловік, помічник і партнер

Анатолій Баронін - помічник Петра Порошенка у V скликанні і, разом з ще одним помічником нинішнього президента Андрієм Колпаковим – засновник компанії "Da Vinci Ag". Сьогодні Баронін також є помічником народного депутата з групи "Відродження" Геннадія Бобова і чоловіком екс-прес-секретар Порошенка Ірина Фриз. Крім того, Баронін значиться позаштатним консультантом парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони, до складу якого, нагадаємо, входить депутат Ірина Фриз

В'ячеслав Маринкевич і Оксана Смакоус - земельна допомога

В'ячеслав Маринкевич працював на Петра Порошенка у четвертому скликанні парламенту. Але відомим він став завдяки кооперативу "Зеленбудсервіс-К", співзасновником якого є. Завдяки одному з журналістських розслідувань стало відомо, що кооперативу "Зеленбудсервіс-К" зіграв ключову роль у виділенні Петра Порошенка та Ігорю Кононенко земельних ділянок в Царському селі.

Спочатку кооператив загальною площею 1,1 гектара безкоштовно отримав обидві ділянки за рішенням Київради. У 2009-му ділянки потрапили у володіння Кононеко і Порошенка.

До створення кооперативу "Зеленбудсервіс-К" відношення має ще одна колишня помічниця Порошенко - Оксана Смакоус. Вона разом працювала на Порошенка в один і той же час з В'ячеславом Маринкевичем.

Крім цього, і Маринкевич і Смакоус були акціонерами "Севастопольського морського заводу", а за станом на кінець квітня 2014 займали високі посади на цьому компанії. Нагадаємо, 89% акцій заводу належить ПАТ "Прайм Ессетс Кепітал", фактичним керівником якої називають Олексія Порошенка.

У тому ж 2014 році секретарем наглядової ради севастопольського заводу був згаданий вище Юрій Буглак. Разом з ним Оксана Смакоус в 2007 році керували також телерадіокомпанія "НБМ" (5 канал) через ТОВ "Трансат-Брок". Ще зауважимо, що Смакоус була довіреною особою Порошенко на парламентських виборах у 2012 році.

Є така професія - допомагати депутатам

За роки незалежності України помічники народних депутатів в очах громадськості, так і у відношенні до самих себе, перетворилися мало не в окремий "феодальний клас". Вони ще не "сильні світу цього", але вже і не прості смертні - дещо куди вхожі, кого-то знають, на якісь бізнес і політичні процеси іноді навіть мають вплив. В залежності від "господаря" помічники народних депутатів можуть розглядати свою роботу, як вигідний старт великої кар'єрі. Обертаючись навколо свого шефа на орбіті великої політики, найбільш спритні помічники обростають особистими зв'язками та репутацією. Не кожен, але багато хто з часом стають великими людьми. Часто випускники різних Вузів мріють потрапити в свиту до впливового депутата. Відчуваючи попит, в Україні почали відкриватися нічого не гарантують, але все ж користуються популярністю "курси помічника депутата".

В Україні сьогодні існує кілька шкіл, які готують помічників для депутатів, не керуючись критерієм "знайомий, друг, родич", а за професійною ознакою. Одна з них за останні три роки влаштувала на роботу понад 250 своїх випускників.

Керівник школи Катерина Полтавець в коментарі РБК-Україна розповіла, що існує чотири типи помічників: юристи (допомагають в аналізі законопроектів, роботі із запитами), прес-секретарі (відповідають за зв'язки зі ЗМІ), "польові" (працюють в округах депутатів) і організатори (облаштовують робочий день депутата). До цього списку ще можна дописати помічників-експертів у певних сферах - вони можуть навіть ініціювати законопроекти.

"Основна тенденція - це те, що беруть молодих людей, випускників Вузів, навіть багато студентів беруть на роботу, - запевняє вона. - Політичні уподобання, звичайно відіграють роль. Тому що помічник не може працювати на політика, якого він ненавидить. Він повинен розділяти його погляди, життєві та політичні цінності".