ua en ru

Найпрестижнішу премію з математики вручать бельгійському науковцю

Автор: RBC.UA
Лауреатом Абелівської премії 2013 року став бельгійський вчений П'єр Делінь. Математик одержав нагороду за "революційний внесок в алгебраїчну геометрію, який трансформував теорію уявлень, теорію чисел і багато суміжних галузей".

Лауреатом Абелівської премії 2013 року став бельгійський вчений П'єр Делінь. Математик одержав нагороду за "революційний внесок в алгебраїчну геометрію, який трансформував теорію уявлень, теорію чисел і багато суміжних галузей". Про присудження Деліню однієї з найпрестижніших нагород у галузі математики оголосила сьогодні, 20 березня, президент Норвезької академії наук Кірсті Стрьом-Булль.

Читайте також: Нобелівська премія з економіки за 2012 р. присуджена американцям Роту і Шеплі (фото)

Урочиста церемонія вручення премії відбудеться в Осло 21 травня. У ній традиційно візьме участь король Норвегії Харальд V.

П'єр Делінь працює в Інституті фундаментальних досліджень у Прінстоні, штат Нью-Джерсі, США. Учений відомий доказом третьої гіпотези Вейля у 1973 р. За цю роботу він отримав престижну премію Філдса у 1978 р.

У 2006 р. бельгійський король надав Деліню дворянство, зробивши його віконтом.

Премія Абеля була заснована парламентом Норвегії у 2002 р. у зв'язку з ювілеєм відомого норвезького математика Нільса Хенріка Абеля. Нагорода має неофіційну назву Нобелівської премії для математиків. Грошова складова премії - 1 млн дол.

У 2012 р. нагорода дісталася угорському вченому Ендре Семереді, що закінчив аспірантуру мехмату МГУ. У 2010 р. цю премію вручили американцеві, професору Техаського університету Джону Тейту. Раніше, у 2009 р., лауреатом Абелівської премії став математик із Франції російського походження Михайло Громов.

П'єр Рене Делінь народився 3 жовтня 1944 р. у Брюсселі, навчався у Вільному університеті Брюсселя.

Читайте також: МОН планує у 2013 р. збільшити держзамовлення на технічні спеціальності, - Табачник

Після захисту докторської дисертації під керівництвом французького математика Олександра Гротендіка П'єр Делінь працював разом із ним в Інституті вищих наукових досліджень (IHÉS) поблизу Парижа, спочатку - над узагальненням основної теореми Зариського. У 1968 р. працював з іншим французьким математиком Жан-П'єром Серром. Найвідомішою роботою Деліня є його доказ третьої (і останньої) гіпотези Вейля.

З 1970 по 1984 рр., працюючи у США в Інституті перспективних досліджень, залишався при цьому постійним співробітником IHÉS. Тут він виконав свої найважливіші роботи, що лежать поза проблематикою алгебраїчної геометрії.

П'єр Делінь є іноземним членом Французької академії наук (1978), Національної академії наук США (2007), Шведської королівської академії наук (2009). Вчений має низку нагород: Філдсовська премія (1978), Краффордська премія (1988), премія Бальзана (2004) і премія Вольфа (2008). Половину свого премії Бальзана П'єр Делінь направив на підтримку молодих математиків Росії, України і Білорусі.