ua en ru

"Самопоміч" вирушила на вибори під гучні промови і заяви про внутрішньопартійну корупцію

"Самопоміч" вирушила на вибори під гучні промови і заяви про внутрішньопартійну корупцію Андрій Садовий має намір в черговий раз поборотися за крісло мера Львова
На з’їзді "Самопомочі", що пройшов учора, було прийнято рішення, що партія йде на місцеві вибори у 21 області України. Крім того, партія висуне 46 кандидатів у мери міст, серед яких десять обласних центрів. Загалом з’їзд запам’ятався надто палкими промовами лідерів, які багато говорили про цінності, необхідність служіння і ефективне управління державою. Але і без казусів не обійшлося - один з делегатів звинуватив регіональне партійне керівництво у корупції.

На з'їзді "Самопомочі", що пройшов учора, було прийнято рішення, що партія йде на місцеві вибори у 21 області України. Крім того, партія висуне 46 кандидатів у мери міст, серед яких десять обласних центрів. Загалом з'їзд запам'ятався надто палкими промовами лідерів, які багато говорили про цінності, необхідність служіння і ефективне управління державою. Але і без казусів не обійшлося - один з делегатів звинуватив регіональне партійне керівництво у корупції.

Не підвести Садового

"Будьте собою і не підведіть", - з цими словами міський голова Львова Андрій Садовий звернувся до делегатів з'їзду "Самопомочі", який сьогодні відбувся Українському домі.

Як і на з'їзді будь-якої партії, тут прийняли формальне рішення про участь у місцевих виборах, висування кандидатів до місцевих рад, а також на посади міських голів. Останніх у "Самопомочі" буде аж 46, а серед найвидніших - діючий мер Львова Андрій Садовий та підприємець, голова фракції "Самопоміч" у Київраді Сергій Гусовський, який буде суперником Віталія Кличка.

Починалося все, як звичайно, із реєстрації учасників, відкриття, а також промов лідерів партії, які були особливо палкими та вирізнялися релігійним ухилом. І сам Андрій Садовий, і голова його фракції в парламенті Олег Березюк свої промови розпочали із згадки про те, що частина учасників з'їзду зранку молилася у Михайлівському соборі.

А нардеп і майбутній кандидат у мери Тернополя Тарас Пастух привітався з однопартійцями традиційним в Україні християнським привітом "Слава Ісусу Христу".

Промови та звинувачення

Відкриваючи з'їзд, Андрій Садовий у своїй промові багато говорив про служіння громаді. Він навіть закликав деяких кандидатів відмовитися від походу на вибори.

"На вас, тут присутніх, на ваших колег, які будуть балотуватися в органи місцевого самоврядування, сьогодні українці покладають надзвичайно великі надії. В мене є прохання до вас - будьте чесними, не підведіть. За кожне ваше слово вам треба буде нести відповідальність, тому ще раз зважте, чи вибір, який ви робите, є ваш відповідальний вибір", - зазначив Садовий.

Не відставав у пафосі в своєму виступі і Олег Березюк, який говорив про принципи публічного управління. Він, зокрема, нагадав, що надра, влада, Конституція - усе є власністю народу, а політики - лише публічні менеджери цього багатства.

"Помилка більшості сучасних політиків полягає в тому, що вони трактують все це як приватну власність. Політика, як публічне управління, вбиває в прямому і переносному сенсі", - промовив Березюк.

Іншу проблему українського суспільства відзначила у своїй промові віце-спікер Оксана Сироїд, яка більшу частину своєї виступу говорила про внесення змін до Основного закону і про те, що народ сам має право обирати свою Конституцію.

"Прийшов час, коли ми маємо вчитися наших колективних прав як нація. За 24 роки ми своїх прав як нації не осмислили", - підсумувала Сироїд.

Виступив на з'їзді і нардеп Єгор Соболєв, який є керівником парламентського антикорупційного комітету. Він заздалегідь анонсував, що ця передвиборча кампанія буде брудною і закинув декілька звинувачень - щоправда, безособово.

"Ми вже всі бачимо, що коаліція "клептократична Україна" узгодила кандидатів не тільки на вибори, а й всіх членів виборчих комісії разом з секретарями і керівниками, яких безпомилково почав обирати загадковий комп'ютер в ЦВК", - заявив політик.

Рішення прийняті

Відтак делегати з'їзду перейшли до більш формальної частини - прийняття рішення про участь у місцевих виборах та затвердження кандидатів в мери. Нардеп Олег Лаврик зачитав перелік тих місцевих рад у 21 області України, на виборах у які візьме участь партія Садового. Виявилося, що серед інших "Самопоміч" балотуватиметься до Краматорської, Маріупольської та Лисичанської міських рад.

Лаврик запитав присутніх, чи нікого не забули, і тут з'ясувалося, що цікава ситуація склалася із кандидатами від "Самопомочі" по Вишневому і Боярці (обидва - Київська обл.). На сцену вийшов боєць АТО Тарас Костанчук і заявив, що із незрозумілих причин волонтерів із Вишневого і Боярки не включили як кандидатів від "Самопомочі" до місцевих рад.

"Я не знаю, хто перевіряє списки, але це ненормально - обдурювати хлопців, які вірять тільки "Самопомочі", - зазначив Костанчук.

Він також розповів, що іде кандидатом в мери Вишневого і не розуміє, через який факт із його біографії партія вирішила його не підтримувати і не включила до списків кандидатів в мери міста.

"Я можу розказати, з ким я пов'язаний, з ким не пов'язаний. Я з травня місяця здоров'я і життя віддавав за цю країну, літри крові пролив в Іловайську, сам собі кулю з голови діставав. Будь-який бруд з людини можна змити кров'ю, залежить від кількості цієї крові", - говорив Костанчук. Врешті він таки домігся свого, і його та майбутнього кандидата в мери Боярки таки включили в списки кандидатів в мери.

Загалом від "Самопомочі" в мери міст піде 46 кандидатів, найвиднішими серед яких є сам Андрій Садовий, Сергій Гусовський, Тарас Пастух, керівник управління охорони здоров'я Львівської міської ради, а також суперник Геннадія Корбана і Сергія Березенка по 205 округу на проміжних виборах у Чернігові Володимир Зуб. Усього ж "Самопоміч" висуває кандидатів у мери в десять обласних центрів.

Мотиви та перспективи

Вже після закінчення з'їзду Андрій Садовий запевнив журналістів, що вірить у перемогу на виборах в мери Харкова Тараса Сітенка, який буде суперником Геннадія Кернеса.

У свою перемогу вірить також Сергій Гусовський. Він запевнив, що став кандидатом за власної ініціативи "в гармонії з фракцією". Детальну передвиборчу програму Гусовський відмовився розповідати журналістам через брак часу, але зауважив, що Києву "треба повернути розум і справедливість".

"Місту треба повернути справедливість, розум, і відповідальність, і план полягає в тому, що ми йдемо унікальною командою, тому що це команда політичних волонтерів, тобто це команда самодостатніх людей, які відбулися професійно, які є незалежними", - підкреслив він.

Гусовський додав, що його фракція в Київраді вже напрацювала пакет проектів рішень, "з яким ми будемо виходити в сесійну залу відразу після того, як почне функціонувати Київрада нового скликання".

Нардеп Тарас Пастух говорив про те, що йде на вибори мера Тернополя, бо "відчуває відповідальність". Він згадав друга, який загинув у Дебальцево, і перед яким відчуває борг - щоб змінити ситуацію в країні на краще. Пастух розповів, що як нардеп, тепер багато працює, не бачить сім'ї і заробляє "в рази" менше ніж тоді, коли був бізнесменом, але про своє рішення не шкодує.

"Як депутат я отримую зарплату 4,5 тис. грн. Рік тому я був власником бізнесу, в мене бухгалтер заробляв значно більше", - зазначив нардеп.

Ще одним результатом з'їзду стало прийняття в ряди партії чотирьох нардепів фракції "Самопоміч": Вікторії Войціцької, Ігора Діденка, Павла Костенка та Семена Семенченка. Останній сьогодні прийшов не у традиційному для нього камуфляжному вбрані, а в костюмі.

"Ми будемо сьогодні мати зустріч з бізнесменами, говорити про співпрацю в сфері дерегуляції, тому вдягнули костюми", - пояснив РБК-Україна Єгор Соболєв.

Гірка пілюля

Партія вирішила ще кілька формальних питань, і з'їзд "Самопомочі" завершився. Але наприкінці заходу на Садового і його однопартійців чекав неприємний сюрприз. На сцену вийшов майбутній кандидат до Вінницької обласної ради Олександр Слободянюк і звинуватив майбутнього кандидата у Вінницьку міську раду Вадима Шкільняка в тому, що той вимагає від нього гроші за участь у виборах від "Самопомочі".

"Під час виборів продаються у Вінниці місця, є люди з яких вимагали гроші - по 25 тис. дол. - за балотування в міську раду, потім ціна піднялася, тому що у партії великий рейтинг. Вчора я був в офісі, розмовляв з Вадимом Шкільняком, мені так сказали: ти не думай, що якщо ти там в списку є, то ти пройдеш, давай нам гроші на вибори, давай нам 200 тис. грн, потім 100 тис. грн", - промовив зі сцени Слободянюк.

Але на цьому він не зупинився і звинуватив Шкільняка та іншого майбутнього кандидата від "Самопомочі" до Вінницької міськради Валерія Цокура ще й у тому, що вони розкрадали кошти, зібрані волонтерами для армії.

"У Вінниці був центр волонтерів, я працював в цьому центрі. Кошти, які люди приносили, останні копійки, речі - брутально розкрадали, розкрадалися навіть цигарки і оптика... У цей час за центр відповідав наш нинішній обласний керівник, це Вадим Шкільняк, а також Валерій Цокур. Під час Майдану були скриньки на допомогу вінницьким сотням в Києві, я спілкувався з сотниками, жодної копійки вони не отримали від Вадима Шкільняка", - розповів Слободянюк, після чого покинув приміщення.

Під час його промови Андрій Садовий стояв нерухомо і слухав, а потім, коли посипалися питання від журналістів, заявив, що цією справою найперше мають зайнятися правоохоронні органи.

"Щодо озвучених сьогодні фактів, оскільки серед присутніх є і народні депутати, то дуже важливо, щоби цей чоловік власноруч написав заяву в прокуратуру, в міліцію, і ми проконтролюємо на всіх рівнях, щоби ці факти були розслідувані. Якщо вони підтвердяться, то винні мають понести покарання. Якщо ці факти не підтвердяться, тоді ми будемо вимагати публічного вибачення", - зазначив Садовий.

Він також додав, що ці питання будуть опрацьовані на рівні виконавчого комітету "Самопомочі", і до моменту висування в партії є достатньо часу щоб перевірити інформацію про кандидатів.

Витрати - по місцях

Цікаво, що в яку суму майбутні вибори обійдуться "Самопомочі", в партії поки не знають. Андрій Садовий розповів журналістам, що витрати на вибори до місцевих рад у першу чергу ляжуть на плечі місцевих організацій партій. Він додав, що загалом партія витратить мінімальні кошти на рекламу, а велику кількість білбордів у Києві пояснив виключно фінансовими можливостями місцевої організації.

"Це фінансують самі кандидати, люди, які успішні в підприємництві. Кожен з них в міру своїх можливостей долучається, і ви це все зможете побачити у звітах, які будуть оприлюднені за результатами кампанії", - заявив Садовий.

Те, що кошти на виборчу кампанію місцеві осередки збиратимуть самостійно, РБК-Україна підтвердив і нардеп Олег Лаврик, який на майбутніх виборах буде керівником всеукраїнського виборчого штабу партії. Він також пообіцяв, що протягом кампанії партія двічі звітуватиме про кількість залучених і витрачених коштів, проте дати та форму, у якій будуть представлені звіти, називати не став.