ua en ru

S&Р підвищила рейтинги ряду українських міст

Автор: RBC.UA
Рейтингова служба Standard & Poor's сьогодні провела різні рейтингові дії стосовно українських регіональних і місцевих органів влади (РМОВ) - услід за підвищенням суверенних рейтингів України 11 березня 2010 р.

Рейтингова служба Standard & Poor's сьогодні провела різні рейтингові дії стосовно українських регіональних і місцевих органів влади (РМОВ) - услід за підвищенням суверенних рейтингів України 11 березня 2010 р.

Були підвищені рейтинги Автономної Республіки Крим, Дніпропетровська, Івано-Франківська і Луганська до рівня "В-/uaВВВ-", прогноз - "стабільний", підтверджений кредитний рейтинг Києва на рівні "ССС+" і переглянутий прогноз за рейтингом із "негативного" на "стабільний", а також підтверджені рейтинги Львова і Одеси на рівні "ССС+/uaВВ", прогноз за рейтингами залишається "негативним". Про це йдеться в повідомленні S&Р.

Ці рейтингові дії слідують за підвищенням суверенних рейтингів України в результаті утворення нової правлячої коаліції і Кабінету міністрів, що підвищує вірогідність більш ефективної координації економічної політики і відновлення співпраці з МВФ в плані надання стабілізаційного кредиту загальним обсягом 16,4 млрд дол. для того, щоб відновити кредитно-грошову і економічну стабільність, а також зміцнити довіру іноземних інвесторів стосовно політичної і макроекономічної стабільності України.

"Ми вважаємо, що в середньостроковій перспективі вірогідне зростання доходів бюджету і поліпшення доступу до фінансових ринків і казначейських кредитів, врешті-решт, призведуть до зниження тиску на ліквідність цих українських РМОВ. Рейтинги всіх РМОВ відображають їхню дуже високу залежність від рішень суверенного уряду стосовно прибуткових і витратних повноважень, а також схильність до ризиків, пов'язаних із перерахуваннями з центрального бюджету, залежність показників ліквідності від надійності казначейської системи і казначейських кредитів для підтримки ліквідності", - вважає кредитний аналітик S&Р Борис Копєйкін.

За його словами, в рейтингах усіх українських РМОВ враховуються очікування щодо поліпшення їхнього доступу до власних коштів у казначействі і до короткострокових казначейських позик для підтримки ліквідності, включаючи фінансування найважливіших поточних витрат, а також процентних виплат після очікуваного поліпшення координації економічної політики на рівні центрального уряду.

Не дивлячись на те, що позитивний вплив на показники всіх семи рейтингованих РМОВ можуть надати економічний підйом, зростання доходів бюджету, поліпшення координації економічної політики на рівні центрального уряду, поліпшення доступу до рефінансування і зниження його вартості, S&Р розділяє РМОВ на дві групи. РМОВ першої групи, що включають АРК, Дніпропетровськ, Луганськ і Івано-Франківськ, не мають або мають украй невеликі борг і зобов'язання щодо його погашення і обслуговування в 2010-2011 рр. Їх рейтинги були підвищені після підвищення суверенних рейтингів, проте подальші рейтингові дії залежатимуть від проведення зваженої фінансової політики, зокрема збереження консервативної на даний час боргової політики, що відбите в "стабільних" прогнозах стосовно рейтингів чотирьох РМОВ.

Навпаки, Київ, Одеса і Львів здійснюють набагато агресивнішу боргову політику, яка на даний час стримує характеристики їх кредитоспроможності на рівні "ССС+".

Київ демонструє високу схильність валютному ризику і слабкі показники ліквідності. Проте, зазначають в S&Р, нещодавно місту вдалося продовжити терміни погашення банківських кредитів обсягом 1,2 млрд грн (початковий термін погашення - в 2009 і 2010 рр.) до 2011 р. В результаті на місто чекають тільки процентні виплати в обсязі 7-8% поточних доходів у 2010 р., і воно може покладатися на додаткові казначейські позики (які можуть бути використані РМОВ тільки на виплату відсотків) - як це вже відбувалося в 2009 р. Ці зміни дозволили переглянути прогноз щодо рейтингів Києва з "негативного" на "стабільний". Разом з тим, після 2010 р. витрати столиці України на обслуговування і погашення боргу знову досягнуть пікового значення, оскільки в 2011 рр. настає термін погашення єврооблігацій обсягом 200 млн дол. і кредитів у розмірі 1,2 млрд грн (ці витрати складають більше 20% очікуваних поточних доходів); у відсутність чіткого плану рефінансування це стримуватиме рейтинг на нинішньому рівні.

Одеса схильна до валютного ризику щодо прямого боргу, що включає банківський кредит обсягом 50 млн швейцарських франків. Місто поки не надало план фінансування одноразового платежу у розмірі 10 млн швейцарських франків, термін погашення якого настає цього року, на тлі далеко не кращих показників ліквідності. У зв'язку з цим, рейтинг і прогноз щодо рейтингу Одеси залишилися на рівні "ССС+/негативний".

Львів також має плани подальшого активного нарощування боргу в національній валюті для підготовки до Євро-2012 і планує випустити гарантії щодо валютного боргу для підтримки інфраструктурних проектів. Крім того, протягом ряду років місто демонструвало певне небажання обслуговувати боргові зобов'язання, оскільки неодноразово затримувало виплати по гарантії, яку він дав Міністерству фінансів України щодо кредиту, наданому міському водоканалу в рамках проекту МБРР, - у зв'язку з обмеженнями, що накладаються тарифною політикою держави. Відповідно до методології S&P такі затримки виплат не вважаються дефолтом, оскільки розглядаються як частина міжбюджетних відносин. Очікування S&Р того, що місто збереже високий рівень витрат на погашення і обслуговування прямого боргу і випустить нові гарантії по валютному боргу, зумовили збереження рейтингу і прогнозу на рівні "ССС+/негативний".

Нагадаємо, після формування нового уряду суверенні рейтинги України були підвищені рейтинговою службою S&Р: із зобов'язань в іноземній валюті до "B-/С", із зобов'язань у національній валюті до "B/В".