ua en ru

S&Р: Дефолт України можливий

Автор: RBC.UA
Державні фінанси України (рейтинг щодо зобов'язань в іноземній валюті: ССС+/стабільний/С; рейтинг щодо зобов'язань в національній валюті: В-/стабільний/С) як і раніше випробовуватимуть тиск впродовж 2010 р. - у відсутність більш послідовних реформ в енергетичному секторі і пенсійній системі, повідомляє прес-служба Standard & Poor's.

Державні фінанси України (рейтинг щодо зобов'язань в іноземній валюті: ССС+/стабільний/С; рейтинг щодо зобов'язань в національній валюті: В-/стабільний/С), як і раніше, випробовуватимуть тиск впродовж 2010 р. - у відсутність більш послідовних реформ в енергетичному секторі і пенсійній системі, повідомляє прес-служба Standard & Poor's.

Але навіть за цих умов - коли бюджет 2010 р. не затверджений і ще тільки повинен пройти другий тур президентських виборів -S&Р продовжує вважати, що дефолт зовсім не неминучий.

На думку агентства, в реальному вираженні об'єм витрат може навіть впасти, оскільки, за оцінками Національного банку України (НБУ), середня інфляція в 2010 р. складе 14%. Ця ситуація дозволить незначно пом'якшити стан з «миттєвою» ліквідністю, проте вона навряд чи відновить довіру до економічного керівництва країни, оскільки означає пролонгацію електорального періоду і, отже, можливість затримки у відновленні відносин з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Залежно від того, як будуть реалізовані рішення Верховної Ради про збільшення мінімального розміру заробітної плати і, відповідно, пенсій, «ціна» виконання закону «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» може скласти від 2,5 до 7% ВВП.

Існує ризик посилення тиску на НБУ з боку кіл, виступаючих за монетізацію бюджетного дефіциту. Новий Президент країни протягом 2010 р. призначить нового главу цієї установи; термін виконання повноважень колишнього глави НБУ закінчився в грудні 2009 р. Згідно з базовим сценарієм Standard & Poor's, закон «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» не зможе бути виконаний, а невиконання контрактних зобов'язань залишатиметься істотним за об'ємом аж до відновлення програми МВФ, очікуваного навесні або на початку літа 2010 р. Цей сценарій передбачає високу вірогідність поступового поліпшення стану державних фінансів - особливо у разі прискорення зростання ВВП до 4%, як чекає Standard & Poor's.

Нагадаємо, 20 січня ц.р. S&Р підрахувало, що до кінця рецесії українські, російські і казахські банки, що допускають дефолти, зможуть повернути не більше 40% боргів своїм кредиторам. "Ми чекаємо, що середній рівень повернення боргу банками КРУ, що допускають дефолт, за повний цикл рецесії буде нижче 40%, - йшлося в звіті. - НБУ за 2008 р. і 9 місяців 2009 р. завершив ліквідацію 11 банків і заявив, що середньозважений показник повернення боргу по всіх категоріях кредиторів склав 37%". На думку S&Р, ці дані відносяться лише до банків, що ліквідовуються, а з урахуванням установ, що отримали фінансову допомогу або проводять вимушену реструктуризацію, він повинен бути вищим.

У НБУ тоді визнали метод оцінки S&Р неадекватним. "Є банки, з яких не вивели жодного активу, є такі, з яких вивели значно більше 40%. Складно говорити про 'усереднену температуру по лікарні', - сказав начальник управління кризового менеджменту НБУ Юрій Петров. - Ми виводимо 4 банки на нормальну роботу і повністю повертаємо кошти кредиторам. І ще з двох банків також скоро виведемо тимчасову адміністрацію".

Що стосується ВВП України, то за прогнозами міністра економіки України Богдана Данилишина, в Україні зростання валового внутрішнього продукту в 2010 р. може скласти 3-3,7%, а з урахуванням поліпшення світової макроекономічної ситуації прогноз може бути підвищений до 6%.

У свою чергу 22 січня ЄБРР переглянув у бік підвищення свій прогноз зростання ВВП в 2010 р., який відображає швидший економічний підйом, ніж очікувалося в жовтні минулого року. ЄБРР прогнозує зростання ВВП в Україні на рівні 3% в 2010 і 2011 рр.