ua en ru

С.Дунас: “Головні причини нещасних випадків - незадовільний рівень вентиляційних систем та газового обладнання”

Автор: RBC.UA
Останніми роками все частіше лунають вибухи на цивільних об'єктах - в лікарнях, потягах, житлових будинках. Про причини зростання травмонебезпечності повсякденного життя та шляхи їх подолання в інтервю РБК-Україна розповів  заступник голови Держгірпромнагляду України Степан Дунас.

РБК-Україна: Минулого року кількість травматичних випадків внаслідок експлуатації природного газу виросла на 30% - до 220. Що є тому причиною?

Степан Дунас: В свій час підприємства газового господарства були віддані у власність чи управління приватним структурам. Відповідно, більше уваги було віддано отриманню прибутку, ніж організації технічного обслуговування. Втрачено кваліфіковані кадри, що і призвело до такого рівня травматизму. Наприклад, в нас колись був один травматичний випадок на 1 млн 100 одиниць газового обладнання, а зараз - на 100 тис. 200 одиниць. Варто додати, що в нас 16 млн абонентів, які використовують більше 30 млн одиниць газового обладнання, з них близько 8 млн - обладнання для опалювання та приготування гарячої води.

Зростання кількості нещасних випадків криється у двох причинах: 50% - незадовільний рівень вентиляційних систем, 50% - газового обладнання. Більшість випадків трапляється у приватному секторі. І ми звернулися до Кабінету міністрів, Генеральної прокуратури та до місцевої влади - і на сьогодні є доручення комітету провести позачергові перевірки щодо організації безпечного використання газу у побуті.

Також збільшено штат інспекторів, ми більш активно співпрацюємо із МНС, Мінпаливенерго, а також із новоствореною інспекцією МінЖКГ. Ми проводимо перевірки міст, але нам необхідно провести інвентаризацію газового обладнання. Вважаю, що передача системи газопостачання в державні руки є своєчасною, оскільки це дозволить повернути професіоналів у галузь, посилити контроль за безпекою та підняти на більш вищій рівень технічне обслуговування систем газопостачання.

Варто відзначити, що з 1 січня вступили в силу зміни до закону «Про охорону праці», внаслідок чого ми отримали суттєвий засіб впливу на суб'єктів господарювання та роботодавців. Зокрема, це призупинення, вилучення, скасування дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, ініціювання перед органами центральних органів влади скасування ліцензій на окремі види діяльності. Тобто, в нас з'являються нові методи впливу на підприємства, які порушують правила безпеки під час експлуатації газового устаткування.

Виникає питання щодо діяльності експертно-технічних центрів, яким надано виключне право науково-технічної підтримки нашої діяльності. Останнім часом ми отримаємо більше проблем, аніж підтримки. Наприклад, побільшало незрозумілих висновків щодо надання можливості роботи підприємствам з підвищеною безпекою та проведення технічних оглядів.

Тому співпрацю з ними треба переглянути. Варто запровадити внутрішній відомчий контроль за роботою експертних центрів та експертних організацій та роботою експертів. Також необхідно передбачити скасування дозволів в разі неякісних експертиз, особливо коли це призвело до нещасних випадків. Тобто діяльність експертів має вестися під пильним оком інспекторів.

РБК-Україна: Які заходи проводяться в сфері експлуатації балонів?

С.Д.: Для більш безпечної експлуатації балонів ми повинні негайно опрацювати нові нормативні акти, внести зміни в діючі, відповідно, - посилити нагляд в цій галузі. Особливу увагу треба приділяти об'єктам агропромислової та соціально-культурної сфери, які займають 2-3 місця за кількістю травматизму. До трагедії може призвести навіть 5-літровий балон, як це сталося у поїзді Чернівці - Київ. Варто нагадати нещодавній вибух кисневих балонів у Луганську, в приватному автомобілі у Хмельницькому.

Що стосується використання кисневих балонів в медичній сфері, то кисень в балонах повинен бути особливо чистим. Під час нашої перевірки ми виявили, що переважають однотипні порушення - в лікарнях та інших медичних закладах практично немає підготовленого персоналу для обслуговування киснево-розподільчих пунктів чи кисневих станцій. З числа спеціалістів не навчені і не призначені відповідальні особи, які б здійснювали свій внутрішній відомчий нагляд за експлуатацією устаткування.

Після трагедії у Луганську ми провели понад 2 тис. перевірок, знайшовши більше 2,5 тис. порушень зберігання балонів в лікарнях. В рамках перевірок вилучено більше 700 балонів, які були розташовані безпосередньо в лікувальних приміщеннях, і не відповідали вимогам безпеки. Також у 25 випадках направлені матеріали до прокуратури. Якщо брати по Києву, то у нас тут є проблемною лікарня швидкої допомоги, де в аварійному стані знаходиться киснева станція. По Києву подали одне подання до прокуратури для прийняття конкретних санкцій.

Що стосується використання балонів з пропан-бутаном, то майже всі випадки вибухів, які сталися протягом останніх років, пов'язані з грубим порушенням правил наповнення балонів. Попри всі заборони, балони заповнюються на автомобільних газозаправних станціях (АГЗС) з порушенням правил безпеки.

Згідно з правилами, балон повинен бути перевірений і зважений, газ має бути заповнений не більше, ніж на 75-80%, оскільки він знаходиться в скрапленому стані и має здатність до випаровування. А саме на газових заправках відбувається перенаповнення балонів, а відтак, під час різкого перепаду температур, особливо в зимовий період, відбувається підвищення тиску, що призводить до розриву балонів, витоку газу і створення вибухонебезпечної суміші.

Комітет перевіряє суб'єктів господарства, які займаються наповненням балонів. Перевірка має комплексний характер. Незабаром будуть внесені зміни до нормативних актів, щоб посилити контроль всіх суб'єктів господарювання, які задіяні в цьому процесі

РБК-Україна: Тобто є потреба у додатковому контролі АГЗС?

С.Д.: Є потреба, і ми цей контроль проводимо. А протягом двох останніх років ми попередили всіх керівників під розписку, щоб вони провели навчання з операторами, встановили знаки щодо заборони заправки балонів на автомобільних газозаправних станціях, встановили засоби відеоспостереження. Проте, як бачимо, тут відіграє роль людський фактор. І ми переконані, що в разі грубих порушень треба скеровувати матеріали до прокуратури для вжиття заходів прокурорського реагування, оскільки злочинна бездіяльність суб'єктів господарювання, працівників призводить до таких трагедій.

У випадках по Чернівцях і по Хмельницькому ми проводимо розслідування, встановлюємо місця заправки балонів про що повідомили органи прокуратури, сподіваємося, що органи прокуратури на це відреагують.

РБК-Україна: Після вибуху в Євпаторії рік тому було заборонено використання балонів з так званим МАФом. Але кількість травматизму від цього не зменшилася.

С.Д.: МАФ - це метилацетилен-алленова фракція. Будь-яких дозволів для МАФу по Україні Держгірпромнагляд не давав. Як і пропан-бутан, сюди входять вуглеводні тільки іншого складу, вони характеризуються іншими граничними концентраціями вибуховості, але по вибуховій силі і по небезпечності вони такі ж самі, як і пропан бутан. Тому треба легалізувати його експлуатацію в Україні тільки в встановленому законодавством порядку та при умові розроблення необхідних нормативно-правових актів щодо безпечного використання.

РБК-Україна: Чи будете посилювати профілактичні заходи серед населення щодо використання газу у побуті?

С.Д.: Безумовно, треба. Ми повинні співпрацювати з центральними місцевими органами влади, підприємствами газового господарства, житлово-комунальних організації в частини посилення профілактичних заходів. Тільки через формування свідомості людей дотримання безпеки і можемо сподіватися на результат. Ми раніше практикували проведення відповідних занять, у дитячих закладах і навчальних закладах. Але бачимо, що треба проводити більше цих заходів, оскільки рівень знань щодо безпечної експлуатації балонів та газу доволі низький.

Спілкувався Сергій Чигир