С.Тігіпко: МВФ не виділить черговий транш кредиту Україні без прийняття пенсійної реформи
Якщо Україна не проведе пенсійну реформу і не поліпшить стан Пенсійного фонду, це негативно вплине на рейтинг України у світі і може призвести до відмови в наданні кредитів Україні Міжнародним валютним фондом (МВФ). Таку думку журналістам висловив віце-прем'єр-міністр України - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, передає кореспондент РБК-Україна.
"Я думаю, що без прийняття пенсійної реформи МВФ не виділятиме гроші. Я не думаю, що це (проведення роз'яснювальної роботи з проведення пенсійної реформи) буде трактуватися як призупинення програми і абсолютно, мені здається, що така поведінка МВФ буде зрозуміла, тому що дефіцит бюджету Пенсійного фонду склав 3% ВВП. Це величезні гроші, і якщо ми не даємо відповідь, яким чином ми зменшуємо цю дотацію з бюджету, ніхто нас не зрозуміє, і ніхто кредит нам давати не буде", - зазначив С.Тігіпко, додавши: "Більше того, я передбачаю, що це може вплинути досить серйозно на всі рейтинги країни... Але ще час є, і місяць-півтора ми будемо роз'яснювати, будемо працювати".
Крім того С.Тігіпко підкреслив, що на сьогоднішній день альтернативи пенсійної реформи в Україні "просто не існує". "Якщо ми не проведемо пенсійну реформу, це буде зрада наших пенсіонерів і, в першу чергу, саме літніх пенсіонерів. Варіанта немає ніякого. Але те, що говорить Президент, що багато людей не знають, чому ми (реформу) проводимо, що саме пенсійна реформа має поліпшити ситуацію з підняттям рівня пенсійного забезпечення - це абсолютно правильно. Якщо треба, ми будемо ще місяць-два працювати. Ми будемо про неї розповідати, будемо показувати і деякі моменти можемо змінити", - заявив він.
Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович 18 березня скасував розгляд парламентом законопроекту про пенсійну реформу. Президент підкреслив, що «законопроект не готовий до голосування». Президент доручив продовжити консультації щодо пенсійної реформи, а також проведення роз'яснювальної роботи з людьми.
Зазначимо, С.Тігіпко раніше прогнозував, що рада директорів Міжнародного валютного фонду у квітні прийме рішення щодо виділення чергового траншу Україні.
У проекті Меморандуму про економічну та фінансову політику (МЕФП), який узгоджено українською стороною та місією МВФ за результатами її роботи в Києві, закріплено зобов'язання уряду України реалізувати пенсійну реформу для отримання чергового траншу кредиту МВФ. При цьому почати реформу, а тому прийняти урядовий пенсійний закон парламент повинен до кінця поточного місяця.
Таким чином, щоб розраховувати на розгляд радою директорів МВФ питання щодо виділення чергового траншу в середині квітня, Київ до кінця березня має прийняти пенсійний закон, що відповідає принципам, які викладені в торішніх версіях меморандуму (попередня умова).
Оскільки раніше передбачалося ухвалення цього нормативного акту ще до кінця 2010 г., виторгувати нову відстрочку, можливо, вже не вийде.
22 грудня 2010 р. МВФ у Вашингтоні розглянув питання про перший перегляд кредитної програми stand-by для України і надання другого траншу кредиту. Зокрема, рада директорів ухвалила рішення виділити Україні другий транш кредиту в обсязі 1 млрд SDR, що складає близько 1,5 млрд дол.
З часу отримання першого траншу кредиту в 15,15 млрд дол. МВФ в серпні 2010 р. український уряд підвищив ціни на газ, а також скасував мораторій на застосування пені на заборгованість з послуг житлово-комунального сектору. У Кабінеті міністрів України узгодили питання пенсійної реформи. Таких кроків вимагали в МВФ.
Програма stand-by була затверджена 29 липня 2010 р. 15,8 млрд дол. були виділені на підтримку програми уряду, яка передбачає економічне врегулювання і реформи. Кредит більш ніж у сім разів перевищує квоту Україні, що розраховується на основі внесків країни до бюджету фонду. Україна вже отримала перший транш нового кредиту МВФ у розмірі 1,89 млрд дол. Умови кредиту передбачають цілий ряд економічних заходів, в тому числі скорочення дефіциту бюджету до 3,5% ВВП в 2011 р. і до 2,5% - в 2012 р.