ua en ru

S&P поставило на перегляд рейтинг ЄС та найбільших банків єврозони

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's (S&P) помістило рейтинг Євросоюзу на перегляд з можливим пониженням. Як пояснює агентство, дані дії відображають негативний вплив систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу на його кредитний рейтинг.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's (S&P) помістило рейтинг Євросоюзу на перегляд з можливим пониженням. Як пояснює агентство, дані дії відображають негативний вплив систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу на його кредитний рейтинг.

Як заявило у своєму повідомленні S&P, перегляд кредитного рейтингу викликаний турботою про "можливі зміни кредитоємності країн Євросоюзу, і, як наслідок, самого Євросоюзу". Внаслідок залежності Євросоюзу від планованих доходів таких країн, як Німеччина і Франція (16% і 14% планованих доходів відповідно), кредитний рейтинг Євросоюзу може змінитися, якщо зміниться кредитний рейтинг цих країн.

S&P сподівається завершити перегляд кредитного рейтингу Євросоюзу після Європейського саміту, який пройде з 8 по 9 грудня ц.р.

"Ми очікуємо завершення перегляду настільки швидко, наскільки це можливо, після саміту Євросоюзу 9 грудня 2011 р. Залежно від рейтингів урядів країн-членів єврозони, ми можемо знизити довгостроковий рейтинг ЄС на один щабель", - підкреслило агентство.

Також S&P помістило в список на перегляд з можливістю зниження рейтинги найбільших банків єврозони, таких як французький Societe Generale, BNP Paribas і німецький Deutsche Bank.

Як говориться в повідомленні агентства, кредитні рейтинги банків таких країн, як Австрія, Бельгія, Нідерланди, Фінляндія, Німеччина і Люксембург, можуть бути знижені максимум на один рівень, а банки Естонії, Франції, Ірландії, Італії, Мальти, Португалії, Словаччини, Словенії та Іспанії - максимум на два рівня.

S&P обіцяє вирішити питання про перегляд кредитного рейтингу банків незабаром після завершення перегляду кредитного рейтингу відповідних держав.

Нагадаємо, 5 грудня S&P помістило довгострокові суверенні кредитні рейтинги 15 з 17 країн єврозони на перегляд з можливим пониженням. На перегляд з можливим зниженням поміщені довгострокові рейтинги наступних країн (в дужках дан поточний довгостроковий і короткостроковий рейтинги): Австрії (ААА/А-1+), Бельгії (AA/A-1+), Фінляндії (AAA/A-1+), Франції (AAA/A-1+), Німеччини (AAA/A-1+), Люксембургу (AAA/A-1+), Нідерландів (AAA/A-1+). На перегляд з можливим пониженням довгострокових і короткострокових рейтингів: Естонія (AA-/A-1+), Ірландія (BBB+/А-2), Італія (A/A-1), Мальта (A/A-1), Португалія (BBB-/A-3), Словаччина (A+/A-1), Словенія (AA-/A-1+), Іспанія (AA-/A-1+).

Крім того, на перегляд з можливим зниженням був поміщений короткостроковий рейтинг Кіпру (BBB/A-3), довгостроковий рейтинг республіки вже знаходиться на перегляді.

Відносно Греції (СС/С) подібні дії не застосовувалися.

У повідомленні наголошується, що агентство ухвалило дане рішення на підставі систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу, які аналітики S&P спостерігають протягом останніх декількох тижнів.

Вони вважають, що погіршення засноване на п'яти взаємопов'язаних факторах: введення жорсткіших умов кредитування на всій території єврозони; зростаючі ставки прибутковості по державних облігаціях, включаючи країни з рейтингом ААА; поточні політичні розбіжності щодо шляхів виходу з кризи, а саме - відсутність консолідованого підходу з питань забезпечення економічного зростання, фінансування програм і виконання бюджетних зобов'язань; високий рівень заборгованості у всьому діапазоні - від окремого домогосподарства до національного уряду на території всієї єврозони; високий ризик рецесії в єврозоні в 2012 р.

Також S&P помістило довгостроковий кредитний рейтинг Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF), що знаходиться на найвищій позначці AAA, в список на перегляд з можливістю зниження. Як наголошується в повідомленні S&P, рейтинг EFSF може бути знижений на одну або дві ступені, якщо агентство знизить рейтинги одного або декількох держав єврозони, які виступають гарантами фонду.

Довгостроковий рейтинг на рівні AAA і короткостроковий рейтинг EFSF на рівні A-1+ базуються на безумовних гарантіях, що надаються країнами єврозони, які мають найвищий рейтинг AAA (в даний час це 6 країн). Ці гарантії покривають різні інструменти фонду - облігації, ноти, комерційні папери та інші фінансові інструменти. Рейтинги EFSF також базуються на належать фонду облігації, які мають найвищий рейтинг ААА і становлять резерв ліквідності фонду.

Голова Єврогрупи (група міністрів фінансів країн - членів Євросоюзу, що використовують євро) Жан-Клод Юнкер піддав критиці приміщення на перегляд суверенних кредитних рейтингів 15 країн єврозони аналітики S&P. "Я не засмучений, але здивований: останнім часом для подолання кризи були додані істотні зусилля, зокрема, схвалені заходів бюджетної економії, Італії та Ірландії, - зазначив Юнкер. - Вважаю, що це необґрунтоване рішення стало результатом істотного спотворення нинішніх реалій".

Зазначимо, минулого тижня S&P переглянуло рейтинги провідних європейських і американських банків. У цьому списку виявилися такі кредитні організації, як Bank of America, Merrill Lynch & Co, Citigroup і Goldman Sachs Group. Їх рейтинг був знижений на одну сходинку у зв'язку з внесенням змін до методологію оцінки. Зміни торкнулися і китайського банківського сектора, при цьому рейтинги Bank of China і China Construction Bank підвищені з А/А-2 на А/А-1, прогноз "стабільний".

Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.

На майбутньому саміті ЄС європейська влада повинна домовитися щодо заходів виведення єврозони з тривалої боргової кризи. Раніше на тижня канцлер Німеччини Ангела Меркель і Президент Франції Ніколя Саркозі завершили роботу над планом внесення змін в європейські конвенції. Як очікується, в рамках саміту на голосування буде винесено питання про накладення штрафів на країни валютного блоку, нездатні досягти раніше позначених цільових фінансових показників в результаті порушення бюджетних нормативів.