ua en ru

S&P знизило рейтинг Хорватії до "сміттєвого" рівня

Автор: RBC.UA
Агентство Standard & Poor's (S&P) знизило рейтинг Хорватії до "сміттєвого" рівня BB +. Від перегляду рейтингу балканську країну не врятував навіть майбутній вступ до Євросоюзу. Уряд в Загребі висловив розчарування діями S&P і вже оголосив про відмову від планів продажу держоблігацій.

Агентство Standard & Poor's (S&P) знизило рейтинг Хорватії до "сміттєвого" рівня BB +. Від перегляду рейтингу балканську країну не врятував навіть майбутній вступ до Євросоюзу. Уряд в Загребі висловив розчарування діями S&P і вже оголосив про відмову від планів продажу держоблігацій.

До 1 липня наступного року Хорватія повинна стати 28-м членом ЄС. В результаті, ця невелика країна з населенням 4,5 млн осіб отримає доступ до мільярдних фондів Євросоюзу з підтримки сільськогосподарського виробництва і регіонального розвитку. І все ж S&P визнало за необхідне знизити рейтинг Хорватії, виходячи з того, що навіть додаткового фінансування від ЄС не вистачить, щоб впоратися з важкою економічною ситуацією. Агентства Fitch і Moody's поки оцінюють країну на один щабель вище "сміттєвого" рівня, обидва з негативним прогнозом.

Читайте також: ЄК виділить Хорватії 47 млн ​​євро

Нинішнє рішення S&P викликало в Загребі великий неспокій. "Зниження рейтингу робить і без того скрутне становище ще серйознішим", - заявив міністр фінансів Славко Лініч. Уряд одразу ж скасував заплановані на початок 2013 року продажі держоблігацій. Наступного року країна мала продати 2,5 млрд боргу на американських і європейських ринках, а пізніше - на вторинних в Азії. В уряді поки не вирішили, чи звернеться країна за допомогою до МВФ, якщо обслуговування боргу стане непосильно високим (зараз прибутковість по бондах, термін обігу яких спливає в 2020 році, становить 4,7%). Глава Мінфіну оголосив, що кабінет спільно з МВФ вивчить можливості створення для Хорватії програми фінансової підтримки. Глава місцевого ЦБ Борис Вуйчич, як і прем'єр-міністр Зоран Мілановіч, впевнені, що країна впорається своїми силами.

Нагадаємо, що на початку місяця ЄК вирішила надати Хорватії 46,8 млн євро на підготовку до вступу в Євросоюз. Кошти підуть на поліпшення системи правосуддя та захисту прав людини. Хорватія стане другою за рахунком країною після Словенії серед держав колишньої Югославії, яка вступить в ЄС. Сербія, Чорногорія, Македонія та Боснія і Герцеговина теж претендують на членство в Європейському Союзі.

Хорватія, таким чином, отримує останній транш фінансування програм, який необхідний для вступу в союз. З 2007 р. країна отримала близько 1 млрд євро через програму підготовки до вступу IPA. Загальний обсяг фінансування фонду за 2007-13 рр.. становить 11,5 млрд євро.

Читайте також: Хорватські парламентарії підтримали договір про вступ до ЄС

Хорватія вступить до ЄС 1 липня 2013 р. після завершення процесу ратифікації в 27 країнах ЄС договору про членство. Уряд Хорватії вважає, що вступ до ЄС - єдина можливість порятунку для країни, рівень безробіття в якій становить близько 17%, а дефіцит бюджету - понад 6%.

Хорватія і ЄС підписали договір про вступ країни до складу організації 9 грудня 2011 Європейський парламент на пленарному засіданні 1 грудня 2011 схвалив вступ Хорватії до Євросоюзу.

Переговори про приєднання Хорватії до ЄС тривали шість років. На сьогоднішній день крім Хорватії статус кандидата мають Ісландія, Македонія і Туреччина. Країни Західних Балкан - Албанія, Боснія і Герцеговина, Сербія і Чорногорія, знаходяться в списку потенційних кандидатів.