ua en ru

S&P перевело Білорусію до найнижчої групи з країнових ризиків

Автор: RBC.UA
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's перевело Білорусію з дев'ятої до найнижчої - десятої - групи з оцінки країнових і галузевих ризиків банківського сектора разом з Грецією і В'єтнамом, повідомляється в прес-релізі агентства.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's перевело Білорусію з дев'ятої до найнижчої - десятої - групи з оцінки країнових і галузевих ризиків банківського сектора разом з Грецією і В'єтнамом, повідомляється в прес-релізі агентства.

Експерти вважають, що оцінка економічного ризику на рівні "10" відображає думку про те, що країна піддається винятково високому ризику виникнення економічних дисбалансів, винятково високому кредитному ризику в економіці і дуже високому ризику порушення економічної стійкості.

"Ми оцінюємо економічне зростання як відносно нестійке, інфляцію - як високу і таку, що зростає, економіку - як орієнтовану на експорт і сильно залежну від зовнішнього попиту та цін на сировинні товари, - наголошується в повідомленні. - Високий політичний ризик у Білорусії знижує передбачуваність політики, а можливі зміни в складі централізованої влади можуть призвести до економічного потрясіння або загострити його. Винятково високий кредитний ризик зумовлений глибокою рецесією, що триває і тим фактором, що значна частка кредитів видається за розпорядженням уряду, а не з урахуванням ринкового попиту", - йдеться в повідомленні.

Слабшає здатність білоруського уряду підтримувати економіку і стабільно фінансувати витрати громадського сектора. Якщо уряд не зможе подолати тенденцію до погіршення економічних показників, перш за все щодо зовнішніх резервів, то банківська система буде схильна до ризику сталого погіршення якості активів і показників прибутку, вважають в агентстві.

S&P відзначає слабкість банківського регулювання і нагляду, низьку прозорість та неефективність корпоративного управління. Переважання держвласності і контролю негативно впливає на умови конкуренції, що піддає банки ризикам втручання з боку держави. Білоруські банки демонструють низький рівень диверсифікації бізнесу.

Ресурсна база білоруського банківського сектора вкрай вразлива, що відображає залежність банків від депозитів клієнтів, особливо держкомпаній. Білоруський фінансовий ринок недостатньо розвинений, а міжбанківський ринок характеризується як неглибокий, при цьому здатність банків залучати фінансування на міжнародних ринках нині вкрай обмежена.

Уряд Білорусії відноситься до урядів, підтримка яких свого банківського сектору оцінюється як невизначена, зазначили в агентстві. Зростання дефіциту по рахунку поточних операцій, зниження рівня резервів і волатильність валютного ринку істотно підвищують тиск на показники кредитоспроможності уряду, що негативно впливає на здатність надавати подальшу підтримку банківському сектору в разі необхідності, вважають експерти агентства.

Нагадаємо, у вересні ц.р. S&P знизило на один щабель суверенні кредитні рейтинги Білорусії з B/B до B-/C, присвоївши їм "негативний" прогноз. Зниження рейтингів Білорусі було зумовлене залежністю республіки від зовнішнього фінансування внаслідок великого дефіциту по рахунку поточних операцій і дуже низького рівня доступних резервів.

Нагадаємо, 4 серпня Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгострокові рейтинги дефолту емітента (РДЕ) шести білоруських банків з рівня B до B-. Це Беларусбанк, Белинвестбанк, БПС-банк, Белгазпромбанк, Бєлвнєшекономбанк і ЗАТ "Банк ВТБ (Білорусь)". Прогноз по довгострокових РДЕ - "негативний". Одночасно Fitch змінило зі "стабільного" на "негативний" прогноз по довгостроковому РДЕ ЗАТ "БТА банк (Білорусь)" і підтвердило довгостроковий РДЕ банку на рівні B-.

21 липня міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service знизило рейтинг бондів уряду Білорусії в місцевій та іноземній валютах з В2 до В3. Прогноз по рейтингах "негативний".

8 червня з. р. Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service випустило щорічний рейтинговий звіт про Білорусію. «Кредитний рейтинг країни на рівні В2 відображає думку аналітиків, що найближчим часом країну очікують проломи в платіжному балансі, а також труднощі в середньостроковій перспективі з переорієнтування поточних зовнішніх боргів, взятих на фінансування внутрішніх потреб", - йшлося у звіті.

3 березня 2011 Moody's знизило рейтинг бондів Білорусії в місцевій та іноземній валютах до В2, прогноз "негативний". Аналіткі Moody's висловили думку, що Білорусія не зможе поступово перейти від поточної моделі економіки до тієї, яка буде побудована на продуктивності і поліпшення конкурентоспроможності для зростання виробництва.