З призначенням Тупицького, більшість у КСУ склали судді з досвідом роботи у слідстві
Президент Віктор Янукович заповнив вакансію в Конституційному суді (КС). Вчора членом КС став Олександр Тупицький (на фото) - суддя з Донецька. З його приходом більшість у КС склали судді з досвідом роботи в слідчих органах, переважно в прокуратурі. Експерти зазначають, що нинішній підхід до формування КС суперечить європейській практиці і нівелює роль суду як незалежного арбітра. Про це сьогодні пише "Комерсант-Україна".
Олександр Тупицький став членом КС замість Дмитра Лилака, якого Президент звільнив 25 квітня. Лилак нібито написав прохання про відставку "за власним бажанням". Джерела видання стверджують, що насправді він не писав прохання про відставку на ім'я Януковича, однак в АП виявили заяву, підписану суддею ще в 2007 р., під час одного з етапів протистояння між КС і тодішнім главою держави Віктором Ющенком. Втім, Дмитро Лилак не став оскаржувати рішення Президента.
Читайте також: Янукович призначив Тупицького суддею КСУ
Новий суддя Олександр Тупицький не має досвіду у сфері конституційного права. Він зробив кар'єру в Донецьку, де працював спочатку слідчим прокуратури, потім - судовим розпорядником, суддею Куйбишевського районного суду, а з 2001 по 2010 рік очолював згаданий суд. Кар'єрний злет Тупицького збігся зі зміною влади в Україні. У жовтні 2010 року він був переведений з системи судів загальної юрисдикції в Донецький апеляційний господарський суд (АГС). У грудні 2010 року за пропозицією Ради суддів госпсудів він очолив Львівський АГС, а на початку 2012 року - Дніпропетровський АГС, звідки тепер перейшов на роботу в КС.
Примітно, що Олександр Тупицький заслужив визнання Ради суддів госпсудів навіть без проведених судових процесів. Після переведення в систему господарських судів він, як показує єдиний реєстр судових рішень, не виніс жодного рішення, постанови чи ухвали - ні в Донецькій, ні у Львівській, ні у Дніпропетровській областях.
У період роботи головою Куйбишевського районного суду Донецька Тупицький запам'ятався компромісними рішеннями у ключових справах, розповіла донецький адвокат Тетяна Іванова: "У нього було багато адміністративних справ, у тому числі і про корупцію - і він завжди виносив такі рішення, які влаштовували обидві сторони. Адвокати рідко писали на нього скарги, він умів ладити і з ними, і з прокуратурою".
Призначення Олександра Тупицького не змінило балансу сил у КС, де більшість суддів, за оцінками експертів, лояльні чинному главі держави. Разом з тим його прихід став певною віхою в історії даного органу - в КС вперше сформувалася більшість (10 з 18 суддів) з досвідом роботи в органах слідства та дізнання, 9 з них - в органах прокуратури. Суддів, кар'єра яких пов'язана з Донецької чи Луганської областями, в КС трохи менше половини - 7 осіб. Переважна більшість - 13 суддів - раніше спеціалізувалося на загальному, кримінальному судочинстві або займалися адвокатською діяльністю, один є фахівцем з адміністративного права та лише четверо прийшли до КС з наукових кіл, де займалися конституційним правом.
Читайте також: Конституційна асамблея найближчим часом розгляне зміни до Конституції України, - Ставнійчук
"Це абсолютно не відповідає європейським стандартам. Ми все далі відходимо від загальноприйнятого порядку комплектування КС, - заявив суддя КС у відставці Микола Козюбра. - У європейському конституційному праві існує загальне правило: судді судів загальної юрисдикції не готові до роботи в КС. І навіть у тих країнах, де в КС відводиться квота для суддівського корпусу, їх там меншість". "Діяльність КС, по суті, науково-дослідна, а не судочинство. Там повинні працювати переважно науковці, а не судді", - підтримав його експерт Центру ім. Разумкова Микола Мельник.
Микола Мельник, який є членом Конституційної асамблеї (КА), зазначив, що вона може спробувати знайти вихід зі сформованої ситуації в новій Конституції: "Є думка або повністю оновити КС, або змінити принципи його формування. Втім, оформлених пропозицій у нашій групі, що працює над розділом про КС, поки немає ". Іншими дані має секретар КА Марина Ставнійчук. "У пропозиціях, напрацьованих до засідання КА, мова йде про введення механізмів підбору суддів КС. Пропонується також змінити порядок їх звільнення", - сказала Ставнійчук.
Засідання КА, за інформацією "Комерсант-Україна", відбудеться в кінці травня