С.Льовочкін: Україна не повертатиме RosUkrEnergo ані гроші, ані газ

Понеділок 21 червня 2010 09:51
Автор: RBC.UA
Україна не повертатиме компанії RosUkrEnergo ані гроші, ані газ. Про заявив глава Адміністрації Президента України Сергій Льовочкін.

Україна не повертатиме компанії RosUkrEnergo ані гроші, ані газ. Про це в ефірі телеканалу ТВі заявив глава Адміністрації Президента України Сергій Льовочкін.

"Ніяких грошей зараз, і ніякого газу Україна повертати не збирається", - заявив С.Льовочкін.

Він уточнив, що Київ чекатиме на офіційні документи зі Стокгольмського суду, і після цього Кабмін прийме рішення про "тактику подальших дій".

Нагадаємо, Стокгольмський арбітраж зобов'язав "Нафтогаз" повернути швейцарському газотрейдеру цей обсяг газу, а також передати компанії 1,1 млрд куб. м як компенсацію.

Міністр юстиції Олександр Лавринович заявив 18 червня ц.р., що він  не виключає, що Україні доведеться розрахуватися за борги "Нафтогазу" перед RUE, якщо НАК не виконає рішення щодо повернення 11 млрд куб. м газу RUE.

В свою чергу, міністр палива та енергетики України Юрій Бойко заявив, що віддати 12,1 млрд куб. м газу RosUkrEnergo неможливо. За словами Ю.Бойка, можливі апеляції на це рішення. На його думку, в першу чергу повинні відреагувати правоохоронні органи.

У той же час віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко, коментуючи рішення Стокгольмського арбітражного суду, заявив, що в бюджеті України на 2010 р. не передбачено компенсування збитків компанії RosUkrEnergo.

Відзначимо, дочірня структура компанії Дмитра Фірташа Group DF, Centragas Holding AG, є власником 50% частки в RosUkrEnergo, співвласником якої також є "Газпром".

Нагадаємо, під час арбітражних судових розглядів у Стокгольмському арбітражному трибуналі між «Нафтогазом» і RosUkrEnergo розглядалися вимоги, які належать до платежів, що підлягають до оплати, і штрафів відповідно до контрактів із постачання газу; платежів, що підлягають до оплати, і штрафів відповідно до контрактів із транзиту і зберігання газу; вимог про повернення вкраденого обсягу газу в розмірі 11 млрд куб. м газу з підземних сховищ України.

Остаточне рішення, відповідно до перших двох пунктів, було прийнято Стокгольмським арбітражним трибуналом від 30 березня 2010 р.

Відповідно до цього рішення, обидві сторони - RosUkrEnergo і «Нафтогаз» повинні були провести один одному певні платежі на підставі різних позовних вимог і зустрічних вимог, які були предметом розгляду в Стокгольмському трибуналі. Як результат, у підсумку «Нафтогаз» зобов'язаний відшкодувати RosUkrEnergo суму, близько 200 млн дол. Дане рішення тепер набуло чинності і тому зазначена сума підлягає відшкодуванню RosUkrEnergo як частина нового рішення, зазначають у Centragas.

Остаточне слухання щодо третього вищезгаданого пункту (а саме, вилучення 11 млрд куб. м газу, що належить RosUkrEnergo) відбулося 19 травня 2010 р.

Нагадаємо, 18 травня ц.р. співвласник RosUkrEnergo Дмитро Фірташ заявив, що RUE не зацікавлене в пропозиції "Нафтогазу" про повернення 11 млрд куб. м газу у товарному вираженні. Крім того, він повідомив, що "Газпрому", який є акціонером RosUkrEnergo, невигідно, щоб "Нафтогаз" повернув газ.

Раніше, 17 травня ц.р. відбулося чергове засідання Арбітражного інституту при Торговельній палаті Стокгольма у справі "Нафтогаз" - RosUkrEnergo. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що "Нафтогаз" запропонував RUE підписати мирову угоду і готовий повернути компанії 11 млрд куб. м газу. У той же час, позовні вимоги RUE оцінені в 8,3 млрд дол.

Нагадаємо також, що цей обсяг газу був вилучений НАК у RUE в 2009 р. в якості компенсації після того, як у результаті підписання прямого контракту між НАК і «Газпромом» у січні 2009 р. RosUkrEnergo було виключено зі схеми постачань газу в Україну та за її межі. Це було зроблено за погодженням із «Газпромом», який володіє 50% RUE.

Як повідомлялося раніше в ЗМІ, формально, до 19 січня 2009 р., зазначені обсяги газу значилися за RUE і знаходилися в підземних газових сховищах України, тобто реально контролювалися "Нафтогазом". RosUkrEnergo придбала ці обсяги у групи "Газпром" за контрактами, укладеними в 2004-2007 рр. За придбаний газ RUE не поспішала розраховуватися з "Газпромом", і накопичена заборгованість становила 1,7 млрд дол.

Згідно з контрактом, "Газпром" поступився "Нафтогазу" боргом RUE на суму 1,7 млрд дол., а "Нафтогаз" за це заплатив "Газпрому" 1,7 млрд дол. живими грошима (тобто фактично повернув борг замість RosUkrEnergo). Відповідно, в рахунок боргу RosUkrEnergo "Нафтогаз" вилучив 11 млрд куб. м газу, що значаться за RUE в українських підземних сховищах (первісна вартість яких і складала 1,7 млрд дол., тобто середня ціна була 156 дол. за 1000 куб. м. RUE розраховувала через суд отримати 5,4 млрд дол., тобто по 490 дол. за 1000 куб. м).

 

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся