ua en ru

С.Ківалов: До восьмого розділу Конституції "Правосуддя" будуть внесені зміни

Автор: RBC.UA
Будуть внесені зміни до восьмого розділу  Конституції "Правосуддя". Про це повідомив народний депутат України, заступник члена Венеціанської комісії від України Сергій Ківалов, виступаючи на пленарному засіданні комісії, передає прес-служба комісії.

Будуть внесені зміни до восьмого розділу Конституції "Правосуддя". Про це повідомив народний депутат України, заступник члена Венеціанської комісії від України Сергій Ківалов, виступаючи на пленарному засіданні комісії, передає прес-служба комісії.

С.Ківалов, заявив, що "розуміючи заклики Венеціанської комісії реалізувати принципи незалежності суддів шляхом внесення змін до Конституції, ті можливості підвищення незалежності і ефективності судової влади, які дає діюча Конституція України, наполовину не були використані".

Тому в судовій реформі новий Президент, парламентська більшість і уряд працюють в двох напрямах, відзначив С.Ківалов. По-перше, готуються і будуть внесені зміни до розділу восьмого Конституції "Правосуддя". По-друге, на цьому тижні Президентом внесений до парламенту як невідкладний принципово новий проект закону про судовий устрій і статус суддів, який дозволяє, не чекаючи зміни Конституції, досягти значного прогресу практично на всіх напрямках судової реформи, вказаних Радою Європи і Венеціанською комісією, заявив С.Ківалов.

Як повідомлялося, 30 квітня ц.р. В.Янукович доручив уряду підготувати і внести на розгляд Верховної Ради (ВР) проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України» з урахуванням висновків Венеціанської комісії і резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи. Ще одне доручення стосувалося забезпечення врахування висновків Венеціанської комісії під час розробки законопроектів в рамках реформування судової системи.

Відзначимо також, що 3 червня ц.р. ВР України прийняла в першому читанні законопроект №6450 "Про судовий устрій і статус суддів". Проектом пропонується прийняти відзначений закон і замінити їм діючі закони "Про судовий устрій України", "Про статус суддів" і "Про порядок обрання на посаду і звільнення з посади професійного судді Верховною Радою України".

Нагадаємо, 2 червня ц.р. колишній співдоповідач ПАРЄ по Україні Х.Северінсен заявила, що судова реформа, запропонована Президентом України Віктором Януковичем, є незавершеною і недосконалою, оскільки не враховує зауважень ПАРЄ і Венеціанської комісії з приводу необхідності внесення змін до Конституції. «Законопроектом пропонується подальше розширення повноважень Вищої ради юстиції - дозволити їй призначати і звільняти голів судів. З діючим складом ВРЮ це може знищити незалежність судів. Законопроектом пропонується встановити малу кількість членів Ради суддів, при цьому вони матимуть широкі повноваження, включаючи призначення голови Державної судової адміністрації. Це може привести до створення контролю над Радою суддів через маніпуляцію з вибором її членів», - сказала Х.Северінсен.

На її думку, необхідно вивчити питання про подальшу спеціалізацію судової системи і радикального зменшення повноважень Верховного суду, що не було підтримано у висновках Венеціанської Комісії щодо попереднього законопроекту з судової реформи в березні 2010 р.