ua en ru

З серпня ЄЦБ придбав держоблігації проблемних країн єврозони на 100 млрд євро

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк (ЄЦБ) після відновлення в серпні 2011р. програми викупу держпаперів скупив на вторинному ринку держоблігацій проблемних країн єврозони вже на 100 млрд євро, випливає з матеріалів організації.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) після відновлення в серпні 2011р. програми викупу держпаперів скупив на вторинному ринку держоблігацій проблемних країн єврозони вже на 100 млрд євро, випливає з матеріалів організації.

Виходячи з останніх даних ЄЦБ, на балансі банку зараз перебувають облігації країн єврозони на 173,5 млрд євро, викуплені з ринку за програмою Securities Markets Programme (SMP, офіційна назва програми скупки держпаперів). Перед тим як ЄЦБ відновив покупки в рамках програми, на балансі було 74 млрд євро таких паперів.

ЄЦБ реактивував програму SMP 8 серпня 2011 р. після чотиримісячної паузи. Програма була розпочата в травні 2010 р. у відповідь на боргову кризу в Греції, через що інвестори стали масово розпродавати грецькі держпапери. В рамках першого етапу програми, ЄЦБ набував папери Греції, Ірландії та Португалії. Проте в серпні ц.р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії та Іспанії - третьої та четвертої економік єврозони, що також почали страждати від недовіри інвесторів.

ЄЦБ не розкриває, облігації яких конкретно країн і в яких обсягах він викуповує. Банк придбає держпапери у банків та інших інвесторів, а скуповувати нові випуски, тобто монетизувати борги європейських урядів, він не має права. Мета програми SMP - збити прибутковість за європейськими держпаперами і стимулювати приватних інвесторів активніше купувати держборг проблемних країн.

Передбачається, що ЄЦБ незабаром передасть повноваження з викупу держпаперів єврозони оновленому Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF). Поки ж інвестори, як свідчать опитування ділових агентств, чекають від ЄЦБ продовження інтервенцій.

Критики ЄЦБ заявляли, що рішення викуповувати суверенні облігації периферійних країн єврозони виходить за межі мандату центробанку, створеного для підтримки цінової стабільності в Європейському валютному союзі. Тим часом Маріо Драгі, який заступає на пост глави ЄЦБ 1 листопада 2011р. замість Жана-Клода Тріше, вже дав зрозуміти, що готовий продовжувати інтервенції на ринку суверенного боргу відповідно до політики свого попередника. Зазначимо, рішення про відновлення скупки іспанських та італійських облігацій викликало скепсис в колах аналітиків. Багато хто боїться, що Італія не вжила достатньо заходів для врегулювання величезного боргу, незважаючи на заяви лідерів країни про проведення серйозних економічних реформ.

Глава ЄЦБ Тріше вважає, що скупка держоблігацій не допоможе у подоланні кризи. За його словами, до законодавства ЄС необхідно внести зміни для запобігання в майбутньому ситуацій, коли проблеми однієї країни дестабілізують весь блок.
Зазначимо, сьогодні стало відомо, що Японія має намір продовжувати покупку облігацій Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF). Раніше керівник EFSF Клаус Реглінг відвідав Китай, влада якого також висловила готовність до інвестицій, але не взяла на себе жодних конкретних зобов'язань. Повідомлялося, що розмір участі Пекіна в EFSF буде прямо залежати від вкладів інших держав, а також від умов співпраці з фондом. Американська ділова преса писала, що інвестиції Китаю в фонд слабкої європейської економіки можуть скласти від 50 млрд до 100 млрд дол.

Нагадаємо, 23 і 26 жовтня 2011р. відбувся дводенний саміт країн Євросоюзу (ЄС), присвячений розв'язанню кризи в єврозоні. За підсумками зустрічі європейські лідери погодили деталі плану виходу з кризи. У тому числі глави країн ЄС досягли угоди з приватними кредиторами про добровільне списання 50% від суми боргу по грецьких облігаціях і домовилися збільшити EFSF до 1 трлн євро.