ua en ru

Ринок нерухомості: Результати 2012 р. і очікування на 2013

Автор: RBC.UA
За даними UTG, продовжилася тенденція перетікання покупців з елітного і бізнес-сегмента в "економ". Так, за перше півріччя 2012 р. ціни на житлову нерухомість класу "Еліт" знизилися на 12,5%, "Бізнес" - на 4,2%, а в "Економ" ціни за цей час зросли на 3,7%.Втім, аналітики вважають, що "цінове дно" ринку житлової нерухомості вже пройдено, і подібні зниження малоймовірні, хоча і зростання цін прогнозувати рано.

У поточному році ринок нерухомості трохи пожвавився. За даними Держстату, обсяг прийнятого в експлуатацію житла за 9 місяців 2012 р. порівняно з відповідним періодом попереднього року виріс 3,9% (з урахуванням легалізації самозабудови - на 37,9%). Учасники ринку також відзначають більш високий рівень купівельної активності в сфері житлової нерухомості.

"Дані, отримані нашою компанією від ключових девелоперів, відображають високі показники кількості угод. Очевидно, що підсумки поточного року перевищать показники попереднього. Позитивною тенденцією 2012 р. є також зростання конкуренції серед ключових гравців у всіх сегментах первинного ринку. Наслідком чого було використання не тільки цінових інструментів у боротьбі за покупця, але і застосування як конкурентних переваг якісних параметрів (на етапі проектування або реконцепції об'єктів)", - відзначив керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG ("Українська торговельна гільдія") Віктор Оборський.

Хорошим рік виявився і для офісної нерухомості.

"Аналіз динаміки офісного ринку показує, що обсяги будівництва і введення в експлуатацію високоякісних офісних об'єктів зросли порівняно з 2011 р. Так... до кінця 2012 р., нова пропозиція може скласти 150 тис. кв. м, що на 43% перевищує показник 2011 р.", - говориться в оцінкою фахівців Colliers International. Проте сукупний обсяг орендованих в 2012 р. офісних приміщень у Києві, за попередніми оцінками, відстає від динаміки 2011 р. на 25 - 30%.

Читайте також: Київ займає друге місце за ставками оренди торговельної нерухомості в Східній Європі, - експерти

При цьому, за даними UTG, продовжилася тенденція перетікання покупців з елітного і бізнес-сегмента в "економ". Так, за перше півріччя 2012 р. ціни на житлову нерухомість класу "Еліт" знизилися на 12,5%, "Бізнес" - на 4,2%, а в "Економ" ціни за цей час зросли на 3,7%.

Втім, аналітики вважають, що "цінове дно" ринку житлової нерухомості вже пройдено, і подібні зниження малоймовірні, хоча і зростання цін прогнозувати рано.

"За умови макроекономічної стабільності ціни на житлову нерухомість первинного і вторинного ринку не будуть піддані значним змінам. Можливі лише незначні коливання в кожному з сегментів, які будуть обумовлені швидше за якісними і структурними чинниками", - вважає Оборський.

Ціни на первинному ринку стримуватимуться збереженням девелоперської активності в 2013 р. Про це свідчать заяви ряду архітектурних бюро, відзначають значне зростання обсягів робіт по проектуванню житла за підсумками 2012 р. Таким чином, відзначають експерти, на ринок наступного року поступово будуть виходити нові проекти, і загальний фон ринку новобудов Києва буде залишатися досить стабільним, що відбитися у збереженні цінового рівня.

Читайте також: Великий обсяг комерційних площ на ринку може призвести до демпінгу орендних ставок, - експерт

На вторинному ринку також не очікується різкої зміни середніх цін. Консультанти UTG прогнозують зниження цін на квартири старого житлового фонду, обумовлене низькими якісними характеристиками таких об'єктів, у порівнянні з пропозицією первинного ринку.

"При цьому різких стрибків не очікується, що пояснюється в першу чергу збереженням невизначеності щодо подальшого розвитку економічної ситуації в країні і в світі в цілому. Очікуване зниження складе близько 5-6%", - повідомив Оборський.

Читайте також: З 1 січня 2013 р. набирає чинності податок на нерухоме майно.