ua en ru

RWE планує збільшити поставки газу в Україну і співпрацювати не тільки з "Нафтогазом"

Автор: RBC.UA
У RWE в планах збільшення поставок в Україну, у т. ч. співпрацюючи з покупцями крім НАК "Нафтогаз України". Про це заявив в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна" головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GmbH Стефан Юдіш.

У RWE в планах збільшення поставок в Україну, у т. ч. співпрацюючи з покупцями крім НАК "Нафтогаз України". Про це заявив в інтерв'ю "Дзеркалу тижня. Україна" головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GmbH Стефан Юдіш.

"До нас зверталися інші великі споживачі газу, включаючи торговців газом, з приводу можливості і бажання вести з нами справи. В принципі ми до цього готові, але спочатку ми повинні виконати рамкову угоду з" Нафтогазом ". В даний час ми не можемо це зробити в обсязі, в якому б хотілося нам і "Нафтогазу України", з тієї простої причини, що зараз можемо виконувати постачання тільки через Польщу. А обсяги, які йдуть через Польщу, менше, ніж зазначені в рамковій угоді. Тому ми працюємо спільно з українським урядом, "Нафтогазом", всіма учасниками ринку, щоб зробити можливим імпорт газу в Україну з Німеччини через Чехію і Словаччину ", - зазначив Юдіш.

За його словами, Європейська комісія також налаштована на просування цього питання. "Це складний процес. На нашій стороні Європейська комісія, вона також намагається просувати це питання. І як тільки це вдасться, тоді з'явиться можливість імпортувати в Україну не менше 30 млрд кубометрів газу, якщо у України буде таке бажання. І можна стверджувати, що буде набагато більше контрактів з нами, а також, що цілком можливо, з іншими учасниками ринку, а Україна стане дійсно відкритим ринком ", - зазначив Юдіш.

Також в інтерв'ю виданню Юдіш зазначив, що почати постачання газу через територію Словаччини німецькою RWE поки не вдається не через відсутність технічних можливостей, а через російського "Газпрому", який фактично блокує постачання, відмовляючись узгодити заявку на транспортування газу в Україну ( реверс).

Така можливість у "Газпрому" є відповідно до контракту з "Нафтогазом" від 19 січня 2009 р., яким передбачено право російського монополіста виконувати функції оператора української ГТС на даному відрізку до кордонів ЄС.

"У нашому розумінні, діючий контракт між" Нафтогазом України "і" Газпромом "передбачає, що" Газпрому "дозволено на транзитних маршрутах, де він є вантажовідправником (тобто робить замовлення на транспортування), виконувати і функції оператора мережі транспортування. Тобто в Україна "Газпрому" дозволено бути як вантажовідправником (ми також є вантажовідправником як торгова компанія), так і оператором ГТС ", - зазначив Юдіш.

Він зазначає, такий стан справ суперечить європейському законодавству - це протизаконно, оскільки в ЄС прагнуть забезпечити недискримінаційний доступ до мереж. У Європі ніхто, будучи вантажовідправником (продавцем), одночасно не може бути оператором транспортної системи (власником ГТС або керуючої транспортною компанією, тобто транзитером).

Юдіш також повідомив, що компанія спробувала спільно зі словацьким оператором мережі Eustream два рази провести тестову прокачку з території Словаччини, проте зробити цього не вийшло, тому що оператор мережі відмовляється узгодити заявку.

Він пояснює, що потік газу, що проходить через кордони ЄС, оформляється експортуючим оператором мережі від імені вантажовідправника (продавця) як заявка: в новій європейській термінології це називається matching (узгодження обсягів і термінів поставки). Тобто, одна компанія збирається поставити певний обсяг газу в певний період, а імпортує оператор мережі повинен його прийняти.

"Цей matching був двічі відхилений, а саме - на відрізку Вельке Капушани (Словаччина) - Ужгород. Але ми в цьому процесі не беремо участь. Оператор мережі, словацька Eustream, нам тільки повідомив, що matching не функціонує, оскільки партнерський оператор мережі його відхилив ", - розповів Юдіш.

За його словами, на інших пунктах переходу кордону, а саме - Польща-Україна та Угорщина-Україна, гдеRWE вже провела тестування, оператором мережі є безпосередньо ПАТ "Укртрансгаз", тому імпорт за цими напрямками почав функціонувати і здійснюється в даний час.

При цьому Юдіш підкреслив, що "технічно реверс взагалі не є проблемою": "Ні технічних причин, за якими імпорт газу в Україну не може йти з боку Словаччини".

Нагадаємо, що Україна за 4 міс. 2013 закупила у Німеччині 232,8 млн куб. м газу на 90,6 млн дол. Таким чином ціна газу становила 389 дол. / тис. куб. м. RWE, у якої Україна купує газ веде з "Газпромом" переговори про знижки на газ, і заявляє, що не має наміру відмовлятися від практики реекспорту газу в Україну. "Газпром" у свою чергу заявляє, що практика реекспорту газу в Україну через Європу незаконна.