RWE не домоглася у Віденському арбітражі потрібної їй зміни ціни на газ, - "Газпром"
Ціна на газ у контракті з RWE за рішенням Віденського арбітражу була змінена не так, як вимагала німецька компанія, йдеться в повідомленні "Газпром експорту".
В "Газпром експорті" зазначили, що рішення міжнародного Віденського арбітражу в суперечці з компанією RWE Supply & Trading CZ (колишнє найменування RWE Transgas) щодо перегляду ціни за довгостроковим контрактом на постачання газу до Чехії стало першим у практиці компанії рішенням арбіражу, що змінило цінові умови за довгостроковим контрактом поставки. Досі "Газпром експорту" завжди вдавалося знайти взаємоприйнятне рішення щодо ціни з усіма іншими партнерами в рамках комерційних переговорів.
Протягом нинішнього арбітражного розгляду "Газпром експорт" також пропонував RWE Supply & Trading знайти рішення шляхом переговорів. Однак, незважаючи на всі спроби, вжиті ТОВ "Газпром експорт", RWE Supply & Trading CZ не виявила готовності йти на компроміс, наголошують у російській компанії.
"RWE Supply & Trading заявляла численні альтернативні вимоги про вільне падіння ціни і радикальний перегляд формули, а також інші вимоги, однак арбітраж відмовив у задоволенні більшої частини позовних вимог. У результаті формула ціни була деяким чином змінена, але далеко не так, як того вимагала RWE Supply & Trading", - вказують у "Газпром експорті".
Нагадаємо, вчора RWE повідомила, що Міжнародний арбітражний трибунал у Відні підтримав її в ціновій суперечці з російським "Газпромом". Як зазначалося в повідомленні німецької компанії, суд ухвалив, що RWE має право претендувати на повернення частини платежів за російський газ, здійснених із травня 2010 р., і підтримав вимогу RWE переглянути контрактну формулу ціни убік ринкових спотових цін на газ.
"Індексація контрактної ціни у відповідності з ринковими цінами, згідно з рішенням арбітражного суду, відображає умови на газовому ринку, актуальні за станом на травень 2010 р.", - вказали в RWE.
У 2010 р. компанія RWE Transgas - чеська "дочка" RWE - звернулася до Віденського арбітражного суду з метою домогтися перегляду формули ціни на газ, що поставляється "Газпромом". Паралельно сторони продовжували вести комерційні переговори. У 2012 р. "Газпром" погодився переглянути ціни на газ для італійської ENI, німецької E.On і польської PGNiG, але без скасування традиційної нафтопродуктової прив'язки цін. RWE Transgas, своєю чергою, продовжувала наполягати на використанні цін спотового ринку.
Представники "Газпрому" і RWE не раз заявляли, що хотіли б знайти позасудове вирішення цінової суперечки, однак на початку червня ц.р. з'явилася неофіційна інформація, що переговори остаточно зайшли до глухого кута.
RWE розраховувала отримати компенсацію від "Газпрому" за газ, придбаний із травня 2010 р., стверджуючи, що весь цей час переплачувала за паливо. У німецькій компанії не зазначали очікуваного розміру компенсації, проте раніше аналітики оцінювали можливу суму приблизно у 300 млн євро.
Як повідомлялося напередодні, ВАТ "Газпром" збирається виставити рахунок Україні за недобір газу у 2013 р. Офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов нагадав, що компанія виставляла рахунок НАК "Нафтогаз України" за недобір газу у 2012 р., однак Київ його не сплатив. Сума торішнього вимоги становила 7 млрд дол.
При цьому "Газпром" не збирається подавати до суду на Україну, оскільки не розраховує, що українська сторона сплатить позов. "Щоб йти до суду, треба розуміти, звідки вони візьмуть гроші. Поки такого розуміння немає", - сказав Купріянов, додавши, що "Газпром" не блокує реверсних поставок газу до України.
У середу стало відомо, що "Газпром" надасть "Нафтогазу" 1 млрд дол. авансу за транзит газу. Зазначимо також, що "Нафтогаз" відмовився від закачування газу до ПСГ для підстраховки європейських споживачів.
Як відомо, RWE планує збільшити поставки газу до України і співпрацювати не тільки з "Нафтогазом".