ua en ru

Росіяни здаються: Путін пішов на реструктуризацію українського боргу

Росіяни здаються: Путін пішов на реструктуризацію українського боргу Володимир Путін намагається не допустити дефолту по російським паперам
Росія пішла на поступки, вперше за 8 місяців висловивши готовність почати переговори про реструктуризації боргу в 3 млрд доларів. Президент РФ Володимир Путін запропонував розстрочити виплату боргу до 2019 року з можливістю погашення за 1 млрд доларів щорічно. Офіційно Мінфін поки таких пропозицій не отримував. Україна тепер має всі шанси торгуватися і добитися вигідніших умов.

Росія пішла на поступки, вперше за 8 місяців висловивши готовність почати переговори про реструктуризації боргу в 3 млрд доларів. Президент РФ Володимир Путін запропонував розстрочити виплату боргу до 2019 року з можливістю погашення за 1 млрд доларів щорічно. Офіційно Мінфін поки таких пропозицій не отримував. Україна тепер має всі шанси торгуватися і добитися вигідніших умов.

Росія різко змінила риторику стосовно боргових зобов'язань України обсягом 3 млрд доларів. Ігноруючи участь у процесі реструктуризації всі 8 місяців переговорів, відмовившись від пропозицій щодо списання частини боргу та обміну облігацій, РФ вирішила змінити "гнів на милість". За підсумками саміту G20 у Туреччині президент Росії Володимир Путін несподівано запропонував Україні "навіть більш вигідні умови реструктуризації українського боргу, ніж ті, про які просив МВФ".

Хоча ще напередодні зустрічі в Анталії міністр фінансів РФ Антон Силуанов продовжував наполягати на неприйнятність умов, так як вони були такими ж, як і для комерційних кредиторів. Росія ж вважає, що це борг офіційний. Нагадаємо, Україна домовилася про таких умовах реструктуризації: 3 млрд доларів буде списано, за 8,5 млрд доларів держава не буде здійснювати виплати по тілу кредиту, а у разі зростання економіки кредитори отримають компенсатор - VRI (інструмент відновлення вартості, - ред.).

Що стосується російських бондів, термін їх погашення закінчується в середині грудня. І Міністерство фінансів, і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк неодноразово попереджали: якщо РФ відмовиться від запропонованих умов, то уряд введе мораторій на виплату боргів.

Суть пропозицій Путіна зводиться до розстрочення погашення до 2019 року. До кінця поточного року Україна може нічого не сплачувати, протягом наступних трьох років - по 1 млрд доларів.

"Ми готові піти на більш глибоку реструктуризацію. Якщо наші партнери вважають, що кредитоспроможність України буде зростати, і в цьому нас переконують, значить, вони вірять у це, а якщо вірять, то нехай дадуть гарантії. А якщо не здатні дати гарантії, то, значить, вони не вірять у майбутнє української економіки", - заявив Путін.

Крім того, він додав, що боргова тема обговорювалася з президентом США Бараком Обамою, міністром фінансів США Джейкобом Лью і головою Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард. І російське пропозицію ними була сприйнята з інтересом.

"Домовилися з партнерами, що найближчим часом предметно пообговорюємо деталі наших пропозицій", - розповів президент РФ, додавши, що питання може бути вирішено до початку грудня.

Зазначимо, що офіційних заяв від МВФ на цю тему поки що не звучало.

"Дивує, що МВФ міг погодитися на відстрочку до наступного року, - заявив керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. - Ми пам'ятаємо, як МВФ наполягав на тому, що головне для України - це ліквідність, а ліквідність - це перенесення всіх боргових зобов'язань на чотири роки".

Дії Володимира Путіна - спроба не допустити дефолту по своїм паперам, вважає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран. Ймовірність того, що Росія може нічого не отримати, як ніколи близька.

"Путін зрозумів, що не зможе заблокувати програму кредитування через МВФ, - упевнений фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса. - Не залишається вибору: або судитися, або втрачати гроші, або йти на реструктуризацію. Втрачати 3 млрд доларів неприємно, судитися - ще більш неприємно, тому що він дійова особа цієї угоди, а Лондонський суд буде допитувати всіх".

Раніше Росія намагалася добитися через МВФ визнання статусу свого боргу державним, що могло б змусити Україну погасити його. У документах фонду прописано, що в разі, якщо держава не платить за офіційним боргами, то МВФ може припинити з ним співпрацю. Поки що рішень щодо статусу немає, але це питання може бути розглянуто радою директорів вже наступного тижня. При цьому МВФ неодноразово натякав, що продовжить співпрацю з Україною.

У Мінфіні пропозицію Росії щодо реструктуризації не коментують, так як офіційно документи до них не надходили. За словами співрозмовника РБК-Україна в уряді, в програмі кредитування МВФ чітко прописана лімітація: чотири роки Україна не повинна платити за реструктуризованими боргами, тому "пропозиція дядька Вови - поки тільки розмови".

Навіть неофіційних переговорів з питання реструктуризації боргу Україна і Росія поки не ведуть. Крім того, юридично зобов'язання України перед кредиторами не можуть бути переглянуті.

"У такому випадку наступить дефолт по нових облігаціях", - уточнило джерело в уряді.

Експерти вважають, що поки що умови Росії неадекватні, але головне - почати переговори. І тепер Україна отримала шанс торгуватися.

"Гучного дефолту не вийти, тому що вже є процес реструктуризації, тобто фактично Путін увійшов в переговори, - заявив Фурса. - 20 грудня ми вводимо мораторій, але ми ж переговариваемся".

Україна повинна говорити про реструктуризацію на 10-15 років під 5% річних, впевнений Віталій Шапран.

"Якщо подивитися на сьогоднішні ціни на реструктуризовані єврооблігації, то більш-менш можна порівняти умови з російським бондах-це продовження їх на 8 років - до 2023 року - за ставкою купона в 5%. Тобто це були б умови трохи гірше, ніж запропоновані іншим кредиторам", - додав Олександр Паращій.

Крім того, Росія вже ні за яких умов не зможе отримати VRI.