Керівництво держави обговорює об’єднання БПП та НФ
В українському політикумі знову активізувалися розмови про можливе об'єднання ключових політичних гравців – президентського "Блоку Петра Порошенка" та "Народного фронту" Арсенія Яценюка. Наразі прораховуються різні конфігурації, адже до чергових парламентських виборів залишилося трохи більше двох років. Тож, як мінімум, на кінець 2018 року у президента та колишнього прем’єра має бути бачення - ідуть вони під одним прапором, різними або ж хтось взагалі сходить з політичних перегонів. Чи вдасться нинішнім партнерам по коаліції об'єднати зусилля, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Розмова йде, у результат не вірять
Про об'єднання БПП та НФ говорять як мінімум три роки – ще з часу підготовки до позачергових парламентських виборів. Партії планували об'єднатися ще влітку 2014 року, але яблуком розбрату стала неспроможність домовитися про спільний список. Соратники Яценюка пішли окремою колоною та навіть виграли вибори у БПП за списками партій, здобувши підтримку 22,14 % виборців, натомість БПП – 21,82%.
На початку червеня вже цього року на одній із "стратегічних дев'яток" лідери країни повернулися знову до цієї розмови. "На стратегічній раді ми обговорювали питання об'єднання БПП і НФ в одну партію. Всі висловилися "за", але, звичайно, є нюанси", - повідомило РБК-Україна джерело в адміністрації президента. В чому полягають ці нюанси співрозмовник пояснювати відмовився.
Офіційно розмови про об'єднання або перспективи такого об’єднання заперечує як одна, так і інша сторона. "Якби я вважав, що ці переговори можуть до чогось призвести, я б прокоментував. На сьогоднішній момент жодних домовленостей і рішень щодо цього питання немає", - запевнив РБК-Україна народний депутат фракції НФ Антон Геращенко.
Неофіційно співрозмовники у владній коаліції готові говорити більше. Факт обговорення даного питання підтвердили джерела у керівництві як БПП так і НФ.
"Обговорення є. Про юридичне об’єднання поки розмови немає. Але й ідеологічно це поки дуже приблизно", - сказав виданню нардеп, наближений особисто до Порошенка.
Водночас соратники Яценюка розповіли про своє бачення щодо формування єдиної провладної партії. Так, за словами співрозмовника, нова партія має об'єднати трьох політичних гравців: Порошенка, Яценюка та чинного прем’єра Володимира Гройсмана. Гройсман, як прояснили в НФ, потрібен як буфер, який пом’якшуватиме удар при зіткненні інтересів першого з другим.
На питання, навіщо президентській партії об’єднувати зусилля з партією, рейтинг якої близький до статистичної похибки, у соратників Яценюка є своя відповідь – мовляв, вони понесли таких втрат через те, що їхній лідер взяв на себе увесь негатив, коли в квітні 2016 року погодився піти з поста прем’єра.
Щодо формату об’єднання, в НФ виключають можливість поглинання себе "Блоком Петра Порошенка" та вимагають лише паритетних умов. "Ми разом працюємо в уряді, сформували коаліцію, тож разом маємо отримувати дивіденди", - каже співрозмовник видання в Кабміні та нагадує, що НФ вже мав негативний досвід поглинання їх президентською партією на місцевих виборах восени 2015 року.
"Взяти "Народному фронту" і розчинитися в БПП - я особисто не бачу в цьому жодної перспективи на сьогодні. Ми зараз працюємо в парламентській коаліції на рівних умовах. Наш голос – вирішальний в голосуваннях. Без НФ жоден законопроект не може бути прийнятий. Тому всі наші думки і позиції станом на сьогодні враховуються. А брати і позбавлятися такого статусу і ставати придатком БПП – не бачу для цього жодних підстав", - заявив РБК-Україна перший заступник голови парламентської фракції НФ Андрій Тетерук та наголосив, що всі ці розмови про об’єднання є виключно чутками.
При цьому депутат не виключив, що за два роки ситуація може змінитися. "Можливо, коли будуть якісь інші моменти, будемо приймати рішення. Через два роки може бути зовсім інша ситуація", - додав народний обранець.
Не під запис у команді колишнього прем’єра пояснюють, що насправді на переговори ще є півтора роки часу. Тож на початок 2019 року вони мають розуміти - йдуть разом з командою президента чи окремо.
Якщо ж домовитися таки не вдасться, тоді соратники екс-прем'єра запевняють, що йтимуть на вибори окремо. До того ж, критикуватимуть президента та БПП. "А критикувати є за що. Хіба щось зробили Стець, Кутовий, Черниш (міністри, призначені за квотою БПП, - ред.)?", - стверджує джерело.
Водночас, за даними соціологічної групи "Рейтинг"(опитування проводилося 19-25 травня), так і Центру Разумкова (21-26 квітня), якби вибори до парламенту відбулися найближчої неділі, партія Яценюка не набирає навіть 2%. В той час як БПП, за даними "Рейтингу" має 11,3% ,за даними Центру Разумкова - 9,8%. Лідером електоральних вподобань наразі є "Батьківщина" з 13,2% ("Рейтинг") та 11,2% (Центр Разумкова).
Старі домовленості
У БПП неофіційно підтверджують, що розмови про об'єднання дійсно ведуться - то активізуються, то знову згасають. Проте жодного злиття в найближчій перспективі не буде. "Ніхто за два з половиною роки не починає створювати нову партію. Раніше ніж за 12 місяців про це немає сенсу говорити", - запевняє співрозмовник у президентській силі. До того ж, поки цілковитого розуміння про політичних гравців, які готові домовлятися. Наприклад, чи буде у команді президента лідер УДАРу Віталій Кличко. А найважливіше те, що у команді Порошенко погоджуються з тим фактом, що між сторонами немає довіри.
Нічого не хочуть чути в БПП і про паритетні умови об'єднання. "Народний фронт" не може виставляти вимог - в нього рейтинг - 1%. Звичайно, Арсен скаже, що він хоче 50/50. Йому скажуть: "Слєдітє за рукой", і він піде думати", - каже співрозмовник у президентській фракції.
Інший співрозмовник у БПП запевнив видання, що домовленість про об'єднання президентської партії та партії Яценюка була досягнута ще два роки тому, а з наближенням чергових парламентських виборів питання потребує фінального вирішення. Принциповий факт, що ця спільна партія матиме іншу назву та відкриє двері до формування об’єднаного списку на наступних парламентських виборах. "Поки немає конкретних цифр, а лише обговорення формату", - запевнило джерело у БПП.
Соратники президента вважають, що формування нової провладної партії центристського формату є неминучим з огляду на те, що ідеї, з якими БПП ішов на попередні парламентські вибори не задовольнять інтереси людей. "Ідеологія, з якою йшов БПП на вибори після перемоги президента з рейтингом 54,7% і там говорилося, що ми можемо і собаку зробити депутатом від БПП, передаючи прапор, більше не спрацює",- наголошує один із депутатів президентської фракції.
Ребрендинг влади
Експерти вважать, що об’єднання може і не відбутися з огляду на ризики, яких цей процес завдасть президентській партії, зважаючи на дуже низький рейтинг "Народного фронту". До того ж, запевняють, що саме об’єднання потрібно власне соратникам Яценюка, які розуміють, що в іншому випадку мають високі шанси залишитися за бортом парламенту після наступних виборів до Верховної ради.
"Об’єднання кого? БПП, який має рейтинг, і "Народного фронту", який його немає? Мені здається, що скоріше за все йдеться про поглинання або буде нова політична сила під новою назвою. "Народний фронт" - це 0,5%. Якщо їх не візьме БПП, то вони залишаються поза межами парламенту", - заявила виданню директор фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.
"Для БПП немає ніякого сенсу приєднувати до себе силу, яка нічого їй не дає. Більше того, БПП може втратити тому, що поганий рейтинг невдалого прем’єрства Яценюка буде запам’ятовуватися. Але для "Народного фронту" - це вихід для їхніх депутатів розчинитися в більшій силі, яка має хоч якусь надію пройти до парламенту", - підтверджує політтехнолог Сергій Гайдай.
Все ж, якщо навіть після зважування всіх "за" та "проти" БПП піде на об’єднання та формування спільного списку, на думку експертів, питання буде активізоване ближче до президентських та парламентських виборів. Адже наразі обидві сторони не готові до серйозного обговорення конкретних умов об’єднання і мають серйозні розбіжності щодо цього питання.
На сьогодні соратники президента розуміють, що на наступні парламентські вибори БПП матиме меншу підтримку - відтак питання полягає в тому, як провести до Ради людей, які там є сьогодні, вважає Гайдай. Тому бажання НФ об’єднатися створює для БПП зайвий головний біль.
Проте, зважаючи на чистку списку президентської фракції та ймовірну відсутність в ньому до наступних виборів "єврооптимістів" та групи УДАР, може звільнитися чимало місць для окремих прізвищ з "Народного фронту". "Можна сказати, що НФ зникне, окремі персоналії ввійдуть у БПП, а в самій БПП буде чистка", - пояснює експерт.
Прихильники, як і противники ідеї формування єдиної партії та єдиного списку до наступних виборів, є в обох силах.
За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, з боку "Народного фронту" активно просуває це питання секретар РНБО Олександр Турчинов, причому сам Яценюк не бажає здавати лідерських позицій в партії. Той же Фесенко називає генерального прокурора Юрія Луценка автором ідеї об’єднання двох політичних сил та каже, що останній має амбіції очолити єдиний список.
"Йдеться не стільки про об’єднання БПП і НФ, скільки про ребрендинг цих двох політичних сил, щоб на їх базі створити нову демократичну, проєвропейську політичну силу. Нібито автор цієї ідеї Юрій Луценко хоче очолити список. А якщо там не буде Арсенія Петровича, то навіщо це "Народному фронту" і самому Яценюку? А якщо він там буде, то чи не спрацює це в мінус?", - наголошує Фесенко.
Треба зазначити, що близькі до Турчинова джерела також підтвердили РБК-Україна факт розмов про об’єднання, однак наголосили, що НФ не є їх ініціатором.
Експерти вважають, що БПП в жодному разі не погодиться на те, щоб список очолив Яценюк, зважаючи на високий антирейтинг останнього. "Подивіться на його рейтинги. Він вже збитий льотчик", - зауважує Ірина Бекешкіна.
Якщо список не очолить Луценко, це може зробити прем’єр Володимир Гройсман, якщо на момент оголошення про створення спільної партії, він покаже хорошу роботу із якісно вищими соціально-економічними показниками – підвищеними зарплатнями та пенсіями.
Хоча не виключається, що Гройсман, наростивши власний рейтинг, працюватиме над створенням свого політичного проекту. Експерти вважають, якщо за два роки рейтинг Гройсмана сягатиме 4-5%, то він може йти на вибори зі своїм проектом.
"Володимир Гройсман може і не увійти в БПП тому, що в нього є свої окремі політичні позиції і президентські амбіції. Я вважаю, що Гройсман думає про окремий політичний проект, де він буде більш самостійним і менш токсичним. БПП у нас – токсичний проект, як колись Партія регіонів", - зауважує політтехнолог Гайдай.