Royal Bank of Scotland оштрафований за маніпуляції ставкою LIBOR
Британо-голландський Royal Bank of Scotland (RBS) зобов'язаний виплатити 615 млн дол за маніпуляції при визначенні однією з ключових у світі ставок міжбанківського кредитування - LIBOR (London InterBank Offered Rate). До такого висновку прийшли британські і американські регулятори. З цієї суми 137 млн дол відійде британській владі, решта - США, передає Reuters.
"Рада директорів банку визнає, що мали місце істотні упущення в системі контролю за діяльністю трейдерів, які призвели до плачевного результату. RBS дуже шкодує про те, що трапилося і розуміє важливість виправлення помилок минулого", - прокоментував ситуацію голова правління банку Філіп Хемптон (на фото).
За підсумками розслідування було встановлено, що більше десяти трейдерів банку RBC в Лондоні, Сінгапурі і Токіо брали участь у маніпуляціях зі ставкою LIBOR в період з 2006 р. по 2010 р. Маніпуляції на ринку міжбанківського фінансування продовжилися, навіть після того як трейдери дізналися, що операції з LIBOR піддаються перевіркам.
Читайте також: Швейцарський UBS виплатить 1,5 млрд дол штрафу за маніпуляції ставкою Libor
Зазначимо, що LIBOR є визнаним індикатором фінансових ресурсів, основною ставкою на міжбанківському ринку, за якої банки кредитують один одного.
Royal Bank of Scotland не вдалося уникнути покарання, як і ряду інших крупних банків. Крім RBS в світовий скандал, пов'язаний з маніпулюванням LIBOR, виявилися втягнуті Barclays, UBS і HSBC, які налагодили свої проблеми із законом у минулому році. У підсумку Barclays був оштрафований регуляторами США і Великобританії на 452 млн дол, USB - на 1,5 ЛРД дол, HSBC - на 1,92 млрд дол.
Розрахунок ставки Libor неодноразово піддавався критиці, починаючи з фінансової кризи 2008 р., коли міжбанківські позики вичерпалися і банки були змушені визнавати розмір ставки, що базується на оцінках, а не на показниках реальних угод, що дозволило тримати її на штучно низькому рівні. Так, глава Федеральної резервної системи США Бен Бернанке звертав увагу на те, що "система Libor структурно дисфункціональних" і цей недолік необхідно виправити.
Розслідування махінацій з LIBOR було розпочато в 2008 р. і торкнулося зокрема Barclays, Royal Bank of Scotland, Lloyds Banking Group, Citigroup, HSBC, UBS і Deutsche Bank.
Читайте також: У відношенні британського банку Barclays ініційовано ще два нових розслідування
Цілком імовірно, що список оштрафованих кредитних організацій розшириться, оскільки в даний час регулятори в США, Європі та Азії перевіряють найбільші світові банки, які також підозрюються в маніпулюванні ставками міжбанківського кредитування.
Раніше європейські регулятори запропонували ввести кримінальне покарання за махінації з ключовими ставками. Єврочиновники наполягають на зміні законодавства, яке в даний час дозволяє здійснювати інсайдерські операції та інші порушення, зокрема маніпулювати ставкою LIBOR, яка є основою для кредитування та укладення інших похідних контрактів по всьому світу.
LIBOR є визнаним індикатором фінансових ресурсів, основною ставкою на міжбанківському ринку, за якої банки кредитують один одного.