ua en ru

Зростання світових витрат на оборону знизилося вперше за 13 років

Автор: RBC.UA
Світові військові витрати після майже 13-ти років безперервного зростання сповільнилися в 2011 р. і в порівнянні з попереднім 2010 роком збільшилися лише 0,3%. Про це в опублікованій сьогодні доповіді повідомляє Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).

Світові військові витрати після майже 13-ти років безперервного зростання сповільнилися в 2011 р. і в порівнянні з попереднім 2010 роком збільшилися лише 0,3%. Про це в опублікованій сьогодні доповіді повідомляє Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI).

За даними інституту, світові військові витрати в 2011 році склали 1,74 трлн дол, майже не змінившись з 2010 року.
Бразилія, Франція, Німеччина, Індія, Великобританія і Сполучені Штати Америки, які традиційно найбільше витрачають на оборону, пішли на скорочення військових бюджетів в 2011 р., з метою скоротити бюджетні дефіцити. У той же час, Китай та Росія, помітно збільшили свої військові витрати.

Як констатують аналітики інституту, незважаючи на серйозну рецесію в 2009 р., Москва збільшила витрати на оборону на 16% в 2008 р., а в 2011 р. зростання витрат склало 9,3% - 71,9 млрд дол. Це дозволило Росії посісти третє місце в рейтингу, випередивши Великобританію та Францію. Лідерами з військових витрат, як і раніше залишаються США (711 млрд дол) і Китай (143 млрд дол.)

Військові витрати в США, - "найбільших військових розтринькувачів в світі", як їх назвали автори звіту, - впали на 1,2% в реальному виразі (або 8,7 млрд дол в цінах 2010 р.). Частково це результат тривалої затримки Конгресом США в узгодженні бюджету на 2011 фінансовий рік.

Скорочення військового бюджету США, ймовірно, продовжиться, наголошується в звіті, оскільки це передбачено прийнятими заходами щодо скорочення бюджету. Крім того, очікується, що виведення військ з Іраку і скорочення в Афганістані призведе до падіння додаткових витрат.

Франція, Німеччина та Великобританія, - три країни, що найбільше витрачають на оборону в Західній Європі, - почали скорочувати витрати в рамках заходів жорсткої економії. Військовий бюджет Франції знизився на 4% з 2008 р., в той час як у Німеччини (1,4%) та Великобританії (0,6%) зниження було більш скромним. Обидві держави планують подальше скорочення.

Набагато сильніше знизили витрати на армію Греція, Іспанія, Італія та Ірландія, які активно борються з борговою кризою.

Військові витрати в Азії та Океанії зросли на 2,4%, головним чином завдяки 6,7% (8,2 млрд. дол), збільшення в Китаї. Військовий бюджет Індії впав на 3,9%, або на 1,9 млрд дол, в реальному вираженні, у зв'язку з високою інфляцією.

В Африці більша частина регіонального зростання на 8,6% припадає на 44% (2,5 млрд. дол) збільшення в Алжирі - почасти через побоювання з приводу конфлікту в Лівії.

У Латинській Америці військові витрати впали на 3,3% в 2011 р. Бразилія, - найсильнішому оборонці регіону, - в 2011 р. скоротила військовий бюджет на 8,2%, або на 2,8 млрд дол, переважно для того, щоб охолодити економіку і знизити інфляцію.

"Поки що, занадто рано говорити про те, що зниження військових витрат у 2011 році є довгостроковою зміною тренду", - вважає Сем Перло-Фрімен, який очолює в Стокгольмському міжнародному інституті дослідження проблем світу проект з військових витрат. "Хоча ми, ймовірно, побачимо деяке подальше падіння в США і Європі в найближчі роки, тенденції в Азії, Африці і на Близькому Сході сильніші, і будь-яка велика нова війна може різко змінити картину", - зазначив він.

У попередньому звіті SIPRI аналізував обсяги експорту озброєнь. Трійку лідерів світового рейтингу у 2011 р. очолили США з експортом в майже 10 млрд дол, друге місце в Росії, третє місце у Франції. За підсумками останніх п'яти років (2007-2011 рр.). Україна, за оцінками SIPRI, також займає 12-е місце з сумою 2,455 млрд дол Обсяг експорту Україною основних видів озброєнь в 2011 р. склав 484 млн дол. Згідно з даними інституту, за цим показником Україна посіла 12-е місце в світовому рейтингу експортерів озброєнь SIPRI, або ту ж позицію, що і в 2010 р.

Нагадаємо, що за останні п'ять років Україна опустилася з 10 на 12 місце в рейтингу SIPRI і більше не входить до першої десятки світових експортерів зброї. Однак, ЦАМТО включив Україну в групу країн-експортерів з найбільш динамічно зростаючим портфелем замовлень разом з Іспанією, Італією, і Францією. У Іспанії співвідношення обсягу укладених контрактів до фактичного обсягу експорту ПВН по періоду 2003-2010 рр.. найвища і складає 2,1, у Італії - 1,677, у України - 1,473, у Франції - 1,462.