Російський газ для України подорожчав до $416 за 1 тис. куб. м
Ціна на російський газ для України в першому кварталі 2012 року виросла до 416 дол. за 1 тис. кубометрів до 400 дол. в четвертому кварталі минулого року, повідомляє Reuters.
"Ціна першого кварталу - 416 дол. Це така ж цифра, як у середньому в цьому році", - сказало Reuters джерело в українському уряді.
У першому кварталі 2011 р. Україна платила Росії 264 дол за 1 тис. кубометрів газу.
Нагадаємо, згідно з контрактом 2009 р.ціна на російський газ для України визначається щокварталу залежно від зміни цін на мазут і газойль. Київ вважає цю схему несправедливою і вже майже два роки вимагає перегляду контракту.
Україна з листопада минулого року анонсує швидке підписання нової угоди з Росією, яке знизило б ціни на газ - ключовий параметр бюджету країни, але Києву поки не вдається переконати сусідів переглянути контракт.
Нагадаємо, Кабінет міністрів України заклав до бюджету-2012 ціну газу в 416 дол. за 1 куб. м. В Кабміні не виключали, що вартість російського газу для України вже в січні 2012 р. може підвищитися до 485 дол. за тисячу кубометрів.
Переговори за ціною на газ для України ще не завершені, хоча, за словами голови правління компанії "Газпром" Олексія Міллера "Є розуміння за загальними підходами та загальним цифр". Газпром обіцяє відновити переговори після 15 січня.
Крайнього терміну для перегляду угоди не існує, і російському Газпрому невигідно поспішати, отримуючи від України високу ціну за існуючого контракту. Київ сподівається знизити ціну до не більш ніж 250 дол. за 1 тис. кубометрів.
"Російські партнери не хочуть змінювати умови горезвісного газової угоди, воно їх цілком влаштовує. Але ми просто говоримо керівництву Росії: якщо ми стратегічні партнери на майбутнє, то ми повинні будувати співпрацю як стратегічні партнери", - сказав на засіданні уряду прем'єр України Микола Азаров.
У свою чергу, сьогодні міністр енергетики України Юрій Бойко сказав журналістам, що Київ готовий до тривалих переговорів, проте має намір значно скоротити імпорт газу, що дорожчає.
"Переговори будуть тривати стільки, скільки необхідно, щоб знайти прийнятну для нашої національної економіки модель", - сказав Бойко, додавши, що в 2012 р. Україна закупить у Росії 27 мільярдів кубометрів газу.
Крім того, наприкінці минулого року Азаров повідомив, що Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі.
"Україна готова до розгляду нашого спору в Міжнародному арбітражі, але ми розраховуємо на те, що якщо у відносинах між стратегічними партнерами не буде досягнуто взаєморозуміння, то тоді така можливість для нас залишається єдиною можливістю. Але до цього ми хочемо домовитися, якщо ми дійсно є стратегічними партнерами", - сказав Азаров.
Зазначимо, риторика про Міжнародному арбітражі, як втім і заяви про скорочення імпорту російського газу, знову повернулася в обіг української влади після того, як Україна і Росія не змогли домовитися про зниження ціни на газ на рівні Президентів 20 грудня в Москві.
Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович відзначав, що для України є прийнятною ціна газу 250 дол./тис. куб. м.
У 2011 році імпорт газу з РФ склав близько 40 мільярдів кубометрів.
Україна видобуває близько 20 мільярдів кубометрів газу в рік, а також, згідно з контрактом з Росією, зобов'язана щорічно викуповувати у Газпрому не менше 33 мільярдів кубометрів. У разі невиконання цієї умови Київ буде виплачувати Газпрому штраф у розмірі від 150 до 300 відсотків вартості невикупленого палива. Відмова від мінімального обсягу закупівель або його зменшення є одним з предметів переговорів.
28 грудня, НАК "Нафтогаз України" сплатила листопадові постачання газу. На початку грудня 2011 р. повідомлялося, що "Нафтогаз України" частково розрахувався з "Газпромом" в рублях за постачання газу в листопаді 2011 р. Всього компанія повинна перерахувати "Газпрому" понад 972,2 млн дол. за імпортований у листопаді 2011 р. природний газ. За станом на 8 грудня 2011 р. компанія перерахувала Газпрому 210 млн дол. і 7,2 млрд руб.
В цілому, за даними Азарова Україна до 2011 р. сплатила близько 70 млрд грн за газ