ua en ru

як російська пропаганда передчасно поховала лідера ІДІЛ

як російська пропаганда передчасно поховала лідера ІДІЛ Абу Бакр аль-Багдаді - лідер "Ісламської держави" (фото - makhaterltakfir.com)

Минулого літа глава російського міноборони Сергій Шойгу повідомив про ймовірну загибель голови "Ісламської держави" Абу Бакра аль-Багдаді. Із заяв Шойгу  випливало, що аль-Багдаді загинув після нальоту російської авіації. Протягом довгих тижнів від лідера ІД не було ніяких звісток, і російська преса почала писати про його загибелі не як про ймовірну подію, а як про щось напевно відбувся. Сьогодні є підстави вважати, що російські власті поквапились з висновками. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Російські ЗМІ: видати бажане за дійсне

У кінці вересня "Ісламська держава" розповсюдила аудіозапис зі зверненням свого лідера до однодумців. Судячи з того, що в цьому записі, тривалістю близько 50 хвилин, аль-Багдаді згадує теракти в Іспанії і Росії, а також північнокорейські загрози на адресу США, звернення відносно свіже. У всякому разі, зроблене вже після доповіді Шойгу.

В своїй промові аль-Багдаді критикує "держави невірних", до яких відносить США, Росію та Іран. Крім того, глава ІД виправдав своїх бійців за здачу Мосула. "Вони виконали свої обіцянки і виконали свій обов'язок. Не здалися до тих пір, поки від них не залишилися лише черепи та кістки. Тому їм можна вибачити", - йдеться у зверненні.

"Чудесне воскресіння" глави ІД офіційна Москва вирішила проігнорувати. Державні інформагентства Росії продовжують повідомляти дивовижну інформацію про перемоги в Сирії, включаючи зовсім вже неймовірні історії про знищенні 2300 терористів за десять днів. Але і цього пропагандистам виявляється мало. І незабаром число втрат ІД в російських ЗМІ зростає удвічі - майже до п'яти тисяч за ті ж десять днів.

Насправді ж справи російського угруповання в Сирії і місцевих союзників росіян йдуть далеко не найкращим чином. Схоже, в руках джихадистів виявилися, принаймні, двоє російських військових. Кількість вбитих в боях також зростає. Частину втрат, незважаючи на діючу в Росії заборону на поширення такого роду інформації, приховати не вдалося. Наприклад, надбанням громадськості стала загибель генерала Валерія Асапова (раніше командував так званим першим армійським корпусом фейкової ДНР) і ще кількох офіцерів в результаті мінометного удару по штабу росіян. Швидше за все, мова йде не про випадкове влучення снаряду в місце збору вископоставленних іноземців. Цілком ймовірно, що місця розташування Асапова і його колег бійцям "Ісламської держави" здали сирійські військові з числа симпатиків джихадистів (а таких, схоже, досі чимало в армії Асада). Для Москви зрада найближчих союзників - безумовно погана новина, але висновки з того, що сталося, в Росії, схоже, зробили не найкращі. "Загибель російського командира - це та ціна, плата кров'ю за лукавство американської політики в Сирії", - заявив заступник глави російського МЗС Сергій Рябков.

Пізніше пішли роз'яснення про те, що американці не так і не там воюють з "Ісламським державою", через що, мовляв, і гинуть російські генерали. Тобто, пропагандисти і тут залишилися вірними собі і своєї генеральної лінії у всьому, включаючи несправні в під'їзді труби - звинувачувати американців, не пояснюючи, в чому ж їх вина.

Контрнаступ джихадистів

Тим часом, без всякої допомоги від американців, "Ісламська держава" розгортає черговий наступ на сирійську Пальміру. Ту саму, яку з такою помпою вже звільняли навесні 2016 року з концертами Гергієва і поспіхом викарбуваними медалями. Потім росіяни і асадіти Пальміру все ж залишили і відбили знову через рік після першого "визволення". Зараз "Ісламська держава" веде новий наступ на Пальміру і дуже ймовірно, що і сучасне місто і стародавні руїни знову опиняться в руках джихадистів.

Судячи з повідомлень з Сирії, передові сили "Ісламської держави" перебувають всього в декількох десятках кілометрів від Пальміри і продовжують тіснити частини асадівської армії. Можливо, і російський контингент також.

Взагалі, проголошена Москвою швидка перемога над тероризмом для решти світу не виглядає настільки очевидною. Буквально через кілька годин після заяви офіційного російського агентства ТАСС про швидку поразку ІДІЛ у протистоянні з російською армією, бойовики цієї організації влаштували одразу кілька терактів в самому центрі Дамаска, немов демонструючи, що здаватися вони не збираються.

Цілком можливо, що новий наступ "Ісламської держави" і раптова поява аль-Багдаді пов'язані між собою. Харизматичний лідер, при якому угруповання змогло завоювати тисячі квадратних кілометрів території в Іраку і Сирії, напевно здатний надихнути бійців на нові звершення. Але навіть якщо виявиться, що голос на поширеному ІДІЛ запису належить не йому, а сам аль-Багдаді дійсно загинув або важко поранений, "Ісламська держава" не припинить свого існування. Халіфат - справедлива держава правовірних, яким його бачать прихильники ІДІЛ - не просто може, а повинен пережити свого халіфа. Адже вік держави повинен бути довше життя людини, що стоїть у нього на чолі. Так що агентство ТАСС явно поспішає, проголошуючи швидку перемогу.