ua en ru

Росія стала офіційно 156-ою державою - учасницею СОТ

Автор: RBC.UA
Російська Федерація сьогодні, 22 серпня, офіційно стає 156-ою державою - учасником Всесвітньої торгової організації (СОТ), що регулює правила міжнародної торгівлі товарами і послугами на принципах лібералізму. Вступ Росії відбувається автоматично, після закінчення 30 днів з дня офіційного повідомлення (23 липня 2012 р.) секретаріату СОТ про ратифікацію відповідної угоди.

Російська Федерація сьогодні, 22 серпня, офіційно стає 156-ою державою - учасником Всесвітньої торгової організації (СОТ), що регулює правила міжнародної торгівлі товарами і послугами на принципах лібералізму. Вступ Росії відбувається автоматично, після закінчення 30 днів з дня офіційного повідомлення (23 липня 2012 р.) секретаріату СОТ про ратифікацію відповідної угоди.

До сьогоднішнього дня РФ залишалася останньою великою світовою економікою, що не входить до СОТ. Процес вступу Росії у СОТ тривав майже 19 років, якщо рахувати з 1993 р., коли РФ звернулася з офіційною заявкою про приєднання до Генеральної угоди з тарифів і торгівлі, на базі якої в 1995 р. і була створена Всесвітня торговельна організація. Згідно з правилами СОТ, кожна країна, яка бажає стати її членом, повинна провести двосторонні переговори з усіма учасниками організації, що виявили в цьому зацікавленість. Росії довелося вести переговори з шістьма десятками країн з тарифних питань і з тридцятьма - щодо доступу на ринок послуг.

При цьому в російському експертному співтоваристві досі немає згоди з приводу того, чи вигіднийРосії вступ до СОТ чи ні. Прихильники приєднання стверджують, що використання чітких правил зовнішньої торгівлі, які встановлює організація, дозволить Росії захищати свої інтереси на міжнародній економічній арені і боротися з дискримінацією її товарів на зарубіжних ринках. Супротивники ж кажуть, що вступ до СОТ позбавить країну можливості використовувати цілий ряд механізмів захисту і підтримки власних галузей економіки.

Перші кроки зі зниження тарифного захисту внутрішнього ринку Росії доведеться зробити вже 23 серпня. З цього дня будуть змінені мита на ввезення низки товарів в сільському господарстві і металургії. Наприклад, мито на ввезення живих свиней (їх можна ввозити для забою всередині країни) знизиться з 40% до 5%. До нуля з 15% буде знижено мито на ввезення свинини в рамках існуючих квот. Мито на постачання свинини поза квотою буде зменшене з 75% до 65%. Також будуть знижені мита на ввезення помідорів та огірків.

Зниженню з 23 серпня піддасться і ряд імпортних мит на метали і вироби з них, підвищені в 2009 р. в ході економічної кризи. Мова йде про рафінований свинець, необроблений цинк, свинцеві і цинкові відходи і брухт, нелегірований нікель. Також будуть введені зменшені мита на імпорт деяких видів труб. Так, мито на труби обсадні, насосно-компресорні й бурильні знизиться з 15 до 5%. Аналогічне зниження імпортних мит поширюється також і на деякі види труб великого діаметру (ТВД).

В цілому ж в ході переговорів про приєднання Росії до СОТ імпортні мита були узгоджені на докризовому рівні. У середньому зниження ставок імпортних мит у порівнянні із чинним тарифом по всій номенклатурі складе 3,6%, щодо товарів - з 11,2% до 7,6%, за сільськогосподарськими товарами - з 18,6% до 14,6%. Однак по низці галузей учасники переговорів пішли на серйозні поступки закордонним партнерам, послабивши тарифний захист на 10-15 процентних пунктів. Перехідні періоди для лібералізації доступу на російський ринок становлять 2-3 роки, по найбільш чутливим позиціям - 5-7 років.

За інформацією Міністерства економічного розвитку РФ, в рамках вступу до СОТ Росія взяла на себе зобов'язання щодо доступу іноземних інвесторів в 117 секторах послуг, при цьому повністю доступ відкритий тільки у 15 секторах. В 39 секторах, пов'язаних з видобутком, транспортуванням, переробкою сировини і природними монополіями, ніяких зобов'язань прийнято не було.

Світова організація торгівлі (СОТ) була створена в 1995 р. і є спадкоємицею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі. СОТ регулює торгово-економічні відносини держав-членів і тарифну політику, підтримує ринки, що розвиваються. Штаб-квартира СОТ в Женеві. На сьогодні в організації є 80% країн світу, на їх частку припадає 97% світового торгового обороту. Після вступу Росії у СОТ її членами є 156 держав світу. Ще близько 30 перебувають у стадії переговорів щодо вступу до СОТ, у тому числі Білорусія, Таджикистан, Узбекистан, Азербайджан, Казахстан та інші.