Росія скоротила постачання газу в Білорусію на 60%

Середа 23 червня 2010 09:58
Автор: RBC.UA
ВАТ "Газпром" з 09:00 за київським часом скоротив постачання газу в Білорусію ще на 30% до 60% від планового обсягу, повідомив глава російської компанії "Газпром" Олексій Міллер.

ВАТ "Газпром" з 09:00 за київським часом скоротив постачання газу в Білорусію ще на 30% до 60% від планового обсягу, повідомив глава російської компанії "Газпром" Олексій Міллер, передає BBC.

Напередодні скорочення газових поставок Мінську становило 30%. "Газпром" також заявляв, що постачання можуть бути скорочені на 85% від звичайного рівня.

Нагадаємо, скорочення поставок газу Білорусії почалось в понеділок вранці за прямою вказівкою Президента Росії Дмитра Медведєва. Російський лідер при цьому закликав продовжувати консультації з білоруською стороною.

Постачання пального в Білорусь скорочене у зв'язку з тим, що, Мінськ не виконав умови п'ятиденного ультиматуму про погашення заборгованості, що накопичилася за постачання газу. На думку Москви, білоруський газовий концерн "Бєлтрансгаз" заборгував їй 192 млн дол., продовжуючи розраховуватися за газ за цінами 2009 р., які з січня поточного року зросли з 150 до 169 дол. за тисячу кубометрів.

У свою чергу, білоруська влада висунули зустрічні претензії до "Газпрому", заявивши, що концерн заборгував їм за транзит газу більше 200 млн дол. "Газпром" підтвердив наявність заборгованості перед Білорусією за транзит газу по її території в розмірі, порівнянному з розміром боргу Білорусі за газ. Проте заявив, що не може її оплатити, тому що Мінськ не підписує акт про надання послуг.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко вчора на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим розпорядився припинити транзит російського газу через білоруську територію.

За словами О.Лукашенка, таке розпорядження він зробив тому, що "Газпром" не заплатив в 2010 р. "жодної копійки" за транзит газу. За даними білоруської сторони, борг "Газпрому" перед Білоруссю за транзит газу через її територію досягає близько 200 млн дол. Білорусь не буде транзитувати російський газ до тих пір, поки "Газпром" не погасить заборгованість, заявив О.Лукашенко. Він назвав дії російської сторони абсурдними і цинічними, відзначивши, що не можна "закручувати вентиль" за наявності взаємного боргу, який з російської сторони становить 260 млн дол, а з білоруської - 190 млн дол.

Офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов заявив, що Білорусь не мала права перекривати транзит, оскільки газопровід є власністю ВАТ "Газпром".

У той же час, Президент Європейського парламенту Єжи Бузек заявив, що від газової суперечки Москви і Мінська Європа в даний момент отримує вже меншу кількість газу, ніж раніше, і нестачу палива вже відчули східна Німеччина, Польща і Литва.

"Механізм "завчасного попередження" між Росією і Європейським союзом на цей раз не спрацював", - зазначив він під час зустрічі з міністром енергетики Росії Сергієм Шматко.

У свою чергу С.Шматко відзначив, що "польські компанії не підтверджують дані про те, що тиск у газових трубах впав". Він додав, що проблеми, пов'язані з суперечкою Білорусі і Росії через постачання газу, скоро вирішаться.

У цих умовах "Газпром" почав відпрацьовувати можливості альтернативної поставки газу своїм клієнтам в Європі, сказав С.Купріянов. Перш за все - це постачання через Україну. Підтвердження про готовність транспортувати додаткові обсяги вже отримано з Києва. По-друге - можливості використання газу з підземних сховищ у Європі і спотового ринку.

У 2010 р. транзит газу до Європи через територію Білорусії запланований в обсязі 44,5 млрд куб. м. Відповідно до угоди "Газпрому" і "Бєлтрансгазу", до 2010 р. обсяг поставок у Білорусь був передбачений в обсязі 22 млрд куб. м на рік, а до 2020 р. - близько 25 млрд куб. м.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся